COLEMAN
Powodów do przebywania na świeżym powietrzu jest naprawdę sporo (a jeśli ktoś ich nie odnajduje lub nie chce tego zrobić, to powinien jak najszybciej to zmienić). Dość podobnie jest z turystyką, która jest pojęciem bardzo szerokim. Każdy, nawet najbardziej odważny podróżnik, zaczynał od bycia turystą i wygląda na to, że coraz więcej osób dostrzega tę właśnie zależność i coraz częściej organizuje wypoczynek (dla siebie i bliskich lub paczki swoich bliskich znajomych) na własną rękę, bez angażowania biur podróży i niekoniecznie w modelu all inclusive. Samodzielne podróżowania wymaga nie tylko przygotowania kondycyjnego i logistycznego, ale także zgromadzenia odpowiedniego budżetu, którym trzeba gospodarować racjonalnie, a tym samym możliwie redukować koszty, dlatego dużo lepszym – niż hotele – rozwiązaniem są trwałe i wygodne namioty turystyczne. Pozwalają na odpoczynek i na nocleg w wielu miejscach i nie muszą to być tylko kempingi, których infrastruktura – przyznać trzeba – jest coraz bardziej rozwinięta i rozbudowana.
Na pewno namiot Coleman jest mocno wodoodporny i wiatroszczelny. Ta druga cecha jest szczególnie ważna i przydatna, kiedy ktoś rozbija się w przestrzeni zupełnie otwartej – na łące, na plaży, a najbardziej wprawieni – na lodowcu. Kiedy wiadomo, jaki kierunek obierze/obiera wiatr, wówczas najlepszy będzie namiot typu tunel, w przeciwnym przypadku – namiot kopułka. Stelaże aluminiowe są dużo lżejsze, a trwalsze niż te z włókna szklanego. Waga namiotu ma ogromne znaczenie – byłoby dobrze, gdyby ona sama ogromna nie była… W tym przypadku – im mniej (czyli lżej), tym lepiej. W podróży, kiedy bagaż trzeba nosić na własnych plecach (niekiedy przez kilka godzin i przez wiele kilometrów), wtedy każdy gram ma naprawdę spore znaczenie. Po co niepotrzebnie sobie dokładać? Zamiast tego lepiej cieszyć się podróżowaniem i każdym kolejnym – nowo odkrywanym – zakątkiem.
Tak jak znaczenie ma waga namiotu, tak uwagę należy przykładać również do jego konstrukcji – do jej wytrzymałości i do tego, czy w łatwy, szybki i bezpieczny sposób można je rozłożyć, a następnie – w razie potrzeby – złożyć. Dokładnie tak samo sprawa ma się, jeśli chodzi o namiot dla czterech osób. Jest to jeden z popularniejszych typów namiotów, jaki nabywają miłośnicy mniejszych i większych eskapad. Swobodnie pomieści się w nim 4-osobowa rodzina, czy grupka znajomych. Wszyscy oni zmieszczą tam również potrzebny ekwipunek. Czasy, kiedy w kilka osób trzeba było gnieździć się na ekstremalnie małej powierzchni słusznie i bezpowrotnie już minęły…
Wybierając namiot, który spełni nasze oczekiwania, należy wziąć pod uwagę, że w czasie deszczu swoje wyposażenie trzeba przenieść z przedsionka do sypialni. Spadziste ściany namiotu zabierają cenną przestrzeń przy krawędziach. Teraz widać zatem dobrze, że wymiary powinno traktować się orientacyjnie i lepiej zdecydować się na nieco większy i szerszy wariant, by później nie pluć sobie w brodę i nie denerwować się niepotrzebnie… Naprawdę nie warto popadać w skrajny minimalizm. Jeśli ktoś chce czuć się prawdziwie swobodnie i niekoniecznie lubi się przeciskać to nic się nie stanie, gdy wybór padnie na większy namiot. Przecież musi znaleźć się w nim miejsce również na śpiwory. Sen jest bardzo istotnym momentem – to on wpływa na regenerację organizmu i to daje mu gotowość do dalszych, optymalnych działań. Wygodny śpiwór zapewni komfort termiczny, pozwoli się wyspać i odpocząć, a także sprawi, że leżąca w nim osoba będzie się czuć niemal, jak we własnym łóżku.
Prawdziwym testem, dla turysty/podróżnika oraz dla jego namiotu, są deszcz i/lub wiatr, stąd tak ważny jest opływowy kształt schronu, który pozwala zminimalizować skutki opadów oraz wietrznych zawirowań. Czołówka Coleman przyda się nie tylko sympatykom biwakowania i innych form turystyki, ale także w trakcie codziennego funkcjonowania. Pozwala doświetlić miejsca trudno widoczne i słabo doświetlone. Ma szeroki zakres oświetlenia, a przy tym nie oślepia osób znajdujących się w jej zasięgu. Jest przydatna w zasadzie dla wszystkich – podróżników, sportowców, grotołazów, wspinaczy czy wielbicieli majsterkowania.
W trakcie podróży potrzebne są przerwy na odpoczynek – tak, by móc ochoczo dalej podbijać kraj i świat. Tu z pomocą przyjdą materace turystyczne, które łatwo spakować i jeszcze prościej napompować. One położą się dla biwakowiczów, aby ci mogli położyć się na nich i nabrać nowych sił. Jeśli chodzi o wspomniane pompowanie, to nie ma co (bez sensu i bez potrzeby) dodatkowo nadwyrężać się i przeciążać, dlatego do pomocy warto wykorzystać pompki do materacy. W ten sposób zaoszczędzony zostanie czas i płuca, a rezultat i tak zostanie osiągnięty. To prawda, że turystyka wymaga pewnego wysiłku, ale zdecydowanie warto go ponieść dla odkrywanych miejsc, dla robionych zdjęć oraz dla niepowtarzalnych wspomnień. Przy doborze wyposażenia warto zwracać uwagę na jego funkcjonalność. Często ciut wyższa cena przekłada się na dłuższą żywotność i lepszą jakość, a to ostatecznie zmniejsza koszty nabywania produktów.