HIGH PEAK
Wydawać by się mogło, że namiot do namiotu jest taki podobny, ale to naprawdę tylko pozory. Przed jego zakupem należy dobrze zastanowić się nad tym, jaki charakter – najczęściej – przybierają nasze podróże. Namioty turystyczne dobrze jest dopasować do pory roku i miejsc postojowych oraz docelowych. Inne potrzeby występują podczas harcerskiego obozu; inne w czasie szalonej, spontanicznej wycieczki i oczywiście zupełnie odmienne w trakcie wspinaczki wysokogórskiej. Nic w tym dziwnego – to dokładnie tak samo, jak z kurtką czy butami, nie chodzi się w jednych przez cały rok.
Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej – sporo jest prawdy w tym stwierdzeniu. Ponadto wiadome jest, że własne łóżko z ciepłą kołdrą daje same przyjemne doznania (a na dodatek, o poranku, przyciąga do siebie najmocniej i najskuteczniej). Na szczęście High Peak namiot szczęśliwie nie tylko ochroni przed warunkami panującymi na zewnątrz, ale przy tym pozwoli też odpocząć, wyspać się i zregenerować. Różnica pomiędzy wnętrzem namiotu a domową sypialnią będzie praktycznie niezauważalna.
Rzadko kiedy i mało kto zwraca uwagę na przestrzeń i na funkcjonalność wybieranego, przez siebie namiotu, a to poważny błąd. Liczba osób, które zamieszkają w namiocie to tylko jeden z czynników wyboru. Nie mniej istotna jest pogoda i umiejętność jej przewidywania. Nawet w warunkach podróżniczych wszyscy potrzebują, choć odrobiny własnej przestrzeni i prywatności, więc absolutnie nic nie stoi na przeszkodzie, by nowy nabytek był nieco większy, szerszy i nie powodował klaustrofobii i frustracji. Trochę dodatkowej przestrzeni zawsze się przyda.
Powierzchnia namiotu jest zajmowana przecież nie tylko przez samych jego mieszkańców, ale także przez ich ekwipunek, a bez niego trudno wyruszać na wyprawę; wręcz widoczna jest tutaj oczywista zależność – długość wyjazdu przekłada się na wielkość pakowanego bagażu. Na wypadek deszczu torby i plecaki trzeba przenieść z przedsionka do sypialni i tak oto wielkość namiotu się kurczy. Akurat w tym przypadku minimalizm zdecydowanie nie popłaca. Rysowniczy schemat wypatrzonego modelu wcale nie musi do końca odzwierciedlać stanu faktycznego. Naprawdę, w tym przypadku, dużo lepiej przyjąć odpowiedni zapas miejsca, pewną rezerwę. Wymiar namiotowej podłogi nie będzie pokrywał się z rzeczywistą powierzchnią rozrywkową – te kwestie należy rozróżniać. Jeśli namiot ma spadziste ściany (a jest to rozwiązanie wcale nierzadkie), wówczas – automatycznie – zmniejsza się wolne miejsce przy krawędziach.
Brzegi sypialni sprytnie sprawdzą się w roli przechowalni mniej lub bardziej pomocnych gadżetów i drobiazgów, a te są pomocne każdemu – daleko szukać nie trzeba: kiedy nie ma stałego dostępu do prądu, wtedy powerbank jest prawdziwym zbawieniem. Pewnie część osób poczuje się teraz nieco (a może i mocno?) zaskoczona, ale spore znaczenie ma nawet kształt namiotu, bo wpływa on na jego funkcjonalność i użyteczność. W tej sytuacji wygląd i cena to nie wszystko. Sama cena nie powinna być wcale najniższa (to w myśl zasady, że za jakość się płaci) – droższy namiot będzie trwalszy i wytrzymalszy, więc posłuży dużo dłużej niż jego tańszy odpowiednik, a to finalnie sprawia, że nowy namiot kupowany jest rzadziej, co przekłada się na realne oszczędności.
Jeśli nasz przenośny dom (wcale nie jest to określenie przesadzone) w postaci namiotu nie będzie szczególnie często przenoszony z punktu A do punktu B, to nie ma co wybierać najlżejszego egzemplarza. W tym aspekcie lekkość nie jest pożądana. Oczywiście nie chodzi też o to, by nosić ze sobą nadprogramowe ciężary i niepotrzebnie przeciążać się, ale nieco cięższy namiot będzie po prostu stabilniejszy, więcej i dłużej przetrwa, więc spełni się w swojej ochronnej roli. Każdy ma różne potrzeby i odmienne oczekiwania, ale na temat namiotów wszyscy znajdą coś odpowiedniego właśnie dla siebie. Wiele zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji.
Deszcz to tylko jeden z prawdziwych sprawdzianów i dla namiotu, i dla jego posiadacza. Prawdziwe ekstremum to śnieg i/lub wiatr. Kształt namiotu powinien być jak najbardziej opływowy, a pałąki – po rozstawieniu – winny być gwarantem stabilność. W podróży odpoczynek jest szczególnie istotny, a jednym z jego form jest sen. Najskuteczniej ułatwia go i uprzyjemnia śpiwór High Peak. Odczuwalna temperatura, jaka panuje w jego wnętrzu, zawsze jest optymalna. Materiał, z którego go wykonano, jest przyjemny w dotyku i pełni rolę skutecznego izolatora ciepła. Sam śpiwór z łatwością dopasowuje się do kształtu ciała jego użytkownika. Śmiało można uznać go za godnego zastępcę domowego łóżka. Nie trzeba obawiać się ani przegrzania, ani zmarznięcia. Natomiast nie można też zapominać o tym, że na rynku dostępny jest sprawdzony sprzęt turystyczny. Jego gama jest szeroka i zaspokoi nawet najbardziej wymagającego turystę. Niech za jeden z licznych przykładów posłużą meble i sztućce turystyczne. Dobrze jest czuć się wszędzie, jak w domu – nie chodzi o luksusy, a o warunki, które przybliżają domowy klimat.