Narciarskie
Szeroko pojęte białe szaleństwo, zasadniczo, może odbywać się w dwóch wariantach – albo na nartach, albo na snowboardzie, choć tak naprawdę ta przygoda może zacząć się znacznie wcześniej, bo w dzieciństwie, za sprawą zjazdów na sankach. Najczęściej i najbardziej narciarze i snowboardziści koncentrują się na wyborze sprzętu, na którym będą się poruszać, na drugim miejscu jest dobór stosownego kombinezonu – bardziej doświadczone osoby decydują się na kombinezony termiczne lub przynajmniej na koszulkę termoaktywną połączoną z kilkoma cienkimi warstwami ubrań, które razem skutecznie realizują metodę ubierania się na tzw. cebulkę, dzięki niej można w łatwy sposób ubrania zdejmować, a następnie – w razie potrzeby – ponownie założyć. Wszystko po to, by stale utrzymywać i odczuwać pożądany komfort termiczny.
Wreszcie podium zamykają skarpety narciarskie męskie. To ważny element zimowego stroju, któremu często, niesłusznie, poświęca się zbyt mało uwagi. Powinni z nich skorzystać nie tylko mniej lub bardziej zaawansowani sportowcy, lecz także wszyscy, którzy zimową porą muszą dłużej przebywać na zewnątrz. To tym ważniejsze, że to właśnie przez głowę, dłonie i… stopy ucieka najwięcej ciepła, stąd te części ciała należy szczególnie mocno chronić przed jego utratą. Na pewno pomogą w tym męskie skarpety narciarskie. Przez długi czas potrafią zapewnić wysoką oddychalność oraz spowalniają wydzielanie nieprzyjemnego potu.
Skarpety i buty to nierozerwalny duet i powinien być dobrze ze sobą zestawiony – tak, by rzeczywiście sprawdzać się w swojej roli. Skarpety należy dobierać do obuwia, a nie odwrotnie, bo jest to rozwiązanie znacznie praktyczniejsze. Powinny być stosunkowo cienkie, bo owszem mają zapewniać ciepło i ochronę, ale przy tym nie powinny rozpychać butów i wychodzić poza nie, gdyż po pierwsze, jest to mało estetyczne a po drugie, zbyt gruba warstwa materiału może zmniejszyć poziom stabilizacji, jaki z założenia daje but narciarski. Aktywne przebywanie na stoku zawsze wiąże się z osiąganiem stosunkowo sporych prędkości, które – rzecz jasna – należy dopasować do kilku czynników, wśród których znajdują się: warunki pogodowe, natężenie ruchu na stoku oraz umiejętności, których nie powinno się przeceniać. Zdecydowanie warto kierować się oznakowaniem poszczególnych tras, trzeba zwracać uwagę na poziom ich trudności. Oprócz bezpieczeństwa chodzi o jeszcze jedną kwestię – zrównoważony rozwój kondycji i umiejętności motywuje do kolejnych wizyt na ugruntowanej białej nawierzchni oraz do coraz odważniejszych ewolucji.
Dobrze pamiętać o tym, że nie powinno się popaść w drugą skrajność, kiedy to buty i/lub skarpety będą zbyt luźne. Jeśli już jednak dojdzie do sytuacji, w której buty okażą się za duże, wówczas – dla pełniejszej stabilizacji – dobrze będzie założyć skarpety nieco grubsze niż zwykle. Ta grubość nie powinna – w żaden sposób – pogarszać zdolności do odprowadzania wilgoci na zewnątrz. W takiej sytuacji wręcz idealna będzie wełna z merynosów. Nie dość, że daje dużo ciepła i wypełnia zbyt duży luz, to jeszcze nieustannie utrzymuje swoje właściwości oddychające, dzięki czemu wilgoć pod postacią potu jest skutecznie usuwana.
Ruch na stoku i jego intensywność przekłada się bezpośrednio na temperaturę ciała i na poziom komfortu termicznego. Niezależnie od tego, czy ktoś na stoku będzie bardzo aktywny, czy jednak nieco mniej, każdy powinien wyposażyć się w skarpety narciarskie 4F. Co ważne, pochodzą od polskiego producenta ubierającego m.in. naszych olimpijczyków i paraolimpijczyków. Nasi czołowi zawodnicy, z zadowoleniem, zakładają skarpetki narciarskie męskie 4F. Komu, jak komu, ale sportowcom uprawiającym sporty zimowe nie trzeba przypominać o zabezpieczaniu się przed niską temperaturą i przed porywistym wiatrem. Im intensywniejszy będzie wysiłek, tym wybierane skarpety mogą być cieńsze i dokładnie odwrotnie – mniejsza aktywność może przełożyć się na grubsze, cieplejsze skarpety. Dla początkujących narciarzy wystarczające może być materiałowe połączenie wełny z akrylem – takie zestawienie jest dość tanie i dostarcza sporo ciepła.
Zaawansowany sport wymaga zaawansowanych rozwiązań technologicznych. Jednym z przykładów jest zastosowanie specjalnych materiałów syntetycznych, które zdecydowanie warto odczarować. Mowa tutaj np. o wysokojakościowym poliestrze. 4F skarpety narciarskie nie wchłaniają tak niepożądanej wilgoci, zatem stopy dłużej pozostają suche i mogą swobodnie oddychać. Obecnie stosowane technologie są dużo istotniejsze i znacznie przydatniejsze, niż w przeszłości. Potwierdzają to choćby jony srebra, które działają przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie. Włosi doskonale znają się nie tylko na makaronach i na modzie, ale też na narciarstwie i to dosłownie tym alpejskim. Co roku na włoskie stoki wybywają tysiące turystów, którzy powinni ubrać skarpety narciarskie Brugi. Prezentują wysoką, sprawdzoną przez wielu jakość. Jeśli po szalonym dniu pełnym wrażeń, rzeczywiście chce się czuć mniejsze zmęczenie, warto założyć Brugi skarpety narciarskie.