Buty trekkingowe męskie

( ilość produktów: 2 )
Marka
Rozmiary
  • Buty
Kolor dominujący

Obuwie do trekkingu powinno znajdować się w każdej szafie miłośnika outdooru ‒ i nie tylko. Choć niektórzy nadal sądzą, że to wyłącznie domena górołazów, ten typ obuwia ma niezwykle szerokie zastosowanie. Oczywiście podczas jakiegokolwiek wyjścia w góry stanowi obowiązkową, jeśli nie najważniejszą część ekwipunku, jednak poza tym przydaje się w bardzo wielu sytuacjach.

Męskie buty trekkingowe cechuje ogromna uniwersalność: są znakomite do chodzenia po lesie, do wszelkiego rodzaju prac w terenie, a także jako buty na co dzień, szczególnie podczas dżdżystej i błotnistej jesiennej pogody. Dobrze dobrane, zapewniają ogromną wygodę, dlatego tak wiele osób deklaruje, że to najlepsza, najbardziej niezawodna para butów, jaką mają.

Buty trekkingowe męskie to niekoniecznie ciężkie, masywne buciory sięgające za kostkę. Te czasy już dawno minęły ‒ obecnie produkuje się wiele bardzo zróżnicowanych modeli o odmiennym przeznaczeniu. Klasyczne męskie buty do trekkingu rzeczywiście sięgają za kostkę, bowiem taka konstrukcja najlepiej stabilizuje stopę w trudnych górskich warunkach, szczególnie podczas schodzenia lub poruszania się po śliskiej powierzchni.

Są też jednak buty turystyczne dla mężczyzn o niskim profilu, kończące się tuż przed kostką. Ten krój cholewki świetnie sprawdza się w ciepłe dni, na mniej wymagających trasach, podczas trekkingu bez dużego obciążenia. Nadaje się do nordic walkingu, a nawet biegania w terenie. Buty takie nie różni się zbytnio wyglądem od typowych butów sportowych miejskich, co sprawia, że można je nosić praktycznie wszędzie.

Najczęściej spotykane buty trekkingowe męskie, te o wysokiej cholewce, są trzysezonowe: nadają się do noszenia w górach od wiosny do jesieni. Zwykle pokryte są z zewnątrz zamszową tkaniną, a wewnątrz posiadają wodoodporną membranę, która odpowiada również za odprowadzanie nadmiaru wilgoci na zewnątrz buta. ich podeszwa jest średnio twarda ‒ na tyle sztywna i gruba, by chronić stopy w trudnym terenie, ale na tyle elastyczna, aby zapewnić dobrą przyczepność i swobodne chodzenie bez dodatkowego wysiłku.

Ten typ butów jest dość ciepły, dlatego latem bardzo ważne jest, by podczas długich wędrówek używać odpowiednich, oddychających skarpet, a najlepiej dodatkowo chronić stopy talkiem. Jeśli trasa nie wymaga butów za kostkę, to podczas upałów lepszym rozwiązaniem będzie wspomniane już obuwie o krótkiej cholewce.

Buty zimowe trekkingowe są bardziej wymagające. Mają sztywną podeszwę z głębokim bieżnikiem, dostosowaną do raków. Muszą być maksymalnie wodoodporne i ciepłe, zatem zwykle pokrywa je skóra naturalna, licowa lub nubukowa. Oprócz membrany posiadają często jakiś rodzaj ociepliny. Gdy zima jest stosunkowo łagodna, to na krótkich lub niezbyt ośnieżonych dystansach z powodzeniem sprawdzą się również buty trzysezonowe, tym razem w połączeniu z grubą skarpetą, oczywiście dedykowaną do butów trekkingowych.

Podczas wyboru obuwia dobrze jest zwrócić uwagę na zastosowane technologie. Za najlepszą membranę wodoodporną niezmiennie uchodzi Gore-Tex: takie oznaczenie jest gwarancją, że odpowiednio konserwowane buty nie przemokną nawet podczas pokonywania bardzo wilgotnego terenu. Z kolei najbardziej pożądany typ podeszwy to Vibram. Jest bardzo odporna na ścieranie i ma antypoślizgowe właściwości. Nie znaczy to oczywiście, że z góry należy przekreślić modele nieposiadające tych udogodnień. W polskie Beskidy i góry o podobnej wysokości spokojnie wystarczy obuwie za 200‒400 zł z dowolną skuteczną membraną i solidnie bieżnikowaną podeszwą.

Kupując buty męskie trekkingowe warto również przyjrzeć się detalom. Wkładka powinna być wyjmowana, by można ją było w razie potrzeby łatwo wysuszyć. Kształt podeszwy powinien umożliwiać doczepienie raczków, te bowiem mogą się przydać nie tylko w zimie lecz także np. na błotnistym terenie. U góry cholewki zamiast dziurek powinny znajdować się haczyki, które umożliwiają szybką zmianę sznurowania: podczas schodzenia obuwie powinno być bowiem zasznurowane do samej góry, za kostkę, zaś podczas wchodzenia kostkę należy oswobodzić i zawiązać buty niżej.

pixel