Rowery eliptyczne magnetyczne
Orbitrek magnetyczny to świetne rozwiązanie dla osób które chcą pozbyć się zbędnych kilogramów. Angażuje więcej mięśni niż bieganie czy jazda na rowerze, a przy tym nie obciąża nadmiernie stawów. Skutecznie spala tłuszcz i poprawia ogólną kondycję organizmu oraz koordynację ruchową. Nie zajmuje zbyt wiele miejsca, a ćwiczenie na nim jest po prostu wygodne. Można trenować kiedy się chce, we własnym domu, choćby i podczas oglądania telewizji. Pogoda na zewnątrz nie pokrzyżuje planów, trenażer ten pozwala również uniknąć niedyskretnych spojrzeń innych osób.
Orbitrek trenuje nie tylko mięśnie nóg. Pracują ramiona, brzuch i plecy, biodra i miednica. Dzięki temu sylwetka stopniowo ulega harmonijnym, proporcjonalnym zmianom. Ćwiczenia wykonywane na orbitreku należą do typu kardio: angażujących układ krwionośny i oddechowy. Przynosi to wymierne korzyści dla zdrowia. Poprawia się kondycja, ciało jest lepiej dotlenione, a ogólne samopoczucie lepsze. Tkanka tłuszczowa jest spalana bez nadmiernej wizualnej rozbudowy mięśni.
Niewątpliwą zaletą orbitreków magnetycznych jest ich doskonałe przystosowanie do użytku domowego. Trenażery te są ciche, więc ich praca nie będzie zakłócać spokoju pozostałych domowników. Tym różnią się zresztą od klasycznych orbitreków mechanicznych, w których pocieranie o siebie elementów powoduje spory hałas. Opór w orbitreku magnetycznym stawiają magnesy rozmieszczone wokół koła zamachowego ‒ części te nie stykają się ze sobą.
Bardziej zaawansowaną wersją urządzenia są orbitreki elektromagnetyczne. W ich wypadku opór jest sterowany przez silnik elektryczny, co daje możliwość ustawienia jeszcze wyższego poziomu trudności ćwiczeń. Elektronika pozwala ustawić za pomocą komputera pokładowego konkretny program treningowy, który będzie realizowany bez konieczności manualnego sterowania parametrami urządzenia.
Orbitrek magnetyczny najczęściej wyposażony jest w narzędzia do monitorowania podstawowych parametrów treningu typu puls, liczba spalonych kalorii, czas, prędkość i przebyty dystans. Po wyższej klasy urządzeniach, takich jak orbitrek magnetyczny hms można spodziewać się ponadto udogodnień w rodzaju Bluetootha, gniazda USB czy panelu z dużym wyświetlaczem i przyciskami do łatwego sterowania urządzeniem. Niektóre mają nawet wbudowaną aplikację Google Street View, która symuluje zwiedzanie dowolnego miasta podczas ćwiczeń.
Ważne, by trenażer był regulowany. Powinno dać się ustawić wysokość ramion, długość kroku czy, rzecz jasna, siłę oporu. Do niewielkiego mieszkania nie warto przy tym kupować największych modeli z potężnym kołem zamachowym. Mniejsze orbitreki z powodzeniem wystarczą na początek.
Możliwość śledzenia podstawowych parametrów treningu znacznie ułatwia życie, szczególnie początkującym. Intensywność ćwiczeń powinna być taka, by tętno wynosiło 70% do 80% maksymalnego (HR). W ten sposób trening będzie skuteczny, a jednocześnie bezpieczny dla zdrowia. Taka intensywność najlepiej sprzyja również spalaniu tkanki tłuszczowej. Ważna jest również prawidłowa sylwetka: plecy powinny być proste, głowa niepochylona, stopy powinny płasko spoczywać na pedałach, a dłonie na drążkach. Odpowiednia technika ćwiczeń, choć bardzo prosta w realizacji, wydatnie wspomaga trening i pomaga zapobiegać kontuzjom.
Przed rozpoczęciem ćwiczeń najlepiej wywietrzyć pomieszczenie. Praca z orbitrekiem zwiększa zapotrzebowanie na tlen. Nim wskoczy się na trenażer, powinno się wykonać 10-minutową rozgrzewkę ‒ ćwiczenia rozciągające, takie jak skłony czy wymachy, oraz ćwiczenia na orbitreku na minimalnych obrotach. Z kolei po treningu przydadzą się ćwiczenia rozluźniające, które odprężą mięśnie i wyrównają oddech. Mogą to być swobodne wymachy i potrząsanie kończyn, skręty tułowia, powolne kręcenie biodrami, luźne skłony czy nawet leżenie w swobodnej pozycji i koncentracja na oddechu.
Trening właściwy trwa około 10‒20 minut. Opór powinien być ustawiony w taki sposób, by dało się utrzymać stałe tempo ćwiczeń przez cały czas trwania treningu. Nie warto ćwiczyć na siłę: jeśli pojawia się silne zmęczenie, lepiej zwolnić lub nawet odpuścić i spróbować następnego dnia. Czas treningu powinien być stopniowo, regularnie wydłużany wraz ze wzrostem możliwości osoby ćwiczącej.