Deskorolki
Sposobów przemieszczania się jest naprawdę sporo, dlatego każdy jest w stanie znaleźć swój ulubiony. Zadziałoby się świetnie, gdyby ten wybrany sposób był bezpośrednio związany z aktywnością fizyczną. Szczególnie latem popularne są przejażdżki rowerowe, nawet do pracy i z powrotem. To oczywiście bardzo trafiony pomysł, gdyż do miejsca docelowego i tak trzeba dotrzeć, a przy okazji odbywa się trening wzmacniający ciało i poprawiający koordynację ruchową. Natomiast jeszcze lepszym będzie oryginalne połączenie deski i kółek, dzięki któremu otrzymana zostanie m.in. deskorolka dla dziecka. Może to być fantastyczny pomysł np. na prezent urodzinowy czy komunijny. Zawsze to dobra alternatywa dla pospolitego spaceru. Obecne czasy są zaskakujące pod wieloma względami. Zaskakiwać może choćby to, że często ludzi trzeba namawiać do ruszenia się z kanapy. Zwłaszcza dla najmłodszych forma podsuwania im aktywności powinna być atrakcyjna, aby przyciągnąć ich uwagę i przekonać do regularnego podejmowania działań.
Zdecydowanie deskorolka nie jedno ma imię, a kluczem doboru jest docelowy styl jazdy i rodzaj wykonywanych trików. Początki zazwyczaj są trudne, co zapewne potwierdzi nawet największy mistrz w swojej kategorii. I tak dla początkujących doskonały będzie longboard, czyli dosłownie „długa deska”. Odznaczają się sporą stabilnością, dzięki czemu zachowanie równowagi podczas jazdy jest dużo prostsze i efektywniejsze. Jeśli jakiś deskorolkarz lubi slalomy i/lub długie zjazdy, to będzie to dla niego wybór możliwie najlepszy i w pełni satysfakcjonujący. Longboard sprawdzi się bardzo dobrze, kiedy dany użytkownik zdecyduje się na deskorolkowe maratony. Temu rodzajowi długie dystanse całkowicie niestraszne, a i zmęczenie jest zredukowane do minimum. Longboard został wynaleziony w USA, w II połowie XX wieku. Pierwotnie był przewidziany dla surferów, by mogli trenować poza ścisłym sezonem. Wzrost użytkownika wpływa bezpośrednio na dobór długości deski.
Innym rodzajem deskorolki jest waveboard. Ma dwa kółka, które obracają się w pełnym zakresie – o 360 stopni. Dzięki temu niejako z automatu, jazda staje się dużo bardziej wyczynowa. Waveboard to w rzeczywistości dwie platformy, które są połączone ze sobą ruchomym drążkiem ze sprężyną, a każde kółko jest przymocowane do innej platformy. Nazwa tej deskorolki absolutnie nie jest przypadkowa – osoba jadąca na niej wykonuje wyraźnie faliste ruchy. Można zatem śmiało stwierdzić, że jest to swego rodzaju surfing uliczny. Staje się on doskonałą alternatywą dla swojej oryginalnej wodnej formy, kiedy nie ma do tego odpowiednich warunków. W porównaniu do klasycznej deskorolki tutaj styl jazdy jest zupełnie inny, co nie oznacza, że gorszy, tylko zdecydowanie bardziej różnorodny. Co ciekawe, by kierować waveboard`em, nie trzeba odpychać się nogą od podłoża, po którym się przemieszczamy.
ABEC to nie jest wcale przypadkowy zestaw liter, a sygnał dla przyszłego posiadacza deskorolki, jaką klasę łożysk wybrać. W tym przypadku zasada jest dość prosta – im wyższy jest widoczny numer, tym lepiej i tak łożyska ABEC-7 to będzie w pełni trafny wybór. Właściwą deskę należy dopasować nie tylko do wzrostu, ale i do wagi jej posiadacza – każdy model ma inne – przypisane do siebie – maksymalne obciążenie. Natomiast im twardsze są koła, tym – niestety – słabsza jest amortyzacja wstrząsów.
Deskorolka pennyboard wywodzi się z Australii. Jest mała i wąska, a zatem bardzo zwrotna i doskonała do miejskiego szusowania. Materiał, z jakiego powstają, czyli plastik – w tym przypadku – zdecydowanie nie powinien się już kojarzyć z kiepską jakością i krótką trwałością. Wręcz przeciwnie, będą lekkie i wytrzymałe, a przy tym deskorolka plastikowa może być bardzo kolorowa i wzorzysta, co jest ważne o tyle, że większość osób to wzrokowcy, które siłą rzeczy przywiązują sporą uwagę do wyglądu rzeczy ich otaczających. Nie ma się czemu dziwić, gdyż najaktywniejsi deskorolkarze spędzają ze swoim sprzętem całkiem sporo czasu, zatem nie powinien on opatrzeć się im zbyt szybko. Poza tym chyba każdy lubi spoglądać na ulubione wzory, kolory i motywy…
Oczywiście przy tego rodzaju sprzęcie ogromne znaczenie ma jego konstrukcja, bo to ona zapewnia płynną, stabilną i bezpieczną jazdę, choć nie można zapominać o tym, że to sam właściciel deskorolki odpowiada najmocniej za swoje bezpieczeństwo i za stan techniczny swojego nabytku. Słynna deska stanowiąca bazę każdej deskorolki to deck i najlepiej jeśli to będzie deck klonowy. Warstwy drewna są połączone ze sobą odpowiednią żywicą. Ta podstawa deskorolki jest odporna na uszkodzenia i odkształcenia. Można ją wymienić nie tylko w razie konieczności, ale też w razie, kiedy dotychczasowy po prostu się komuś znudzi. Trucki aluminiowe są dobrym wyborem, zwłaszcza jeśli eksploatacja deskorolki będzie naprawdę intensywna. Niektóre z nich mają specjalne wgłębienia od spodu na nakrętki do montażówek, dzięki czemu trucki nie odkręcają się. Jazda na deskorolce, co zrozumiałe, to sport stale popularny, dlatego wybór właściwego modelu jest tak istotny.