Nurkowanie
Nurkowanie to sport coraz popularniejszy, stale na tej popularności zyskujący. Przybierać może różne formy i poziomy zaawansowania. Absolutne początki warto rozpocząć na basenie i to pod okiem profesjonalnego instruktora/płetwonurka. Później można zdecydować się np. na rekreacyjne nurkowanie w którymś z tzw. „ciepłych krajów”, co pozwoli z bliska podziwiać piękno rafy koralowej. Mimo tego, że oczywiście pod wodą trudno bezpośrednio rozmawiać, to przed zejściem pod wodę może toczyć się wiele ciekawych rozmów na ważne i intrygujące tematy, a i już pod powierzchnią wody istnieje zestaw znaków – swoisty podwodny alfabet, który pozwala m.in. kontrolować poziom bezpieczeństwa poszczególnych osób nurkujących. Nurkowanie wymaga spokoju, który przekłada się na swobodniejsze i spokojniejsze oddychanie. Pod wodą nie można pozwolić sobie ani na nieprzemyślane postępowanie, ani na niepotrzebny stres. Istotne są także jeszcze inne kwestie, jak odpowiedni sprzęt, w tym ergonomiczne płetwy do nurkowania. Pewnie utrzymują się na stopach, nawet podczas najszybszych, dynamicznych ruchów. Niezwykle ważna jest kwestia wzajemnego zaufania, kiedy nurkuje się w innej konfiguracji, niż w pojedynkę.
Teoria jest ważna tylko do pewnego stopnia, znacznie istotniejsza praktyka zdobywana poprzez zbieranie bezcennego doświadczenia. W ten sposób można i nawet trzeba wyciągać wnioski ze swoich poczynań, by kolejne zanurzenia były coraz lepsze i pozbawione dotychczasowych niedociągnięć. Dopiero połączenie teorii, sprzętu i wskazówek trenera daje pełny zestaw czynników upoważniających do tego, by na poważnie myśleć o schodzeniu pod wodę. Głębokość ma tu ogromne znaczenie – można ją zwiększać proporcjonalnie do swoich umiejętności, inaczej mówiąc: poziom zanurzenia nie może być większy od poziomu doświadczenia. Porywanie się na zbyt głębokie zejście może być wręcz niebezpieczne. Na dobry początek najlepszy jest snorkeling, czyli nurkowanie tuż pod powierzchnią wody, do którego z powodzeniem wykorzystywana jest maska do nurkowania z rurką. Ważne, by ta miała szeroki kąt widzenia – dobrze jest widzieć zarówno z przodu, jak i po bokach; szkło chroni przed uciążliwym parowaniem gogli, natomiast rurka pozwoli na swobodny oddech, bez ryzyka zalania. Samo zakładanie i zdejmowanie maski jest niezwykle proste, a przy tym szybkie.
Prawidłowy oddech to swoisty klucz do bezpiecznego i efektywnego nurkowania. Warto pracować nad tym, by go wydłużać, a finalnie potrafić spędzić pewien czas na kontrolowanym bezdechu. Treningi wiążą się z każdym sportem i należy uprawiać je systematycznie, by przynosiły pożądane efekty. Każdy trening powinien składać się z trzech powiązanych ze sobą elementów: często i niesłusznie pomijanej rozgrzewki – to ona przygotowuje ciało i cały organizm do bardziej wymagającego wysiłku, zasadniczego treningu i wreszcie ćwiczeń rozluźniających. Trenując, najpierw trzeba poczuć się bezpiecznie na basenie, a dopiero później można podejmować próby na wodach otwartych. Naturalne akweny to zupełne inne odczuwanie żywiołu i znacznie wyższy poziom trudności, stąd aktywne korzystanie z nich wymaga naprawdę sporych umiejętności.
Podstawowy trening warto rozbudowywać o trenowanie z odpowiednim sprzętem, który zaś można rozbudowywać (rozszerzać zestaw) wraz ze wzrostem umiejętności danej osoby. Jednym z elementów wyposażenia powinny być płetwy treningowe. Najczęściej powstają z lekkich, ale trwałych materiałów, a takie zestawienie pozwala na pewne i swobodne wymachy nóg, bez obaw o osuwanie się płetw. Specjalne kanały i prowadnice sprawiają, że woda przepływa we właściwy sposób, a fakt ten przekłada się na większą przyjemność pływania i nurkowania. Lekkość płetw sprawia, że korzystanie z nich jest wydajniejsze i przyjemniejsze. Bezpośrednio wpływają na prawidłową technikę pracy nóg – warto pamiętać o tym, że prędkość jest użyteczna dopiero w połączeniu z właściwą techniką. Te dwa elementy są praktycznie ze sobą nierozerwalne, doskonale uzupełniają się i tylko w duecie pomagają skutecznie uzyskać oczekiwane wcześniej efekty. Płetwy Aqua Wave nadają się zarówno na basen, jak i nad morze, a nawet nad równie popularne jeziora. Z ich wyboru zdecydowanie każdy będzie zadowolony. To zadowolenie wystąpi zarówno u miłośników rekreacji, ale też i u zwolenników pływania (i nurkowania) wyczynowego.
SportVida płetwy krótkie regulowane są bardzo praktyczne w użytkowaniu, a możliwość regulacji ich rozmiaru sprawia, że ze sporą dokładnością można je dopasować do stóp każdego użytkownika. Można wręcz, w tym aspekcie dodać, że potrafią rosnąć razem z osobami, które ich używają. Dzięki nim można wykonywać solidne kopnięcia. Ergonomiczny kształt pomaga chronić się przed bolesnymi otarciami. Płetwy do nurkowania długie pozwalają skupić się bardzo dokładnie na poprawnej technice wykonywanych ruchów. Mają wydajne otwory wentylacyjne, które wyraźnie redukują napięcie powstające podczas gdy woda nabiera przyspieszenia przy ostrzu. Najlepiej jest działać kompleksowo, dlatego tak przydatny jest Martes zestaw do nurkowania. Kołnierz bardzo dobrze dopasowuje maskę do twarzy, a hartowane szkło zapewnia świetną widoczność. Nurkowanie to fantastyczny pomysł na odkrywanie podwodnego świata.