Płetwy do nurkowania
Nurkowanie to bardzo fascynujący sport, który pozwala odkrywać, niedostępny na co dzień, podwodny świat. Dyscyplina ta ma wielu sympatyków i ich grono stale poszerza się. Jak do każdego sportu, także w wymiarze rekreacyjnym, należy odpowiednio przygotować się – nie tylko w wymiarze fizyczno-kondycyjnym, ale również od strony sprzętu. W jego przypadku zasada jest często następująca: im wyższy poziom zaawansowania nurka, tym bardziej wymagający sprzęt jest potrzebny. Zależność ta odnosi się m.in. do elementu, jakim są płetwy do nurkowania. Wyglądają niepozornie i bywają niekiedy traktowane, ale zarówno na basenie, jak i po zejściu pod wodę otwartego akwenu (rzeka, jezioro) odgrywają swoją istotną rolę. Nie tylko wzmocnią dynamikę i poprawią technikę samego pływania, ale także wzmocnią mięśnie nóg. Obecnie absolutnie nikogo nie dziwi już widok kogoś z założonymi płetwami, przed rozpoczęciem nawet amatorskiego korzystania z pływalni czy przed wejściem do otwartej wody.
Płetwy do snorkelingu są bardzo popularnym rozwiązaniem, zwłaszcza wśród osób początkujących, które chcą sprawdzić, czy nurkowanie jest rzeczywiście przeznaczone dla nich i mogą przy tym podziwiać podwodne wyroki, robią to w prawidłowy sposób. Płetwy stanowią swoiste przedłużenie nóg. Uprawianie każdego sportu zawiera w sobie ważną część, jaką jest systematyczny i odbyty z zaangażowaniem trening. Także podczas jego trwania warto wspierać się właściwym sprzętem. Pływanie w płetwach nie tylko wzmacnia układ mięśniowy (zwłaszcza w dolnej części ciała oraz ramiona), ale również pomaga skutecznie modelować sylwetkę. Samo pływanie (mniej lub bardziej aktywne) to nie wszystkie możliwości oferowane przez płetwy. Śmiało można w nich też wykonywać wiele różnorodnych ćwiczeń.
Kiedy jakiś pływak/nurek skupi się jedynie na prędkości płynięcia, wówczas można być niemal pewnym, że jego działania nie będą w pełni skuteczne. Do szybkości koniecznie trzeba dorzucić prawidłową technikę, uzyskać pomogą ją właściwie wykorzystywane płetwy. Prędkość i kwestie techniczne, zestawione z sobą razem, stanowią nierozerwalny i bardzo ważny duet ważny w kontekście efektywności pływania. Natomiast w kontekście mięśni, zarówno płetwy do nurkowania krótkie, jak i długie płetwy treningowe, oprócz wzmocnienia zapewniają im odciążenie – co jest szczególnie ważne na dłuższych dystansach i w trakcie intensywnych treningów – oraz pomagają lepiej i zwinniej wykonywać wszelkie manewry mające miejsce w wodzie.
Asortyment wśród płetw jest na tyle szeroki, że z całą pewnością każdy jest w stanie znaleźć model, który to właśnie jemu i jego możliwościom oraz preferencjom będzie odpowiadał najbardziej. Początkowo może wydawać się to nieco trudne, ale finalnie wcale takowe nie jest. Płetwy kaloszowe zakładane są bezpośrednio na gołą stopę, stąd tym ważne jest ich wręcz idealne dopasowanie. Po właściwym dopasowaniu można być spokojnym, że ani woda nie będzie wlewać się do środka, ani też same płetwy nie będą zsuwać się w mało odpowiednim momencie. Tego rodzaju sprzęt będzie zdecydowanie najlepszy na basen. Dzięki płetwom paskowym można swobodnie zanurkować w morzy. Należy zakładać je na specjalne buty do nurkowania. Na samym początku (pod)wodnych przygód warto wybierać płetwy, które takowego obuwia nie wymagają. Ponownie okazuje się, jak istotny jest wybór sprzętu zgodny z jego najczęstszym przeznaczeniem. Płetwy mogą mieć różny poziom twardości. Najtwardsze z nich powinny być zakładane przez najbardziej zaprawionych w bojach pływaków. Zwiększają prędkość pływania, ale w zamian potrzebna jest silniejsza praca nóg, by korzystanie z nich rzeczywiście było efektywne. Dla mało doświadczonych osób przewidziano płetwy miękkie.
Płetwy można podzielić również ze względu na ich długość, na długie i krótkie i tak płetwy krótkie treningowe ułatwiają pływanie, w dużej mierze poprzez dodawanie nogom napędu. Zaś po założeniu płetw długich należy wykonywać nogami ruchy o znacznie szerszym zakresie, zaczynając już od bioder. Wykorzystywane często tworzywo jest elastyczne, ale jednocześnie solidne, co pozwala wykonywać nawet najbardziej solidne wymachy. Kieszeń przewidziana na nogę jest miękka, co bezpośrednio przekłada się na komfort korzystania z płetw. SportVida płetwy można w łatwy sposób regulować, zatem mogą one swobodnie rosnąć razem ze swoim użytkownikiem. Ich ergonomiczny kształt pozwala na skuteczne unikanie otarć. Niewielkie rozmiary, w połączeniu z niską wagą, znacznie ułatwiają transport sprzętu, co ma szczególne znaczenie dla osób, które dla rekreacyjnych lub sportowych potrzeb, często zmieniają miejsce swojego pobytu. Płetwy Aqua Wave mają szkielet jednocześnie mocny i dość sztywny. Bardzo dobrze utrzymują się na stopach, nawet podczas intensywniejszego poruszania się w nich. Zarówno ich zakładanie, jak i zdejmowanie to czynności banalnie proste, z którymi każdy jest w stanie sobie poradzić. Po skorzystaniu można je schować do siateczkowego worka. Dobierając płetwy trzeba wziąć pod uwagę swój budżet i swoje umiejętności.