Gogle
- 1
- 2
Szeroko pojęte sporty zimowe cieszą się sporą popularnością i nie ma się czemu dziwić, tym bardziej, że mają charakter mocno sezonowy, więc warto i trzeba mocno z nich korzystać. Wcześniej jednak warto przygotować się na różnych płaszczyznach – począwszy od siły i wytrzymałości fizycznej; przez odpowiedni strój – najlepiej o właściwościach termicznych i ubierany na tzw. „cebulkę”, kiedy to nakłada się na siebie kilka cienkich warstw ubrań, które z łatwością można założyć i równie prosto zdjąć; po dostosowany do swoich potrzeb i umiejętności sprzęt (narty, snowboard lub łyżwy). Niezależnie od finalnego wyboru sportowego, potrzebne będą gogle narciarskie, skutecznie chroniące przed oślepiającymi promieniami słonecznymi oraz przed drobinkami śniegu. Przy sporych prędkościach, a takie właśnie są odczuwalne na stokach, doskonała widoczność jest niezwykle istotna, bo nie ma czasu na to, by przesadnie rozglądać się. Im jest ona lepsza, czyli jej zakres jest większy, tym mocniej zmniejsza się ryzyko ewentualnego upadku. Trzeba działać w zgodzie z zasadą: „nie ma czasu do stracenia”. Dynamiczna jazda potrafi podrażniać nieosłonięte oczy, pędem zimnego powietrza.
Tak jak przy nartach ważne są wiązania, tak przy goglach ważne jest dopasowanie do oczu oraz do twarzy, a także opaska integrująca gogle z twarzą. Dbałość o oczy jest tym istotniejsza, że odpowiadają za jeden z ważniejszych zmysłów, jakim jest wzrok. Dodatkowo oczy są dość leniwym narządem i należy pobudzać je do aktywnej pracy. Im wyższa wysokość, tym promieniowanie słoneczne jest znacznie intensywniejsze, zatem i opalenizna jest mocniejsza, stąd też i w górach skórę należy systematycznie nasmarowywać kremami z filtrem. Filtry powinny się znaleźć również w samych okularach narciarskich. Z resztą, niektóre z nich mają charakter okularów przeciwsłonecznych. Co bardziej odważne i mocniej zaprawione w bojach osoby mogą zdecydować się na jazdę po rzadziej uczęszczanych i mniej obleganych trasach, na których mogą pojawiać się wystające gałęzie, przed którymi odpowiednio ochronią gogle narciarskie Uvex.
Podejmowane wybory zawsze powinny być jak najbardziej przemyślane, by po pewnym czasie nie odczuwać niepotrzebnego rozczarowania, a jedynie satysfakcję – zarówno z samych zakupów, jak i zimowych aktywności. Gogle zawsze zapewnią pełniejszą, bardziej kompleksową ochronę niż okulary. Choć druga opcja zawsze będzie lepsza od braku jakiejkolwiek ochrony oczu. Dobór właściwych gogli dość mocno będzie zależał również od płci oraz od wieku ich użytkowniczek i użytkowników.
Z reguły gogle narciarskie damskie mają ciekawe obramowania szkieł i opaski, a gogle narciarskie męskie są najczęściej nieco bardziej stonowane. Asortyment jest na tyle szeroki, że z całą pewnością każdy znajdzie model najwłaściwszy właśnie dla siebie. Szczególną uwagę należy poświęcić dzieciom i ich potrzebom. Gogle przewidziane dla nich są oczywiście proporcjonalnie mniejsze, by idealnie pasować do mniejszych twarzy. Są przetestowane i w żadnym miejscu nie powodują ucisków. Niweluje się zatem ryzyko, że dziecko zrazi się do sportów zimowych przez źle dobrane gogle. Najlepiej, kiedy po krótkiej instrukcji i kilku/kilkunastu próbach (z ewentualnym wsparciem od osoby dorosłej) dziecko samodzielnie kompletuje strój i sprzęt, a następnie samo przywdziewa ubrania oraz wyposażenie, odpowiednio – narciarza, snowboardzisty lub łyżwiarza albo wreszcie saneczkarza. Rynek odpowiada na potrzeby klientów, stąd dostępne są także modele typu unisex – pasujące zarówno paniom, jak i panom.
Barwa szkieł w goglach nie jest kwestią przypadku. To swoista informacja o tym, w jakim stopniu – dany kolor – chroni przed nadmiernym światłem. Szkła białe sprawdzą się podczas jazdy nocnej; szkła bursztynowe nadają się do jazdy przy ograniczonej widoczności, kiedy aura na zewnątrz jest zwyczajnie pochmurna; ze szkieł żółtych i pomarańczowych warto korzystać przy lekkim zachmurzeniu; szkła brązowe, niebieskie i szare przydają się na słoneczne dni; wreszcie szkła czarne zapewniają najwyższą ochronę. Są często wykorzystywane w turystyce lodowcowej. Na szczęście na różną pogodę nie trzeba mieć różnych par gogli. Wystarczy wybrać te z wymiennymi szkła. Ta wymiana będzie oczywiście zależna od zewnętrznych warunków atmosferycznych. Jeszcze wygodniejszą opcją są gogle z szybami fotochromatycznymi. Pozwalają jeździć przy różnej pogodzie, bez potrzeby wymiany szyb, bo te samodzielnie dopasowują się do poziomu nasłonecznienia i albo przyciemniają się, albo rozjaśniają. Natomiast filtr polaryzacyjny zwiększa kontrast widzenia. Gogle narciarskie Uvex mają skuteczną membranę, często o strukturze piankowej, która zapewnia ochronę przed mrozem i przed wilgocią. Pianka mocno podwyższa i wydłuża komfort użytkowania. Pasek utrzymuje gogle stabilnie na głowie. Dzięki niemu nie dochodzi do niepotrzebnych przesunięć/osunięć gogli, nawet w momencie poruszania głową. Uvex gogle narciarskie to produkt pewny i sprawdzony, na który otrzymuje się 8-letnią gwarancję. Uvex gogle, swoją funkcjonalnością, potwierdzają wysoką użyteczność i funkcjonalność.