Plecaki turystyczne

( ilość produktów: 3 )
Pojemność
Kolor dominujący

Plecaki turystyczne to coś więcej niż tylko akcesorium usprawniające trekking. Każdy, kto regularnie nosi swój własny, kompaktowo spakowany dom na plecach, ma do plecaka trekkingowego bardzo osobisty stosunek. Plecak musi być niezawodny i ergonomiczny, dlatego dobre modele są darzone zaufaniem porównywalnym do tego, jakie podróżnicy żywią do swoich współtowarzyszy. Jeśli nie spełnia pokładanych w nim oczekiwań, trudno nosić w nim większy ciężar lub co gorsza, zaczyna rozpadać się po drodze się, oznacza to w praktyce koniec przygody. Dlatego tak ważne jest, by go dobrze dobrać.

Tego typu plecaki są jednym z najbardziej uniwersalnych produktów w swoim segmencie. Nadają się nie tylko do trekkingu, lecz także w każdą dowolną podróż: koleją, autem czy samolotem. W przeciwieństwie do walizek można je łatwo i sprawnie przenieść z miejsca na miejsce, świetnie dopasowują się też do każdego luku bagażowego. Mniejsze modele znakomicie sprawdzają się także jako plecaki miejskie: do szkoły czy biura. Ponieważ posiadają przemyślany system nośny, który równomiernie obciąża kręgosłup, ułatwiają noszenie książek czy laptopa.

Wybór plecaków turystycznych jest ogromny. Bez trudu znaleźć można wysoko wyspecjalizowane modele wykonane z najwyższej jakości materiałów, które są przeznaczone dla profesjonalistów. Do tej grupy zaliczają się m.in. rozmaite plecaki wspinaczkowe do wspinaczki wysokogórskiej oraz te, które mogą posłużyć w zdobywaniu kolejnych baz w górach takich jak Himalaje czy Andy.

Średnia półka w zupełności wystarczy każdemu, kto wybiera się na kilkutygodniowy trekking w góry średnie pokroju naszych Tatr albo w długą podróż na inny kontynent, podczas której będzie pokonywać część trasy pieszo, a część dostępnymi środkami komunikacji. Poziom zaawansowania technologicznego plecaków turystycznych jest na tyle wysoki, że spokojnie można polegać na modelu za kilkaset złotych.

Są jeszcze turystyczne plecaki, które ładnie wyglądają tylko na zdjęciach ‒ mogą stanowić niemałą pułapkę podczas internetowych zakupów. Pół biedy, jeżeli od razu po rozpakowaniu nie budzą zaufania ze względu na jakość wykonania. Gorzej, gdy na pierwszy rzut oka plecak turystyczny wygląda całkiem solidnie, a zaczyna się rozpadać dopiero na szlaku.

Jak zatem wybrać plecak trekkingowy? Pierwszym kryterium powinna być pojemność. Optymalny plecak do marszu po górach to dla kobiety mniej więcej 60 litrów plus komin, dla mężczyzny od 70 do 80, zależnie od wzrostu i masy ciała. Oczywiście można kupić większy na wszelki wypadek, ale wtedy pokusa, by dodatkowo go dociążyć, jest naprawdę duża. Tymczasem nawet najlepszy model wypchany po brzegi i niedostosowany wagowo do możliwości użytkownika może być prawdziwym koszmarem podczas podróży.

Gdy odpowiednia wielkość zostanie ustalona, należy w jej zakresie rozejrzeć się za czymś, co posiada przyzwoitą wodoodporność oraz ułatwia ergonomiczne pakowanie. Wielość kieszeni i dodatkowy suwak u dołu umożliwiający łatwy dostęp do tej części plecaka, będą sporym udogodnieniem. Wreszcie rzecz najważniejsza: system nośny plecaka. Powinien być regulowany i dostatecznie sztywny, a jednocześnie lekki. Pas piersiowy i biodrowy plus oddychające panele to konieczność dla każdego, kto planuje nosić plecak choć chwilę dłużej niż tylko z dworca do taksówki.

Ważną informację stanowi także cena plecaka turystycznego. Tutaj zasada „im droższy tym lepszy” sprawdza się praktycznie w każdym wypadku. Chyba że uda się upolować plecak znanej firmy na wyprzedaży lub w promocji. Dobre plecaki turystyczne po prostu muszą kosztować. Na ich cenę składa się projekt zapewniający wygodę i bezpieczeństwo użytkowania, lekkie i wytrzymałe materiały oraz opracowanie odpowiednich technologii, które dają ochronę przed deszczem.

Na koniec: warto pamiętać, że nowy plecak jest jak buty. Nim zostanie użyty na dłuższej trasie, dobrze jest go wypróbować np. podczas weekendowego wypadu. Pozwoli to spokojnie dopasować długość pasów do sylwetki, a także poznać wszystkie jego zakamarki i zaplanować na przyszłość najbardziej efektywny sposób pakownia.

pixel