Plecaki wojskowe
Plecaki wojskowe mają mnóstwo zalet. Są niebywale wytrzymałe i przystosowane do długotrwałego noszenia nawet w najcięższych warunkach. Projektuje się je przecież dla armii: muszą spełniać najbardziej wyśrubowane wymogi dotyczące jakości użytkowania. Plecak taktyczny jest pomyślany w taki sposób, by był maksymalnie funkcjonalny i szybki w obsłudze. Na froncie nie ma miejsca na stratę czasu oraz zastanawianie się, jak spakować poszczególne rzeczy i czy wystarczy sił, aby je przenieść. Wszystko musi się zgadzać od razu.
Plecaki taktyczne i wojskowe bywają czasem niesłusznie pomijane podczas wyboru bagażu do trekkingu czy dłuższej podróży. Wciąż kojarzy się je z produktami z demobilu, które zostały uszyte w latach 70. i 80. ubiegłego wieku, sprzedawanych w małych sklepikach oferujących militaria. Tymczasem współczesne modele niczym nie różnią się od tych, które służą wojskowości na misjach w krajach Bliskiego Wschodu. To produkty godne zaufania, które cieszą się mianem wysoce niezawodnych.
Co ciekawe, Polska może pochwalić się własną marką ‒ Wisport, która produkuje wyposażenie m.in. dla polskiej armii. Jej plecaki są sprzedawane w ponad stu sklepach w całej Europie i zawędrowały nawet do Stanów Zjednoczonych. Rozchodzą się szybciej, niż firma nadąża szyć, bowiem każdy ich plecak wojskowy taktyczny jest wykonywany z takim samym zaangażowaniem i z użyciem tych samych wysokiej jakości materiałów. Bez względu na to, czy jest przeznaczony na rynek komercyjny, czy wojskowy.
Plecaki wojskowe Wisport są uważane w gronie koneserów za praktycznie niezniszczalne. Sam producent daje im zresztą gwarancję na pięć lat, co świadczy o tym, że jest rzeczywiście pewien swoich produktów. Siłą tych kultowych już plecaków jest mocna, gruba Cordura, grube nici używane do szycia oraz markowe suwaki i zamki od najlepszych wykonawców na świecie.
Pro tip: na plecak Wisportu trzeba trochę poczekać, szczególnie, gdy wybiera się czarny plecak wojskowy. To najchętniej kupowany kolor. Dlatego jeżeli komuś zależy na szybszym zakupie, powinien zdecydować się raczej na którąś z opcji moro. Wybór jest spory, zresztą prawdziwy survival to jednak barwy maskujące. Fakt, wojskowy plecak w kolorze czarnym świetnie prezentuje się w mieście, jednak w wypadku bagażu powyżej 40 litrów nie ma to już zupełnie znaczenia.
Kupując plecak militarny, nie jest się oczywiście skazanym na jedną jedyną firmę, która cieszy się największym gronem fanów. Marki takie jak Magnum czy choćby bardziej turystyczny Rockland również oferują sprzęt dobrej jakości wyposażony w typowe funkcje plecaków taktycznych. Bardziej niż logo liczy się budowa plecaka oraz jego przystosowanie do funkcji, jakie ma spełniać w podróży.
Cena wojskowego plecaka jest mocno uzależniona od pozycji danego producenta na rynku. Jeśli posiada kontrakty z armią, to z jednej strony świadczy o nim jak najlepiej, ale z drugiej bardzo winduje koszty zakupu dla osób prywatnych. Dlatego warto rozejrzeć się wśród różnych propozycji. Jest kilka istotnych aspektów, na które powinno zwrócić się uwagę, gdy chodzi o wybór wojskowego plecaka.
Po pierwsze: materiały. Jak już zostało wspomniane, w grę wchodzi przede wszystkim Cordura. Ideałem są zamki YKK oraz klamry Duraflex i ITW Nexus ‒ wykonane z mocnego, ale elastycznego plastiku. Plecak powinien mieć odpowiedni system nośny: umożliwiający odpowiednie rozłożenie ciężaru, a jednocześnie dający się szybko wypiąć. W warunkach bojowych bardzo ważne jest, by móc szybko zrzucić obciążenie. W warunkach survivalowych czy podczas trekkingu to dodatkowe udogodnienie.
Typowy plecak taktyczny ma również pewien zakres elastyczności jeżeli chodzi o dobór kieszeni. W miarę potrzeb można je dopinać lub odpinać, powinny też posiadać łatwy dostęp a jednocześnie gwarantować bezpieczeństwo przenoszonym rzeczom. Zamki komory głównej oraz komór bocznych w samym plecaku również muszą mieć odpowiedni zakres manipulacji ‒ tak, by łatwo było znaleźć i wyjąć potrzebne rzeczy.