Materace i maty samopompujące

( ilość produktów: 2 )
Marka
Kolor dominujący

Wiele osób nie dosypia – przez nadmierną pracę i inne obowiązki zwyczajnie nie dosypia, czyli śpi zbyt krótko i zbyt mało efektywnie. Każda godzina snu przed północą jest znacznie cenniejsza od tej przespanej już po północy. Okazuje się, że i sen powinien mieć odpowiednią jakość, by spełniał się w swojej podstawowej roli, jaką niewątpliwie jest regeneracja. Długość snu, najczęściej, skraca się wraz z wiekiem. Optymalna liczba godzin snu, dla dorosłego człowieka to 8 godzin na dobę. Wyspanie się znacząco zwiększa szansę na energetyczny dzień. Często mówiąc o łóżku, zapomina się, że – w największej mierze – na skuteczny wpływ ma nie rama łóżka, a umiejscowiony na niej materac, który z kolei nie może być ani zbyt miękki, ani zbyt twardy – tak by pomóc organizmowi skutecznie odpocząć i by był maksymalnie dopasowany do ciała danej osoby, a to o tyle ważne, że przecież każdy ma nieco inną sylwetkę. W domu/w mieszkaniu sen jest – w możliwie prosty sposób – jest całkiem przyjemny, ale już na każdym wyjeździe trwającym dłużej niż jeden dzień sprawa nie jest tak prosta. Nie każdego stać na drogie hotele lub nie każdy chce marnować na nie pieniądze, a w śpiworze nie każdy czuje się wygodnie, bo część osób ma poczucie, jakby znajdowało się w worku, dlatego najlepszym rozwiązaniem na nocleg na biwaku jest materac turystyczny. Pozwala on na dwie zasadnicze kwestie – izoluje ciało człowieka od podłoża, zapewniając mu komfort termiczny; zwiększa komfort i wygodę snu „pod chmurką”, choć trochę przybliżając do warunków domowych.

By stać się mistrzem w dowolnej dziedzinie, daną czynność trzeba powtórzyć 10 tysięcy razy, to zgodnie z jednym z chińskich porzekadeł. Dla potwierdzenia tej zasady warto zaznaczyć, że podobnie jest z podróżowaniem. Aby zostać podróżnikiem, najpierw trzeba być turystą, który – wraz z nabyciem doświadczenia i wraz z przebyciem setek kilometrów – może wybywać na coraz coraz trudniejsze i odleglejsze wyprawy. Każda eskapada, nawet ta najkrótsza, zaczyna się od pierwszego kroku. Niezależnie od tego czy podróżnik korzysta z własnego samochodu, z autostopu, czy głównie przemieszcza się pieszo – za każdym razem robi wszystko, by jego bagaż – z jednej strony – był skompletowany i w pełni wystarczający; z drugiej zaś, by był możliwie najmniejszy i najlżejszy. Przecież, z każdym przemierzonym kilometrem, zmęczenie nasila się, więc – na tyle, na ile to możliwe – trzeba je redukować. Karimaty mogą się szybko przedzierać, a ich zdolności izolacyjne nie zawsze są wystarczające. Zdecydowanie lepszy będzie materac pompowany. Sprawnie się go pompuje i równie szybko spuszcza z niego powietrze, więc nie trzeba tracić dodatkowej energii, a taki sprzęt jest stosunkowo lekki i po złożeniu zajmuje naprawdę niewiele miejsca – czy to bezpośrednio w plecaku, czy w bagażniku samochodowym.

Wycieczki i podróże odbywane w pojedynkę – przez niektórych nazywane samotnymi, choć zdecydowanie lepsze jest określenie ich samodzielnymi – wymagają największego samozaparcia i bardzo dobrze rozwiniętej zdolności radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi i to na różnych płaszczyznach – fizyczno-kondycyjnej, infrastrukturalnej (czasem kreatywność i pomysłowość są bardzo przydatne, a wręcz niezbędne) i w reszcie psychicznej, by umieć poradzić sobie z kryzysami i ze zwątpieniem, które – nierzadko – występuje na półmetku trasy lub na niedługo przed metą. W ten oto sposób potwierdza się, że najlepiej na wypady wybywać przynajmniej w duecie, a jeszcze lepiej – w zaufanej kilkuosobowej grupie, by wzajemnie się wspierać i sobie pomagać. Poza tym, wtedy istnieje dużo większa szansa na zrodzenie się przydatnych pomysłów. Jeśli na wspólny wyjazd wybierają się np. rodzice, którzy chcą odpocząć ze sobą i… od swoich pociech, wtedy powinni wziąć ze sobą materac dwuosobowy. Pozwala on na wspólny odpoczynek (nie tylko sen) oraz na utrzymanie, a nawet na wzmocnienie przyjacielskich więzi. Obie osoby mogą poczuć się na nim całkiem swobodnie i wygodnie. Po jego złożeniu nawet trudno domyślić się, że jest to wariant dwuosobowy, gdyż zajmuje tak niewiele miejsca w szafie. Rzecz jasna, równie dobrze, może położyć się na nim duet bliskich sobie przyjaciół.

Niby to oczywistość, ale należy mieć pełną świadomość, jaki charakter i jaki cel będzie mieć planowana podróż. Im teren będzie trudniejszy, tym bardziej materac musi być odporny na ewentualne uszkodzenia, a nawet na mikroskopijne dziurki, by powietrze – mimo małej awarii – nie uchodziło z niego zbyt szybko, co pozwoli na utrzymanie względnej wygody. Niekiedy, do materaca, dołączane są łatki, które pozwalają skutecznie zakleić powstałą i zauważoną dziurkę. Wymagania terenowe powinny wpływać na wybór odpowiednio grubszego materaca. Materace turystyczne są świetnym rozwiązaniem na nieco niższych terenach. To najlepsza opcja noclegu na łonie natury. Powinny znaleźć się na wyposażeniu każdego, dla kogo śpiwory były dotychczas niewystarczające i nie do końca wygodne.

Dla własnej wygody warto kupić materac welurowy, który nie dość, że jest bardzo przyjemny w dotyku, to jeszcze często jest wyposażony w pompkę, co znacząco ułatwia jego rozłożenie, ma to ogromne znaczenie choćby przy niskich temperaturach i dużych wysokościach oraz przy silnym zmęczeniu. Nikomu po całym dniu wrażeń i po wyczerpaniu sił nie chce się pompować materaca ustami. Wyjazdy pod namiot – i te w dzieciństwie i te w późniejszym wieku, zazwyczaj przywołują dobre wspomnienia i pozytywne skojarzenia. Warto zabrać do niego wszystkie przydatne rzeczy (oczywiście nie ma też sensu niepotrzebnie go zagracać), a wśród nich powinny znaleźć się materace do namiotu będące doskonałą alternatywą dla tradycyjnych śpiworów. Co bogatsze egzemplarze mają dołączoną nawet poduszkę. To niby szczegół, ale jednak istotny. Zwiększa zakres odpoczynku i odpręża spiętą szyję.

Dla kogoś, kto jest w stanie poświęcić odrobinę wygody na rzecz kompaktowych rozwiązań, lepsza od materaca będzie mata turystyczna. Jest niewielka, wystarczy jedynie użycie niewielkiej siły do jej rozwinięcia, a następnie do zwinięcia. Co najistotniejsze, dalej zachowują najważniejszą funkcję – regenerację bez konieczności bezpośredniego kontaktu z podłożem. Mata samopompująca wymaga jedynie lekkiego oraz krótkiego dopompowania i już jest gotowa do użycia. To forma zdecydowanie pośrednia pomiędzy materacem, a karimatą. High Peak mata wyraźnie potwierdza, że projektując sprzęt turystyczny, warto stawiać na najwyższą jakość. Ponad 30-letnie doświadczenie pozwala dostarczać najlepsze produkty i oprócz mat są to również: namioty, śpiwory, materace, plecaki turystyczne, akcesoria, a nawet meble turystyczne. Do wyboru pozostaje jeszcze holenderska Hi-Tec mata samopompująca. Wygląda niepozornie, ale pozwala się zregenerować i wyspać bez odczuwania niewygodnego uciskania przez naturalne podłoże. Kontakt z przyrodą jest ważny dla zdrowia fizycznego i psychicznego, ale by przyniósł taki efekt, nie ma co go sobie utrudniać. Należy przywiązywać dużą uwagę do tego, jak długo trwa sen i w jakich warunkach się odbywa. Człowiek przesypia – mniej więcej – jedną trzecią swojego życia, bez sensu marnować je na kiepski sen.

pixel