Namioty turystyczne
Raczej zdecydowana większość osób lubi podróżować – czy to bliżej, czy nieco dalej, ale nie każdy może sobie pozwolić na nocowanie w nietanich hotelach. Każda, nawet najdłuższa podróż, zaczyna się od dwóch zasadniczych aspektów – od odpowiedniego przygotowania i od… pierwszego kroku. Istnieje jeszcze jedna ważna kwestia – nocowanie „pod chmurką” zbliża turystę do bezpośredniego, bliskiego kontaktu z naturą. Właśnie, nomenklatura jest – w tym przypadku – istotna: każdy śmiałek najpierw staje się turystą, który początkowo przemieszcza się w grupach zorganizowanych, by następnie – wraz z nabyciem doświadczenia – przekształcić się w podróżnika, który może pozwolić sobie na przecieranie mniej znanych (lub w ogóle nieznanych) szlaków; rzecz jasna, może też wytyczać sobie autorskie trasy. Niezależnie od tego, czy jest się turystą, czy podróżnikiem, zawsze na swoim wyposażeniu warto mieć porządny namiot turystyczny – porządny, czyli przede wszystkim taki, który zapewni komfort efektywnego odpoczynku oraz pozwoli na w pełni regeneracyjny sen.
Czasami warto cofnąć się do przeszłości, choćby po to, by przekonać się, jak bardzo ewoluował rozwój technologiczny. Bardzo dobrze widać to np. po tym jak mocno na plus zdążyły się zmienić namioty. Ich pierwsze wersje powstawały ze skór; dzisiejsze modele są lekkie, kompaktowe i łatwe w przenoszeniu, w transporcie. Oczywiście dużo zależy od ostatecznego przeznaczenia namiotu, a jeszcze ściślej od miejsc (teren, nawierzchnia, dominujące warunki atmosferyczne) w których będzie wykorzystywany. Różne potrzeby będą mieć miłośnicy, kolejno: turystyki rekreacyjnej, surwiwalu i wspinaczki wysokogórskiej. Widać tym samym, że trudno o namiot w pełni uniwersalny, na szczęście asortyment jest na tyle szeroki, że swobodnie każdy znajdzie coś idealnego właśnie dla siebie.
Najpowszechniejszym produktem wśród większości społeczeństwa jest namiot na wakacje i absolutnie nie ma się czemu dziwić – pozwala on rodzinie, paczce znajomych lub oczywiście solo spędzać urlop w dowolnie wybranym miejscu (oczywiście wybranym z puli miejsc, gdzie można legalnie i bezpiecznie się rozbić). Odwiecznym problemem wakacyjnym jest pakowanie się na wyjazd i idące za tym pytanie bez dobrej odpowiedzi – Co zabrać, a czego nie? Zatem warto zwracać uwagę na to, by wybierany namiot nie tylko pomieścił bagaż oraz mniej lub bardziej przydatne drobiazgi, ale aby również zapewnił – poszczególnym osobom – pełną swobodę przebywania w nim.
Należy podkreślić, że liczba, jaka pojawia się w nazwie namiotu, ma charakter umowny i jedynie sugeruje, ile osób zmieści się pod danym namiotem, lecz jeśli tylko ktoś lubi większą swobodę oraz szerszą przestrzeń, to wystarczy, że wybierze egzemplarz z większą powierzchnią, niż wskazuje na to sama nazwa. W ten prosty sposób można zyskać więcej wygody i nie trzeba się już zwyczajnie gnieździć. Jeśli jednak, przez moment, trzymać się nazw pierwotnych, to namiot dla dwóch osób będzie idealny m.in. dla rodziców chcących odpocząć od swoich pociech, natomiast namiot dla 4 osób będzie świetny dla familii z odmiennym podejściem, kiedy jej członkowie będą chcieli polepszyć i zacieśnić swoje relacje. Ten drugi, większy model będzie też doskonały do kumpelskiej, wakacyjnej integracji.
Plażowanie jest sporą przyjemnością dla wielu osób i to łącznie z nocowaniem na plaży. Oczywiście do przebywania nad morzem warto stosownie się przygotować. Najważniejszą kwestią, zwłaszcza w odniesieniu do dzieci i do osób starszych, jest smarowanie się kremami z możliwie wysokim filtrem UV. Słońce jest piękne i skutecznie aktywuje witaminę D3, lecz – jak wszystko w nadmiarze – potrafi być groźne i niebezpieczne, prowadząc do oparzeń. Profilaktyka jest przy tym wszystkim bardzo istotna. Dodatkową osłoną oprócz kremów i okularów przeciwsłonecznych (które również są wyposażone w techniczny filtr) jest niepozorny, ale bardzo przydatny namiot pop up. To przydatna osłona przed wiatrem lub przed nadmiarem promieni słonecznych oraz przed nadmiarem piasku, który może dostawać się do środka, a przecież nikt nie lubi być oblepionym piaskiem, ani nie lubi sytuacji, w której piasek zgrzyta między zębami.
Kolejnym trafionym pomysłem, obok plażowania, jest biwak pod namiotem. Obozy z namiotem w roli nieodłącznego towarzysza, będącego też skutecznym zastępcą domowego dachu nad głową, są stale popularne i nie ma się czemu dziwić, gdyż są wielowymiarową nauką – biwakowicz przebywa blisko natury, którą – siłą rzeczy – powinien nauczyć się szanować i doceniać jej zasoby, z których korzysta; uczy się samodzielności – bez kontroli rodziców, a jedynie pod nadzorem opiekunów/wychowawców, którzy absolutnie nie wyręczają, a jedynie edukują, instruują oraz wspierają i wreszcie biwakowanie wzmacnia relacje rówieśnicze oraz umiejętność współpracy w grupie. Przy tej ostatniej umiejętności ważnych jest kilka czynników – trzeba stworzyć plan działania, zdobyć odpowiednie materiały, podzielić obowiązki i z udziałem lidera prawidłowo je zrealizować, by osiągnąć pierwotnie zakładane i oczekiwane rezultaty. Praca i jej efekty są wówczas wspólnym dziełem. Życie potwierdza pewną zasadę: sukces ma wielu ojców – wszyscy lubią się z nim utożsamiać i pod nim podpisywać, ale już porażka ma tylko jednego ojca – jest nim jej autor. Zatem ważne przy tym wszystkim, by nie tylko wspólnie tworzyć sukces i wzajemnie się nim cieszyć, ale by razem wyciągać wnioski z porażki, bo – wbrew pozorom – to ona jest podstawą finalnego osiągnięcia.
Zdobywanie wszelakich szczytów wymaga niezwykle silnej determinacji oraz ogromnej konsekwencji, a także kompleksowego przygotowania się do wyprawy i nie chodzi tutaj tylko o aspekt fizyczno-kondycyjny, ale także o stosowne wyposażenie się we wszystko to, co pomoże bezpiecznie przeprowadzić wyprawę do szczęśliwego końca. Jednym z ważniejszych przedmiotów jest namiot High Peak. W dosłownym tłumaczeniu nazwa firmy oznacza „wysoki szczyt” i nie jest to przypadek, gdyż marka stosuje zaawansowane technologie i wysokiej jakości materiały. Producent dzieli się swoim doświadczeniem już od 30. lat, dostarczając swoim klientom rzeczy, które sprawiają, że turystyka stała się dużo bardziej komfortowa. Wybór produktów High Peak jest swoistą inwestycją, ponieważ każdy produkt będzie służył przez wiele lat. W szerokiej ofercie firmy znaleźć można namioty, śpiwory, materace, plecaki turystyczne, meble a nawet popularny już prysznic solarny. Kolejny raz potwierdza się, że niemiecka jakość to nie są tylko puste słowa. Natomiast namiot Hi-Tec to duma Brytyjczyków. Firma funkcjonuje od 1974 roku i jest znana na całym świecie. Oficjalnym przedstawicielem producenta, w Polsce, jest Martes Polska. U nas profil został ustawiony głównie na odzież outdoorową, wspinaczkową. Największym i najdłuższym doświadczeniem może pochwalić się producent Coleman. Namiot Coleman to tylko jedna z kilku głównych kategorii produktów oferowanych przez tę firmę. Ponad 100 lat doświadczenia wywołuje imponujące wrażenie. Śmiało można stwierdzić, że dobry namiot może być, choć niewielką to godną namiastką domu.