5-osobowe i większe
Jaki namiot dla 5 osób?
Rodzaj namiotu zdecydowanie należy dopasować do charakteru planowanych podróży i wypadów. Warto przy tym uwzględnić choćby: długość wyjazdu, warunki pogodowe dominujące na terenach (chodzi głównie o częstotliwość i intensywność opadów deszczu) gdzie będzie się najdłużej i najczęściej przebywać; rodzaj nawierzchni, na której będzie stawiany namiot i wreszcie o specyfikę wypadu – czy jest to czysta rekreacja i błogi odpoczynek, czy wymagająca, wielodniowa i wielokilometrowa wyprawa. Namiot turystyczny nie może być wyborem jakkolwiek przypadkowym. Ma przecież, choć do pewnego stopnia, zastępować dom, a ten bezpośrednio kojarzy się z bezpieczeństwem. To miejsce, w którym każdy chce odpocząć po wymagającym odcinku lub przespać noc, by zregenerować organizm i odzyskać siłę. Istotny jest zarówno materiał, który jest okryciem namiotu, jak i surowiec, z którego zrobiono stelaż będący podporą tej przenośnej osłony.
Jednym z istotniejszych etapów planowania podróży jest kompletowanie bagażu rozumianego jako komplet najpotrzebniejszych rzeczy. Na górze bagażowej listy powinien znaleźć się namiot 5-osobowy. Jest idealny dla paczki dobrych znajomych lub dla całej rodziny. Trudno od niego oczekiwać ultralekkości i w pełni kompaktowych rozmiarów, ale za to można być pewnym, że kwartet i kwintet będzie czuł się pod nim całkowicie swobodnie i jeszcze zmieści się tam ekwipunek. Będzie się sprawiał fantastycznie na biwakach stacjonarnych, na których można go śmiało rozstawić przynajmniej na kilka dni. Kiedy jednak nadejdzie moment, że trzeba się z nim przetransportować do nowego miejsca można go łatwo złożyć, rozmontować i rozdzielić, do transportu, wśród pozostałych namiotowych współlokatorów. Dzisiaj system błyskawicznego rozkładania i składania namiotu jest w zasadzie oczywistością, co jest mechanizmem bardzo przydatnym dla wszystkich wędrowców, którzy mocno cenią szybką możliwość odpoczynku.
Im więcej, tym lepiej? Nie zawsze i nie wszędzie. W przypadku namiotów warto uściślić, że im więcej osób osób wybiera się na tę samą wyprawę, tym będzie dla nich lepiej i wygodniej, im mniej namiotów ze sobą zabiorą. Znacznie lepiej nosić, rozkładać i składać jeden duży namiot niż jego kilka mniejszych odpowiedników. Dobrze jest to uwzględnić nawet, jeśli przyjmie się, że podróżnicy to często indywidualiści. Naprawdę dużo lepszym rozwiązaniem będzie jeden namiot dla 5 osób niż 5 jedynek. Wbrew pozorom jest to trafne rozwiązanie i logistycznie i ekonomicznie, dlatego najpierw warto pochylić się nad nim, a ostatecznie na nie zdecydować. Zasadniczo należy wyróżnić2 podstawowe rodzaje namiotów – kopułowy i tunelowy. Ten pierwszy jest także doskonale znany jako namiot igloo. Nawet bez systemu mocowania może stać swobodnie i bezpiecznie na podłożu. Można nawet utworzyć w nim małą werandę. Dla ceniących najbardziej przestrzeń idealny będzie „tunel”. Zdecydowana większość z nich jest wzbogacona o bardzo przydatny i funkcjonalny przedsionek.
Doskonałym i skutecznym wzmocnieniem stabilności stelaża są narożne dociągi, które sprawiają, że namiot staje się jeszcze bardziej odporny na silne podmuchy wiatru. Przedsionek wzbogacony o próg chroni przed wlewaniem się wody do środka i przed zabrudzeniami zewnętrznymi. Tropik, w kontekście namiotów, może brzmieć nieco dziwnie i zaskakująco, a jest to po prostu dodatkowa ochrona przed deszczem (stąd może przyjść skojarzenie z intensywnymi deszczami tropikalnymi). Najczęściej produkuje się go z nylonu lub z poliestru. Ponadto otwory wentylacyjne są ważnym elementem namiotu. Pozwalają zapobiegać skraplaniu się wody, co jest zjawiskiem naturalnym – z punktu widzenia fizyki, ale już niekoniecznie lubianym przez biwakowiczów. Można także znaleźć pewien punkt styczny namiotu z kurtką i nie chodzi tu tylko o ochronę przed deszczem i wiatrem. Łączy je również przydatny system różnorodnie rozmieszonych kieszeń, które pomieszczą wszystkie potrzebne przedmioty, jak choćby latarkę, którą zawsze warto mieć pod ręką. Każda sytuacja wymaga przedmiotów pierwszej potrzeby stosownych właśnie do niej.
Wakacje to fantastyczne coroczne chwile w życiu każdego młodego człowieka – szczególnie, gdy może spędzać je naprzemiennie: z rówieśnikami i z bliskimi. W tym momencie warto skupić się na tych drugich. To rodzina przygotowuje do funkcjonowania w grupie rówieśniczej, a następnie jeszcze szerzej – w społeczeństwie. Dom to bliscy, ale i po prostu budynek – z obu perspektyw ma gwarantować bezpieczeństwo, a na każdym wyjeździe namiot dl rodziny jest – choć częściowym – jego zamiennikiem. Ochrona jest ważna w każdym miejscu – im trudniejsze okoliczności, tym większa musi ona być. Namiot 5-osobowy na wakacje jest jednym z najpotrzebniejszych i najprzydatniejszych przedmiotów na wyjazd. Odpoczynek na biwaku jest gwarantem bliskiego kontaktu z naturą i dostarczycielem niezapomnianych wrażeń. Namiot pozwala na spore oszczędności, w porównaniu do noclegów w hotelach. Warto zdecydować się na namiot, szczególnie od krajowych producentów, by wspierać swoich.