Ekspandery
Jakże często wiele osób narzeka na brak czasu i chęci do trenowania. Do tego dorzucany jest argument mówiący o braku funduszy na sprzęt oraz braku miejsca do swobodnego wykonywania ćwiczeń. Te wszystkie argumenty należy szybko i na zawsze odstawić w kąt, gdyż są całkowicie nieuzasadnione. Nie potrzeba ani drogich urządzeń, ani stroju z najwyższej półki cenowej – ten ma być jedynie na tyle wygodny, by zapewniał całkowitą swobodę ruchów – ani dużej przestrzeni: w pełni wystarczające jest naprawdę niewielkie miejsce. Oczywiście wszystko można zmieniać wraz z rozwojem kondycji, która powinna przełożyć się na bardziej zaawansowane, bardziej wymagające treningi. Wraz z rozwojem sytuacji można poszerzyć listę swojego sprzętu i zwiększyć przestrzeń potrzebną na jego funkcjonalne rozmieszczenie. Na pewno, od samego początku, warto postawić na ekspander do ćwiczeń. Wygląda bardzo niepozornie, ale w praktyce ma spore możliwości. Po złożeniu zajmuje niewiele miejsca, więc zmieści się w każdym mieszkaniu, w każdej szafie.
Ekspander stale cieszy się sporą popularnością i nie ma się czemu dziwić, gdyż jego prosta budowa pozwala na szybkie zapoznanie się z nim i pierwsze aktywne skorzystanie, po którym będą przychodzić następne. Nawet, jeśli ktoś jest bardzo zajęty podczas przebywania w domu/ w mieszkaniu, to i tak jest w stanie znaleźć choć kilka krótkich chwil, kilka kilku-/ kilkunastominutowych przerw, które zdecydowanie warto wykorzystać aktywnie i tym samym sprawić, że w tym wolnym czasie ekspander gumowy pójdzie w ruch. Jeśli korzysta się z niego w prawidłowy sposób i w pełnym zakresie, wówczas okazuje się, że dzięki niemu można wzmocnić praktycznie wszystkie części ciała. Przyrząd, o którym mowa składa się z dwóch ergonomicznych rączek, które zostały ze sobą skutecznie złączone gumami lub sprężynami. Może być godnym zastępcą hantli. Warto o tym pamiętać, kiedy chce się odmienić dotychczasowe treningi.
Zasadniczo dostępne są dwa rodzaje – nieregulowane i regulowane. W przypadku drugiego z wariantów można kolejne linki łatwo zakładać i zdejmować, co pozwala na prostą regulację obciążenia, a ta opcja przekłada się bezpośrednio na możliwość korzystania z jednego urządzenia przez całą, nawet kilkuosobową, rodzinę. W ten sposób można pozwolić sobie na oszczędności, bez ponoszenia strat na zdrowiu. Wystarczy zakup tylko jednego egzemplarza. Powinien to być np. ekspander HMS. Jest trwały i bezpieczny w użytkowaniu. Same linki są istotne, ale to nie wszystko, to nie jedyny ważny czynnik wyboru. Podczas decydowania się na zakup konkretnego produktu warto uwzględnić wzrost przyszłego użytkownika – im wyższa osoba, tym dłuższy ekspander gumowy HMS powinna wybrać i odwrotnie – niska osoba powinna zdecydować się na krótszą długość. Zasada wybierania jest tutaj proporcjonalna. Ekspander jest przyrządem realnie wszechstronnym, dlatego pozwala skutecznie zastąpić kilka skomplikowanych urządzeń jednym. Dzięki niemu można efektywnie wzmocnić zarówno klatkę piersiową, ramiona, uda, a także plecy. Linki można naciągać z pomocą rąk lub nóg – uchwyty (rączki) utrzymywane są w dłoniach, zapewniają pewny chwyt; można je również zaczepiać o stopy.
Jak w przypadku każdego pełnego treningu, także i wtedy, gdy wykorzystywany jest ekspander metalowy (uchodzący za nieco bardziej wymagający, niż ten gumowy) ważne są wszystkie trzy etapy, zrealizowane kolejno: rozgrzewka, trening zasadniczy i stretching, czyli rozciąganie. Pierwszy fragment jest często uważany za zbyteczny, a to spory błąd ponieważ to właśnie rozgrzewka przygotowuje ciało i cały organizm do głównego wysiłku, którego ktoś zamierza podjąć się. Nieco podobnie sprawa ma się z rozciąganiem – przy zmęczeniu potreningowym i w pośpiechu albo ktoś o tym zapomina, albo zwyczajnie nie chce tego wykonać i takie podejście również jest błędne – kiedy zmęczone mięśnie zostają rozluźnione, zmniejsza się ryzyko nadmiernego bólu i zbyt długo utrzymujących się zakwasów, a osoba trenująca może wyjść z trybu treningowego, by przejść do optymalnego, funkcjonowania. Ekspander metalowy do ćwiczeń to przedmiot, który każdemu jego użytkownikowi posłuży przynajmniej przez kilka lat.
Sportvida ekspander pozwala m.in. wzmocnić barki. Wystarczy uchwyty utrzymywać w dłoni, a środek gumy zaczepić o stopy. Następnie należy podnosić i opuszczać wyprostowane ręce, a sama guma powinna być napięta przez cały czas wykonywania ćwiczenia. Wzmocnione mogą zostać także bicepsy, wystarczy środek gumy zaczepić o jedną lub o drugą stopę, a obydwa uchwyty wziąć w jedną dłoń i uginać, a następnie prostować rękę w łokciu. Ważne jest to, aby bicepsy wzmacniać równomiernie, by nie wyglądać karykaturalnie. Siła powinna być rozłożona względnie równomiernie. Okazuje się, że można wiosłować bez użycia wody, za to z wykorzystaniem ekspandera. Wystarczy usiąść na płaskim podłożu, złapać uchwyty w dłonie, a gumę lub linki zaczepić o stopy. Pracą ramion trzeba naciągać ekspander. Najlepiej robić to dość dynamicznie, w powtarzalnych seriach.