Naczynia i sztućce

( ilość produktów: 2 )
Kolor dominujący

Podróże mogą być małe lub duże. Osoby początkujące powinny zaczynać od absolutnych podstaw, zatem dla nich odpowiednia będzie turystyka zorganizowana przez biura podróży. Wraz z nabywanym doświadczeniem można z turysty zamienić się w coraz bardziej wprawionego podróżnika, który zaczyna samodzielnie odkrywać zupełnie nowe miejsca lub te już dotychczas znane poznawać na nowo. W takim wariancie wszystko może odbywać się w rytmie wyznaczonym tylko przez siebie, a nie grupę innych osób. Podobnie sprawa ma się z formą noclegu – nie każdy chce decydować się na hotel, wybierając w zamian pole namiotowe. Do lamusa przeszły już czasy, kiedy takowe miejsca oferowały warunki dość spartańskie. Obecnie oferowana przez nie infrastruktura jest bogata, co umila i ułatwia pobyt na kempingu. Z jednej strony zachowuje się bliski kontakt z naturą, którego wielu osobom często tak bardzo brakuje, a z drugiej można zwiększać u siebie poziom samodzielności. Pomoże w tym np. miska turystyczna składana. Jest lekka, a przy tym wytrzymała. Spełnia się w wielu przydatnych funkcjach: począwszy od tej najbardziej oczywistej, jaką jest zbiornik na wodę, którą można przenieść z miejsca na miejsce, po zlewozmywak, czy swoistą plenerową pralkę.

Naczynia turystyczne zdecydowanie powinny być dopasowane do kilku czynników: charakteru i długości wyprawy; ilości osób uczestniczących w niej i ich apetytów oraz podejścia do podróżowania. Długość wypadu przekłada się na bardziej zaangażowane przygotowania i na większy ekwipunek. Nie warto jednak przesadzać w drugą stronę i doprowadzać do sytuacji, kiedy bagaż okaże się nadprogramowy, nie w pełni wykorzystany i będzie niepotrzebnie potęgował zmęczenie, które i tak zwiększa się wraz z każdym kolejnym kilometrem. Piesze wycieczki to siłą rzeczy dużo ruchu, czyli wysiłku wymagającego uzupełnienia energii, a tę na pewno można znaleźć w pożywnym jedzeniu. Warto dostarczać je w zbilansowanej formie – tak, by oprócz walorów smakowych korzystać również z tego, co jest potrzebne organizmowi. Mowa tutaj choćby o witaminach.

Niektóre potrawy rzeczywiście smakują najlepiej, gdy są jedzone bezpośrednio palcami, jednak znacznie częściej warto wykorzystywać sztućce turystyczne. Są lekkie i poręczne, więc łatwe w użyciu, a na dodatek bezpieczne w transporcie, bo odporne na wstrząsy oraz na ewentualne połamanie, np. po przygnieceniu przez jakiś cięższy przedmiot. Dla najbardziej wprawionych osób minimalizm ma wręcz ogromne znaczenie – chodzi o to, aby bagaż przez cały czas korzystania z niego był w pełni funkcjonalny, a jednocześnie niezbyt ciężki, by przesadnie nie obciążać kręgosłupa. Ponadto mniejszy ekwipunek jest znacznie prostszy w transporcie, a i poszczególne rzeczy można łatwiej odszukać, bo jest ich relatywnie niewiele. Za przykład dobrego, w tej kwestii, rozwiązania niech posłużą sztućce turystyczne składane. Nawet po rozłożeniu są niewielkie, ale nadal wygodne w użytkowaniu, a kiedy już konsumpcja dobiegnie końca, wówczas po umyciu można je łatwo złożyć, by były jeszcze mniejsze, co znacząco upraszcza kwestię jeżdżenia z nimi w przeróżne, nawet najodleglejsze miejsca. Dla ewidentnie największych minimalistów istnieje jeszcze lepsze rozwiązanie, a jest nim łyżkowidelec Sea to Summit. Ten niepozorny gadżet potwierdza słuszność połączenia dwóch przedmiotów w jeden. Podczas jedzenia zup korzysta się z łyżki, do drugich dań przydaje się widelec, a to wszystko w ramach jednego przedmiotu.

Jednak nie samym jedzeniem żyje człowiek. Nie można zapominać o zaspokajaniu pragnienia, o uzupełnianiu płynów. Najlepiej postawić na wodę – może być filtrowana, mineralna lub przegotowana. Trzeba ją pić często, ale małymi łykami. Taki sposób ma sprawić, że organizm odpowiednio wykorzysta przyjmowane płyny. Czasami obok wody można pozwolić sobie na kawę lub herbatę. Dobrze jest, kiedy do przechowywania jednej lub drugiej wykorzystuje się kubek izolowany. Rzeczywiście to nie jest zwykły kubek. Pozwala on utrzymywać temperaturę wlanego doń napoju. To ważne, zwłaszcza gdy ktoś chce się ogrzać od środka w rześki dzień lub podczas chłodnego wieczoru. Dzięki takiemu kubkowi ma się dostęp do ciepłej kawy/herbaty przynajmniej przez kilka godzin.

Natomiast osoby podchodzące kompleksowo do samodzielnego podróżowania zdecydują się na sprawdzony zestaw naczyń Rockland Travel Pro Radiator. Składają się na niego dwa garnki (mniejszy i większy). Obydwa mają odpinane rączki. Dołączony został do nich pokrowiec, więc ani naczynia, ani reszta bagażu nie zostanie zabrudzona. Szerszy zestaw kempingowy do gotowania będzie składał się – oprócz garnków – z talerzy i/lub misek, sztućców i kuchenki. Zatem będzie to zestaw w pełni wystarczalny. Niemniej warto doposażyć się również w pojemnik na żywność Sea to Summit. Pozwala on szczelnie przechować ulubione i już wcześniej przygotowane potrawy. Na potrzeby sytuacji – sam w sobie – śmiało może stać się miską. Asortyment naczyń biwakowych jest na tyle szeroki, że nie trzeba już ograniczać się tylko do menażki.

pixel