Kominiarka - jaką wybrać?

2022-02-14
Kominiarka - jaką wybrać?

Kominiarki są jednym z najczęściej kupowanych sportowych dodatków, gdy nadchodzi okres zimowy. Używają ich zarówno narciarze i snowboardziści, jak i miłośnicy trekingu lub wycieczek na motocyklach. Większość nosi kominiarki pod kaskiem, chociaż sporo osób wykorzystuje je również samodzielnie, jako izolacja od mroźnego powietrza. Jaka kominiarka zapewni Ci komfort na stoku, a jako w trakcie biegania?

Kominiarka - do czego służy?

Czasami jest tak, że nie jest tak zimno, by ubierać kominiarkę. Wystarczy wtedy odpowiednio dopasowany komin-chusta, którą wygodnie naciągasz na twarz. Jeżeli uznasz, ze lepszym rozwiązaniem jest kominiarka, należy dokładniej zapoznać się z tym, co wyróżnia każdy rodzaj modelu. Zimowa kominiarka nie zapewnia takiej swobody jak chusta, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na jej krój i materiał, by nie okazała się zbyt ciepła lub za mało elastyczna.

Kominiarka została pierwotnie zaprojektowana do tego, by żołnierze podczas walki na mrozie, mogli wygodnie nosić ją pod hełmem. Obecnie wykorzystuje ją wiele sportowców, którzy chronią się w ten sposób przed deszczem, chłodem i zanieczyszczeniami. Kominiarki przylegają dokładnie do ciała, więc świetnie się sprawdzają w trudnych warunkach, czasami stanowiąc alternatywę dla chusty i czapki lub dodatkową izolację, zakładaną pod nie.

Kolejną funkcją kominiarek jest również to, że zakładane pod kask lub gogle chronią przed otarciami, odciskami i odparzeniami. Dopasowany sprzęt nie powinien powodować żadnego dyskomfortu, jednak nawet niegroźny upadek może spowodować małym podrażnieniem skóry, jeżeli ten nie jest chroniony dodatkową tkaniną.

Jaka kominiarka?

KOMINIARKA TERMOAKTYWNA

Na rynku znajdziesz kilka rodzajów kominiarek - każda przystosowana do innych warunków atmosferycznych i innych sportów. Najczęściej kupowany jest klasyczny model termoaktywny, który świetnie sprawdzi się zarówno pod kask, jak i noszony samodzielnie. Zadaniem takiej konstrukcji jest przede wszystkim zapewnienie komfort podczas dynamicznej aktywności, podczas której skóra potrzebuje odpowiedniej wentylacji.

Termoaktywna kominiarka świetnie chroni przed przegrzaniem, nieustannie odprowadzając nadmiar ciepła od skóry. Tkanina świetnie radzi sobie również z wilgocią, przekładając się na komfort podczas aktywności.

KOMINIARKA TERMICZNA

Termiczne kominiarki zapewniają lepszą ochronę przed mrozem - niestety, kosztem oddychalności. Często wykonane są z polarowej tkaniny, która sprawdza się w najmroźniejszych warunkach. Materiał świetnie chroni skórę przed ostrym mrozem i opadami. Warto zaznaczyć, ze często wykorzystuje się w nich membrany, które zapobiegają przemakaniu.

Kominiarka - na co zwrócić uwagę?

Istnieje kilka ważnych parametrów, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru modelu kominiarki. Jeżeli wiesz już, jakiej potrzebujesz, sprawdź kilka elementów konstrukcji kominiarki.

Jony srebra - obecność antybakteryjnych technologii zawsze jest mile widziana w sportowej odzieży. Taka tkanina nie tylko ogranicza rozwój bakterii i tworzy zdrowe środowisko dla skóry, ale również pozytywnie wpływa na komfort i chroni przed powstawaniem przykrych zapachów.

Płaskie szwy - szczególnie ważne w modelach stosowanych pod kask. Kominiarki wykonane w takiej technologii zapobiegają podrażnieniom i uciskom, szczególnie uciążliwym podczas wielogodzinnych aktywności.

Odpowiednie dopasowanie - kominiarka powinna ściśle przylegać do skóry, ale nie powodować ucisku. Zbyt luźna będzie niewygodna, gdy ubierzesz kask lub gogle, odpowiednio elastyczna dopasuje się do kształtu głowy i pozwoli gładko wsunąć kask.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022
pixel