Biwakowanie 2019
Co zrobić, by wiosenny wypad pod namioty był udany? Jakie są najbardziej popularne outdoorowego akcesoria? Co wziąć ze sobą pod namioty? Poznaj nowości wiosennego sezonu 2019!
Z każdym, coraz cieplejszym dniem, na myśl już przychodzi majówka spędzona z dala od miejskiego zgiełku, codziennych zmartwień i stresów w pracy. Idealnym rozwiązaniem jest wypoczynek na łonie natury, na przykład biwakując pod namiotami. Oczywiście, aby wypad był udany, należy odpowiednio się do niego przygotować. Dostosowany namiot, śpiwór czy odpowiednia odzież to podstawa, jednak w tym wypadku to tegorocznym, turystycznym nowinkom się przyjrzymy, ponieważ w wielu przypadkach są to innowacyjne rozwiązania, które perfekcyjnie sprawdzają się podczas plenerowych wypadów.
Akcesoriów i nowinek w sezonie wiosna-lato 2019 jest bardzo wiele, jednak warto skupić się na tych produktach, które podbiły serca miłośników aktywnego spędzania czasu. Przygotowaliśmy przegląd najpopularniejszych i najbardziej cenionych produktów i rozwiązań, które w znacznym stopniu umilą i zwiększą komfort plenerowego wypoczynku.
1. Krzesiwo
Krzesiwo to absolutnie niezbędny element wypadów pod namioty. Nie bez powodu to wynalezienie ognia uważa się za początek postępu cywilizacyjnego. Możliwość rozpalenia ogniska, ogrzania się, nadania sygnału sos, bądź przygotowania pożywienia jest niezwykle ważna podczas outdoorowych podróży. Zapalniczki i zapałki bywają zawodne, szczególnie w wilgotnych warunkach, dlatego krzesiwo jest tak ważny elementem. Model Firestarter posiada sznureczek, który umożliwia noszenie krzesiwa w formie breloczka, który zawsze będzie pod ręką.
2. Prysznic solarny
Gorący prysznic jest chyba tym, za czym po długiej podróży, tęskni się najbardziej. Prysznice solarne mają za zadanie umożliwiać doświadczenie podobnej kąpieli w dowolnym miejscu na łonie natury. Prysznic solarny Bath Rockland został wykonany ze specjalnego materiału, który jest w stanie magazynować promienie słoneczne i w kilka godzin nagrzać wodę nawet do temperatury 40°C. Specjalna konstrukcja została zaprojektowana tak, by można było powiesić ją nawet na drzewie, a wbudowana, mała słuchawka prysznicowa znacznie zwiększa komfort użytkowania.
3. Środki czystości w listkach
Dbanie o higienę, w plenerowych warunkach potrafi być naprawdę trudne. Nawet posiadając turystyczny prysznic, niezbyt często mamy możliwość zabrania ze sobą butelkowych, tradycyjnych kosmetyków, które sporo ważą i mogą się rozlać. Tutaj rozwiązanie znalazła firma Lifeventure, produkując kosmetyki… w listkach. Zestaw 50 cienkich listków jest niezwykle lekki. Szampon, mydło, płyn do prania czy żel do golenia - dowolny kosmetyk dostępny w miniaturowej i jednocześnie wydajnej wersji jest zdecydowanie tym, co warto zabrać ze sobą w podróż.
4. Turystyczna toaleta
Faktem jest to, że jeśli wybieramy się pod namioty, wybieramy raczej miejsca z dala od cywilizacji, ponieważ w tym tkwi cały urok i pełne doświadczanie natury. Kilkudniowy pobyt w jednym, leśnym miejscu, z pewnością jednak przypomina nam o tym, że już dawno temu porzuciliśmy swoją zewnętrzną naturę i przyzwyczailiśmy się do korzystania z higienicznej, wygodnej toalety. Rozwiązanie oferuje firma THETFORD w formie toalety turystycznej Qube. Zestaw nie tylko oferuje wyjątkowo wygodne siedzisko do załatwiania potrzeb, ale i specjalne płyny przyspieszające rozkład substancji stałych oraz papieru toaletowego, zapewniając wyjątkowo higieniczne warunki.
5. Palnik i turystyczna kuchenka
Turystyczne palniki nie są żadną nowością, jednak Crux Lite pokazuje, że taki sprzęt można nieustannie usprawniać, zwiększając jego ergonomiczność i zmniejszając wielkość. Ultralekki zestaw do gotowania pozwala rozkoszować się gorącą herbatą, czy ciepłym posiłkiem w dowolnym miejscu, o dowolnej porze roku, nawet w wysokich górach. Do zestawu dołączone są składane naczynia, które nie zabierają dodatkowego miejsca. Całość zapakowana jest w poręczny pokrowiec z przewiewnej siateczki. Turystyczne kuchenki świetnie sprawdzają się również podczas rodzinnych biwaków.
6. Apteczki
W ofercie Lifesystems istnieje wiele rodzajów apteczek, o wielkości i zawartości adekwatnej do charakteru wyjazdu. Apteczki to podstawa każdej podróży, bez względu na miejsce i długość wyprawy. Będąc z dala od cywilizacji, znacznie trudniej o pomoc w kryzysowej sytuacji, dlatego warto zabezpieczyć się na wszelki wypadek i zminimalizować ryzyko sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu.
7. Termos i termos obiadowy
Podczas długotrwałych podróży nasze zapotrzebowanie energetyczne jest bardzo wzmocnione. Szczególnie w górach, dostarczenie organizmowi gorącego napoju, czy posiłku jest niezwykle ważną rzeczą. To właśnie ze względu na termoizolacyjne właściwości, termosy są niezbędnym elementem długich wypraw. Ze względu na swój rozmiar i możliwość przechowywania jedzenia, jednym z najczęściej wybieranych modeli jest termos Space, który pozwala na transport jedzenia i spożycie go z praktycznej miseczki.
8. Mata i poduszka samopompująca
Sen jest okresem, w którym zarówno ciało, jak i umysł odpoczywają, przygotowując się na kolejny aktywnie spędzony dzień. Solidny odpoczynek pozwala zabrać siły, więc tak ważne jest zapewnienie sobie komfortowych warunków. Spanie na tradycyjnych karimatach to już przeżytek. Większość producentów outdoorowego asortymentu ma w swojej ofercie samopompujące maty i poduszki, ponieważ zapewniają one wyjątkową wygodę, jednocześnie nie ważąc wiele. Jako skuteczny izolator od podłoża, chronią przed wyziębieniem podczas spania pod namiotami.
9. Latarka czołowa/czołówka
Latarki czołowe to niezwykle praktyczny wynalazek, którego przydatność nie ogranicza się wyłącznie do wypadów na łonie natury. Dynamicznie dopasowywane oświetlenie z jednoczesną swobodą rąk jest niezwykle przydatne podczas spacerów po zmroku, wędrówek w ciemnych miejscach, czy nawet czytania książki w namiotowym schronieniu. To, na co warto zwrócić przy wyborze czołówki, to ich wytrzymałość i dodatkowe cechy, dostosowane odpowiednio do potrzeb wyprawy.
10. Lodówka turystyczna
Zbliża się majówka, tak samo jak i ciepłe weekendy, spędzane nad jeziorem. To właśnie w tym okresie, zapotrzebowanie na przenośne lodówki jest największa. Termoizolacyjne pudło wystarczy wpakować do bagażnika lub przenieść w ręce, ciesząc się orzeźwiającą wodą, sokiem, czy poprawiającym humor trunkiem gdziekolwiek zechcesz. Lodówka turystyczna to świetny element plażowania, biwaków, czy wypadów nad jezioro.
Udany wypoczynek to ten, kiedy możemy w zapomnieniu oddać się naturze, pooddychać świeżym powietrzem i aktywnie spędzić czas. Każdy outdoorowy wypad wiąże się jednak z pewnymi niedogodnościami, które powyższe przedmioty pomagają tłumić, bądź całkowicie zniwelować. Warto przejrzeć sprawdzone akcesoria turystyczne, bądź wypróbować nowości na rynku, by przekonać się, jak bardzo relaksujące i jednocześnie ekscytujące może być spędzanie czasu podczas plenerowych wyjazdów.