Błonnik - kluczowy w odchudzaniu
Wiele osób, które rozpoczynają swoją przygodę z dietą i odchudzaniem popełnia błędy, które skutkują odwrotnym efektem. Zmniejszenie wagi wymaga odpowiednio przygotowanego planu żywieniowego wraz z regularnymi ćwiczeniami. Możesz jednak spróbować wykorzystać kilka złotych zasad, które z pewnością ułatwią Ci drogę do zrzucenia zbędnych kilogramów.
ABC błonnika
Najlepiej skonsultować się z dietetykiem, który ułoży zbilansowaną dietę dostosowaną do Twojego organizmu i wymarzonej sylwetki. Nie bez powodu popularnością cieszy się również zawód trenera personalnego - to najskuteczniejszy sposób na szybkie efekty. Indywidualne treningi to również bardziej bezpieczne ćwiczenia pod okiem fachowca, jednak nie każdego stać na takie rozwiązanie. Jeżeli nie masz czasu i pieniędzy na współpracę ze specjalistami, najlepiej zacząć od prostych tricków dotyczących zdrowe odżywiania.
Błonnik - Twój przyjaciel w odchudzaniu
Błąd, który często popełniają nowicjusze w trakcie odchudzania to maksymalne ograniczenie kalorii. Efekty są błyskawiczne, ale ciało wcale nie wygląda lepiej - zmniejszają się mięśnie, a nie ilość tkanki tłuszczowej. Rezultat takiego odżywania to mniejsza ilość kilogramów, ale mało jędrne ciało, które bez ubrań wygląda niezdrowo i mało atrakcyjnie. Najgorszy w tym wszystkim jest jednak efekt jojo - jeżeli zaczniesz jeść normalnie, zaowocuje to błyskawicznym przybraniem na masie.
Najlepszym sposobem na efektywne, zdrowe odchudzanie jest zbilansowana dieta, w której nie zapomnisz o błonniku. Dzięki niemu utrzymywana jest odpowiednia równowaga mikroflory jelitowej. Pomaga utrzymywać odpowiednią masę ciała i przemianę materii, co przekłada się nie tylko na poprawę wagi, ale również na ogólne samopoczucie i zmniejszenie uczucia ciężkości po posiłkach.
Czym jest błonnik?
Błonnik możemy podzielić na dwie kategorie: rozpuszczalny i nierozpuszczalny. Zarówno jeden, jak i drugi wpływa na nasze ciało i reguluje metabolizm. Znajdziesz go w naturalnych produktach, owocach i produktach zbożowych. Nierozpuszczalny błonnik pobudza jelita i ułatwia załatwianie się. Błonnik rozpuszczalny sprawia, że po posiłku następuje uczucie sytości. Problemy trawienne, zaparcia, uczucie ciężkości - jeżeli kiedykolwiek doskwiera Ci któryś z tych problemów, możliwe, że powinieneś wzbogacić swój jadłospis o produkty bogate w błonnik.
Gdzie znajdziesz błonnik?
Jeżeli chcesz wzbogacić dietę o błonnik, wystarczy sięgnąć po naturalne składniki. Błonnik występuje w owocach, nasionach i zbożach. Z takich produktów z łatwością ułożysz zdrowe, przepyszne śniadanie, które zapewni odpowiednią dawkę energii. Świetnym pomysłem jest stworzenie własnego musli z płatków owsianych lub orkiszowych, suszonych owoców i otrębów. Bardzo dużo błonnika znajduje się w lnie, więc mielony możesz dodać do domowej mieszanki.
Musli świetnie komponuje się również z nasionami, które są bogate w zbawienny błonnik. Dodaj nasiona słonecznika, a Twoje jelita z pewnością Ci za to podziękują.
Babka jajowata - sposób na detoks
Dietetycy dobrze znają właściwości babki płesznik, ale nie należy zapominać o dobroczynnych właściwościach babki jajowatej. Regularnie stosowana pozwala obniżyć cholesterol we krwi. To nie tylko zbawienne dla osób otyłych, ale również dla tych, którzy mają problemy z ciśnieniem, cukrzycą lub nieprawidłowo się odżywiają. Babka jajowata stanowi świetny dodatek codziennej diety dla tych, którzy chcą pozbyć się toksyn i alergenów pokarmowych z organizmu. Już kilka dni na takiej diecie sprawi, że dużo lepiej się poczujesz.
Za mało? Za dużo? Nie chcesz przesadzić z błonnikiem?
Najnowsze badania WHO pokazują, że większość osób nie dostarcza sobie wystarczającej ilości błonnika. Średnie spożycie, które zalecają lekarze wynosi aż 25 g dziennie, a większości osób nie dostarcza organizmowi nawet połowy tego. Skomponuj swoją dietę tak, aby spożywać dziennie około 20 g błonnika, a już w pierwszych dniach poczujesz ogromną różnicę.