Hamaki - jakie wybrać?
Relaks na świeżym powietrzu pozwala zapomnieć o codziennych zmartwieniach. Wiosna i lato to idealna pora, żeby bujać się na wygodnym fotelu lub hamaku i odprężyć się na dworze. Hamak to również nieodłączny element outdoorowej wyprawy. Czym różni się model ogrodowy i turystyczny?
Hamak turystyczny i hamak ogrodowy
Hamaki to nie świetny dodatek ogrodowego wystroju, ale również praktyczne łóżko turystyczne. Każdy, kto ma ogród może cieszyć się wygodnym miejscem pozwalającym swobodnie kołysać się, cieszyć promieniami słonecznymi i delektować się ciepłymi podmuchami wiatru. Taka konstrukcja wygląda również bardzo estetycznie i stanowi coraz to modniejszy dodatek wśród ogrodowych i balkonowych mebli.
Turystyczne hamaki są cenione od wieków, ponieważ sen na nich pozwala uniknąć bliskiego spotkania z insektami, czy małymi zwierzętami, które mogą stanowić niebezpieczeństwo podczas Twojego snu. Hamaki są również lekkie i zawsze znajdzie się dla nich miejsce w bagażu, dlatego wielu podróżników decyduje się właśnie na takie rozwiązanie.
Podczas zakupu hamaku należy zwrócić uwagę na kilka aspektów — jaki model potrzebujemy: turystyczny, czy ogrodowy? Aby podjąć odpowiednią decyzję i nie przepłacać, warto poznać kilka parametrów, które ułatwią Ci wybór.
Hamak do ogrodu
Hamaki ogrodowe to świetny pomysł na stworzenie sobie iście wakacyjnych warunków. Wygodna konstrukcja znacznie uprzyjemni opalanie się, czy delektowaniem ulubionym trunkiem na łonie natury. Zdarza się, że ten rodzaj hamaków wykorzystuje się również na balkonach, a nawet w pokojach.
Na rynku dostępne są przeróżne modele ogrodowe, które sprawdzą się w niemalże każdej przestrzeni, która pomieści hamak. Zaletą hamaków w ogrodzie jest również ich przystępna cena, która często jest dużo bardziej atrakcyjna, niż zakup ogrodowych huśtawek i ław.
Tradycyjny hamak do ogrodu – najprostszy i najbardziej klasyczny model, który mocuje się na odpowiednim stelażu lub drzewach. Prosta, tradycyjna konstrukcja i niskie koszty stanowią atrakcyjne rozwiązanie, które w dodatku świetnie się prezentuje w każdej ogrodowej stylizacji. Czasami można spotkać również modele dwuosobowe, co pozwala spędzać czas z rodziną, czy partnerem w niecodzienny, przyjemny sposób.
Hamak sznurkowy – również jedna z tańszych pozycji, która pięknie będzie prezentować się z ogrodową roślinnością. Sznurki posiadają specjalne usztywnienie, które sprawia, że nie zwijają się, a leżenie na hamaku to czysta przyjemność.
Hamak ze stelażem – niezwykle praktyczne rozwiązanie ostatnich lat. Nie każdy ogród posiada możliwość montażu tradycyjnych hamaków. Specjalne wiercenie haków w ścianach to również rozwiązanie, którego wielu wolałaby uniknąć, decydując się hamak w domu. W takich sytuacjach świetnym rozwiązaniem będzie wykorzystanie hamaku ze stabilnym stelażem, który można postawić w dowolnym miejscu. Stelaż umożliwia również montowanie w przyszłości dowolnego, innego hamaka lub ogrodowej huśtawki.
Hamak turystyczny
Turystyczny hamak pozwala odpocząć po podróży w wygodny i bezpieczny sposób. Nocowanie na karimacie wymaga dodatkowo śpiworów i namiotów, a hamak przystosowany do outdoorowych wypraw świetnie sprawdzi się nawet samodzielnie. Atutem tego typu modeli jest to, że nawet montowane w ogrodzie świetnie się sprawdzą, ponieważ są wykonane z wytrzymałych materiałów, przystosowanych do trudnych warunków.
Chociaż hamak turystyczny zazwyczaj cechują podobne parametry, każdy model może być mniej lub bardziej przystosowany do warunków, w którym przyjdzie go użyć. Niektóre posiadają dodatkowej udogodnienia, takie jak moskitiera, która jest niemalże wymagana podczas odpoczynku blisko zbiorników wodnych. Warto również wybrać model z kieszonką, która pozwoli Ci bezpiecznie przechowywać dokumenty i podręczne przedmioty, takie jak latarka, czy telefon.
Jak wybrać hamak?
Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na kilka parametrów w zależności od tego, gdzie masz zamiar korzystać z hamaka.
Udźwig – hamaki z mocnym udźwigiem nie są wykorzystywane wyłącznie przez cięższe osoby. Jeżeli lubisz się lekko bujać lub z hamaka mogą korzystać dzieci, które podczas zabawy mogą na raz wchodzić na niego, najlepiej wybrać stabilny hamak, wykonany z wytrzymałych materiałów. Warto zwrócić również uwagę na stabilność stelaża.
Rodzaj – jak zostało wspomniane wcześniej, rodzaj hamaka należy wybrać w zależności od tego, czy ma on zostać zamontowany w ogrodzie lub domu, czy będzie wykorzystywany podczas plenerowych wypraw.
Materiał – hamak musi być przystosowany do outdoorowych warunków, jeśli będzie montowany na zewnątrz. Sznurkowe, lniane i bawełniane modele świetnie sprawdzą się w domowych warunkach lub pod osłoniętym balkonem. Nie sprawdzą się, jednak jeśli będą mieć kontakt z wilgocią. Turystyczne modele wykonane są zazwyczaj z nieprzemakalnego materiału, który powinien być odpowiednio oznaczony za pomocą parametru wodoodporności. Tkanina musi jednak pozwalać skórze oddychać, aby uniknąć dyskomfortu i niezdrowych warunków dla snu.
Sposób montażu – przed zakupem upewnij się, czy miejsce docelowe pozwala na montaż hamaka. Jeśli nie, zawsze można wybrać model ze stelażem.
Kolorystyka – wygląd hamaka to cecha, która znacznie będzie mieć raczej wyłącznie wtedy, gdy decydujesz się na montaż hamaka w ogrodzie lub na balkonie. Odpowiedni wybór kolorystyki pozwoli ładnie wkomponować hamak w styl pozostałych mebli, a sama konstrukcja może pełnić rolę nowoczesnej, praktycznej dekoracji.