Hulajnogi dla dorosłych
Hulajnogi dla dorosłych - fakty i mity
Mimo coraz to większej popularności, często hulajnoga wciąż kojarzy się z dziecięcą zabawką. Ciekawym faktem jest to, że w większych miastach, elektryczna i mechaniczna hulajnoga zaczyna się pojawiać jako zamiennik roweru i skuteczny środek transportu, a fani zarówno rekreacyjnej, jak i wyczynowej jazdy mając dostępną coraz szerszą ofertę urządzeń na rynku.
Dlaczego te dwukołowe pojazdy stają się takim fenomenem? Czy oprócz infantylnej przyjemności, jazda na hulajnodze może podobnie wpływać na nasze ciało, jak jazda rowerem? Jak wybrać hulajnogę dla dorosłych?
Mobilność i kompaktowość
Za podstawową zaletę i przewagę hulajnóg nad innymi mechanicznymi pojazdami można uznać ich (z reguły) kompaktową konstrukcję. Większość modeli posiada składaną konstrukcję, a zakładając, że mieszkamy w mieście, często oszczędność miejsca w mieszkaniu jest dla nas bardzo istotna. Podobnie wygląda sprawa z samym poruszaniem się mieście - przenoszenie roweru do autobusu, bądź szukanie dla niego miejsca na terenie biura często może być bardzo kłopotliwe. Hulajnoga jest znacznie mniejsza, więc problem z przechowywaniem jej jest znikomy.
Jeśli chodzi o pokonywany dystans - tutaj faktycznie, rower jest górą, ponieważ proporcje między odległością pokonywaną na hulajnodze, a pracą włożoną w jej napędzanie wypadają dosyć blado przy większych odległościach. Oczywiście, mówimy o kilku kilometrowym dystansie, bo na krótszych trasach, wspomniane dwukołowce potrafią być niezastąpione.
Jazda w spódnicy?
Powszechnie można stwierdzić, że większość osób nie ma oporów przed jazdą na rowerze. Dla wielu zawsze był to pojazd dzieciństwa, a przemierzanie na nim, nawet znanych okolic, potrafi dostarczyć sporo endorfin. Gdy jednak pomyślimy o tym, że dojeżdżanie rowerem do pracy jest opłacalne i zdrowe, pojawia się jeszcze jeden problem - ubiór. Rower często wymaga od nas zakładanie odpowiedniej, wygodnej odzieży.
Technika jazdy na hulajnodze jest znacznie łatwiejsza w opanowaniu, więc przełamywanie oporów jest znacznie prostsze. Dodatkowo, połączenie hulajnogi i formalnego ubioru? Tak mogłaby wyglądać przyszłość w każdym mieście (patrząc na zatłoczone centra aglomeracji - nie taka odległa), ponieważ ten dwukołowy pojazd pozwala nawet na jazdę w spódnicy.
Zdrowie i piękne ciało
Konsekwentne praktykowanie zdrowego trybu życia potrafi być bardzo trudne w dzisiejszych czasach. Siedzący tryb pracy, stres, próba godzenia życia osobistego z brakiem czasu… Wiele czynnik przyczynia się do tego, że czujemy się źle, zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Oczywiście, wiele osób może uznać brak czasu za wymówkę, jednak nie chodzi w życiu o to, by cały czas działać wbrew sobie. Podobnie, jak w przypadku jazdy na rowerze, przemieszczanie się na hulajnodze potrafi być wspaniałym, odprężającym treningiem dla naszego ciała.
Szacuje się, że podczas godzinnej jazdy na hulajnodze, jesteśmy w stanie spalić nawet do 500 kalorii. Kosztem niewielkiego wysiłku, jesteśmy w stanie dbać o formę, chociażby w drodze do pracy i do domu. Do napędzania pojazdu wykorzystujemy mięśnie nóg, wzmacniają dolne partie ciała i rzeźbiąc sylwetkę. Nieustannie pochylając się w tył i przód, aktywnie pracują wszystkie mięśnie i ścięgna, czego efektem jest wzmocniony tułów i silne mięśnie brzucha.
Wprawdzie na hulajnodze trudniej jest o przysłowiową ‘zadyszkę’, ale nie znaczy to, że taka jazda nie jest wymagająca. Podczas tej aktywności, nieustannie pracujemy nad kondycją, a sam wysiłek w ogólnym rozrachunku usprawnia naszą formę i pobudza układ krążenia, czego efekty łatwo dostrzec nawet w ogólnej poprawie komfortu psychicznego.
Hulajnogi dla dorosłych
Hulajnogi sportowe, czy rekreacyjne? Te dwukołowe pojazdy dzielą się na kilka modeli, w zależności od ich przeznaczenia. Uwzględniając najpopularniejsze mechaniczne hulajnogi, uzyskujemy następującą listę:
- Hulajnogi rekreacyjne – modele hulajnóg przeznaczone do jazdy rekreacyjnej, świetne dla początkujących i średniozaawansowanych użytkowników. Przy odpowiednio dobranej wytrzymałości i wielkości kółek, takie hulajnogi idealnie nadają się do szybkiego poruszania się po mieście i pracy nad formą.
- Hulajnogi wyczynowe – dedykowane są przede wszystkim dla osób zaznajomionych z jazdą na tym dwukołowcu, które pragną bardziej ekstremalnych doznań. Hulajnogi wyczynowe umożliwiają ćwiczenie trików i treningów na rampach, a charakteryzuje je nieco inna, odpowiednio przystosowana do tego konstrukcja.
- Hulajnogi z transporterem – coraz popularniejszy model hulajnóg, który można uznać za odpowiedź ulubionych, miejskich “rowerów z koszykiem”. Idealnym przykładem jest model Nils HTF03, posiadający praktyczną walizkę w przedniej części. Chociaż jest to stosunkowa nowość, taka konstrukcja hulajnogi zbiera sobie fanów zarówno wśród osób pracujących, jak i wciąż uczących się, ponieważ sprawdzi się zarówno jako transport podręcznego bagażu, jak w czasie zakupów na mieście.
- Hulajnogi trójkołowe – takie trójkołowce świetnie nadają się dla początkujących oraz młodszych użytkowników. Są idealnym rozwiązaniem dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z hulajnogami. Świetnym przykładem jest tutaj Nils Extreme Fliker, który ułatwia panowanie nad pojazdem, dzięki skrętnym, tylnym kółkom.
Jak wybrać hulajnogę dla dorosłych?
Wytrzymałość i rozmiar
Kupując swoją pierwszą hulajnogę do jazdy rekreacyjnej, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na maksymalny wzrost oraz wagę. Często wpływ na te parametry ma cena, a w tym przypadku, lepiej nie oszczędzać. Bardzo ważnym jest, by konstrukcja pozwalała nam na stabilną i bezpieczną jazdę, a wytrzymałość jest aspektem, który w dużym stopniu na to wpływa. Lepiej wybrać model z wyższej półki i spokojnie, pewnie jechać, niż wybrać hulajnogę nieprzystosowaną do dorosłej postury.
Kółka i łożyska
Podobnie, jak w przypadku rolek, są to elementy, które w ogromnym stopniu będą wpływać na nasze doznania podczas jazdy.
W hulajnogach możemy z reguły spotkać dwa rodzaje kółek - gumowe oraz pompowane. Kółka gumowe przypominają trochę te, które wykorzystuje się w rolkach. Większość osób preferuje to o powiększonej średnicy, ponieważ świetnie amortyzują one nierówności podłoża.
Czasem można spotkać również wersje hulajnóg z kołami pompowanymi - i takie mają swoich fanów, ponieważ sprawdzają się dobrze na nierównych, śliskich drogach, zapewniając stabilizację podobną do roweru.
Podczas wyboru odpowiedniego modelu, powinniśmy zwrócić uwagę na zastosowane w nim łożyska. Modele z ABEC-7 i ABEC-9 pozwalają na osiągnięcie znacznie większych prędkości. Wysoka jakość łożysk zwiększa również żywotność pojazdu, sprawiając, że ten wytrzyma nawet długie i wymagające trasy.
Blat
Podest hulajnogi powinien być szerszy, niż nasze pamiętne, dziecięce modele. Dzięki wydłużonej podstawie, podczas jazdy można dostawić drugą nogę z tyłu, co dla wielu jest najprzyjemniejszą częścią jazdy.
Warto zwrócić uwagę na powierzchnię podstawy i upewnić się, że posiada antypoślizgową fakturę. Ten istotny aspekt w dużym stopniu wpłynie na komfort oraz bezpieczeństwo jazdy.
Hamulec
Nawet jeśli kontakt z hulajnogą nie jest nam obcy, warto, by wybrany przez nas model pojazdu wyposażony był w hamulec. Jednym z najpopularniejszych rodzajów hamulców jest tylny, nożny. Swą sławę zawdzięcza niezwykle prostym, rzadko psującym się systemem - wystarczy nacisnąć tylny błotnik, a tarcie zatrzyma rozpędzony pojazd. Jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie.
Udogodnienia
Przed zakupem, najlepiej byłoby przejechać się kawałek modelem, który wzbudził nasze zainteresowanie, aby przekonać się, czy czujemy się swobodnie. Często nawet mało znaczące aspekty, takie jak szerokość kierownicy, czy nawet kolor mogą zdecydować o naszym wyborze.
Aby uniknąć niespodzianek już podczas jazdy, warto zwrócić uwagę na szczegóły. Faktura kierownicy powinna sprawiać, że konstrukcja pewnie leży w dłoni. Sugerując się praktycznością hulajnogi, warto również celować w składane modele, ponieważ nawet, jeśli przez pewien okres nie będzie korzystać z naszego dwukołowca, nie będzie zabierał on niepotrzebnie miejsca.