Jak dbać o kondycję zimą?


Jak dbać o kondycję zimą?
Zima to okres, w którym wiele osób doświadcza obniżonego nastroju, nadmiernej senności i osłabionej odporności. Kiepski humor poprawiany kalorycznym jedzeniem jeszcze bardziej rozleniwia ciało, skutkując szybkim przybieraniem na wadze. Niesprzyjająca pogoda jeszcze bardziej zniechęca do jakiejkolwiek aktywności, nawet w domowym zaciszu.
Taka pogoda szczególnie dotyka tych, którzy miłością do sportów na stoku na pałają, za to czują się jak ryba w wodzie podczas jazdy rowerem. Wielbiciele kolarstwa szczególnie cierpią, nie mogą oddawać się pasji oraz pracować nad sylwetką i kondycją.
Warto jednak pamiętać, że mroźne dni powoli się kończą i już wkrótce będziemy zmuszeni do zrzucenia z siebie ciepłych, grubych warstw ubrań, pod którymi możemy ukryć niedoskonałości.
W ostatnich, chłodnych miesiącach warto skupić się na swojej sylwetce, by okres wiosenny rozpocząć z ciałem przygotowanym do intensywnych treningów. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które pomogą w utrzymaniu optymalnej formy i ułatwią przygotowania do sportowego trybu życia w okresie wiosny.
Trening w domu
Wiele osób nie docenia swojego zakątka, myśląc, że trening w domu możliwy jest tylko dla osób, które posiadają przestronne mieszkania i domy. Oczywiście, większa przestrzeń daje większe możliwości, ale niewielka kawalerka wcale nie pozbawia nas możliwość dbania o formę.
Miłośnicy kolarstwa powinni się w trenażer. To praktyczne urządzenie pozwala na przypięcie roweru i jazdę w miejscu, zapewniając wrażenia podobne do tradycyjnego treningu. Z pewnością docenią to ci, którym zimowymi miesiącami brakuje jazdy. Oczywiście, pedałowanie roweru w miejscu nie jest zbyt emocjonujące, więc warto ustawić trenażer przed telewizorem, bądź puścić ulubioną muzykę w tle.
Świetną alternatywą jest również wykorzystanie bieżni lub rowerków treningowych. Wiele z nich posiada dodatkowe programy, pozwalające dostosować trudność ćwiczenia do kondycji i aktualnej formy. Jeśli metraż mieszkania nie jest imponujący, warto wybrać składane modele, które pozwolą zaoszczędzić znaczną ilość miejsca.

Trening na siłowni
Jeżeli absolutnie nie mamy możliwości trenowania w domu, czy to ze względu na brak miejsca, czy innych domowników, świetnym pomysłem będą również siłownie i kluby fitness. Takie rozwiązanie szczególnie jest zalecane tym, którym zimą doskwiera słabe samozaparcie, ponieważ przy treningu grupowym lub pod okiem trenera łatwiej jest wypracować sobie systematyczność. Wiele placówek oferuje możliwość darmowego, pierwszego treningu, bądź wykupienia jednorazowej wejściówki. Nawet jeśli jesteśmy przyzwyczajeni wyłącznie do jednej formy sportu, zima to świetny okres, by spróbować nowych rzeczy, otworzyć się na inne rodzaje sportów i poznać nowych ludzi. Zimą bardzo łatwo zaniedbać swoją kondycję. Jednym z najlepszych sposobów na poprawę wydolności płuc jest pływanie. Wiele krytych basenów oferuje w ramach jednej wejściówki możliwość korzystania z sauny, czy jacuzzi, które pozwolą połączyć trening z relaksującym wypoczynkiem. Regularne korzystanie z sauny oraz pływanie znacznie poprawi również samopoczucie.
Trening na świeżym powietrzu
Zimowe sporty często kojarzą się z drogim hobby, wymagającym wielu przygotowań. Warto pamiętać jednak, że lodowiska i stoku narciarskie oferują wypożyczalnie sprzętu, więc możemy spróbować nowych sportów bez żadnego przygotowania. Wypad na narty oczywiście wymaga najpierw wyjazdu w góry, jednak lodowiska często organizowane są w okresie zimowym w samych centrach miast.
Poranny jogging, czy nordic walking to prostsze sposoby na pozostanie w ruchu bez względu na temperaturę. Nie należy jednak przesadzać z treningiem, gdy temperatura jest wyjątkowo niska. Regularne wybieranie spaceru zamiast auta, czy autobusu pozwoli lekkim kosztem poprawić sylwetkę.
Zdrowa dieta
Zwolniony metabolizm, zły humor i ogólne zmęczenie pchają nas ku złym nawykom. Ciężki dzień w pracy wynagradzamy sobie wieczorem przy filmie pod kocem, a w takich warunkach najłatwiej sięgnąć po tłuste, niezdrowe przekąski. Takie jedzenie poprawia nastrój tylko na chwilę, by później spowodować, że czujemy się ociężali. Lekka dieta bogata w warzywa i niskokaloryczne mięso poprawi naszą energię, pozytywnie wpływając na samopoczucie. Warto zrezygnować ze smażenia, gotując na parze lub przygotowując dania w piekarniku. Śniadanie powinno składać się z posiłku o wysokim poziomie kaloryczności, by przygotować nas na chłodne, outdoorowe warunki. Najmniej kaloryczna powinna być kolacja, ponieważ w późniejszych godzinach nasz metabolizm maksymalnie spowalnia. Z tego względu, warto zrezygnować z przekąsek, szczególnie wieczorami.

Kilka ważnych wskazówek
Odpowiedni strój
Podczas ćwiczeń wytwarzamy znaczną ilość wilgoci, która w połączeniu z mroźnym wiatrem może spowodować błyskawiczne wychłodzenie. Bez względu na rodzaj aktywności, nie możemy ubierać się za ciepło. Należy również zrezygnować z bawełnianej, chłonącej wilgoć odzieży. W mroźniejsze dni zaleca się wykorzystywanie termoaktywnej bielizny, która stanowi izolator termiczny, jednocześnie odprowadzając nadmiar ciepła.
Rozgrzewka
Przed rozpoczęciem plenerowej aktywności warto już w domu poświęcić kilkanaście minut na rozgrzewkę. Odpowiednie rozciąganie się przygotuje organizm i pozytywnie wpłynie na efekty treningu.
Kontrola oddechu
Aktywność na mrozie to wyzwanie dla naszego organizmu. Cięższe, mroźne powietrze może nie tylko utrudnić nasz trening, ale również spowodować, że już przy pierwszej aktywności nabawimy się przeziębienia. Każdy oddech powinien być wykonywany nosem, nie przy otwartej buzi. Warto dać sobie również odrobinę luzu. Aktywność w niskich temperaturach powinna być spokojniejsza.