Karimata biwakowa
Na czym spać pod namiotem?
Każda wyprawa pod namiot to okazja do odcięcia się od codziennych problemów i rutyny. Najważniejsze jednak jest to, by planowanie wycieczki uwzględniało również zapewnienie komfortowego wypoczynku po aktywnym czasie spędzonym w plenerze. Bez względu na panującą na zewnątrz temperaturę, konieczne jest zastosowanie odpowiedniej izolacji pod śpiworem.
Na rynku istnieje kilka głównych kategorii, począwszy od mat, kończąc na kilkuwarstwowych, grubych materacach. Śpiwór to z pewnością niezbędny element ekwipunku, ale nie obędzie się chociażby bez cienkiej izolacji.
Jak wybrać odpowiednią izolację pod śpiwór?
By ułatwić sobie zakup odpowiedniego izolatora, najlepiej odpowiedzieć sobie najpierw na pytanie, czego oczekujemy od produktu. Niestety, nie istnieje uniwersalny produkt, który sprawdzi się w każdych warunkach.
Izolacja termiczna
Podstawą każdego zakupu turystycznego ekwipunku jest ustalenie, w jakich temperaturach i warunkach pogodowych przyjdzie nam spędzać czas. Nawet, jeśli wybieramy się w letni wypad, nocą możemy być narażeni na wychłodzenie organizmu, spowodowane leżeniem na zimnym i wilgotnym podłożu. Izolator ma chronić przed utratą ciepła w stopniu adekwatnym zewnętrznej temperatury.
Izolacja od wilgoci
Wilgoć intensywnie wychładza organizm, więc cechą odpowiedniego izolatora jest przede wszystkim zdolność do zatrzymywania wilgoci. Nawet gdy podczas wyjazdu na spadnie nawet kropla deszczu, wilgoć gleby z pewnością będzie dla naszego organizmu odczuwalna.
Niwelowanie nierówności
Z pewnością wielu z nas, zaczynając podróżować już w młodym wieku, zabierało pod śpiwór najtańszą karimatę, czego efektem było odczuwanie nawet najmniejszych kamyczków, czy ostrzejszych gałęzi. Przyzwyczajeni do grubych materacy w wygodnych łóżkach, nigdy nie wypoczniemy w równym stopniu w warunkach polowych. To właśnie dlatego, bardzo ważne, by wybrać izolator, który w odpowiednim stopniu zapewni miękkość i zniweluje odczuwane nierówności podłoża.
Alumatki
Alumatka to rodzaj cienkiej karimaty, wzbogaconej o solidną warstwę izolacyjną w postaci aluminium. Ten rodzaj izolacji świetnie sprawdzi się latem, podczas wypoczynku na względnie prostym i miękkim podłożu. Za główny atut takiego produktu możemy uznać świetnie zdolności do zatrzymywania wilgoci i ciepła przy jednocześnie maksymalnie niskiej wadze. Alumatki są lekkie, świetnie sprawdzą się podczas dłuższych wypadów, ponieważ ich waga i kompresyjność znacznie ułatwiają ich transport. Niestety, łączy się to również z ich główną wadą - cienka struktura sprawia, że nie zapewnią nam zbyt miękkich i komfortowych warunków, a nawet najmniejszy kamyczek będzie uwierał nas podczas odpoczynku.
Karimata
Karimata to kultowy element wyposażenia, który z pewnością nigdy nie przestanie być wykorzystywany w outdoorowych ekspedycjach. Najczęściej można spotkać karimaty o średniej grubości i piankowej konstrukcji. Dlaczego ludzie tak często je wybierają? Sprężysta struktura to przede wszystkim materiał posiadający liczne kanaliki wypełnione powietrzem. Powietrze stanowi świetny izolator termiczny, więc karimata chroni ciało przed chłodem, jednocześnie zapewniając miękkie podłoże, w sam raz na wypoczynek.
Atutem turystycznych modeli jest to, że z roku na rok, modele karimat są coraz to bardziej ulepszane. Dla przykładu, obecnie na sklepowych półkach częściej spotkamy maty o nierównej strukturze, niż te, których powierzchnia jest gładka. Takie rozwiązanie to owoc pracy nad zwiększeniem grubości karimaty, przy jednocześnie możliwie jak najlżejszej konstrukcji.
Kolejnym ważnym elementem karimaty odpowiedniej w podróż, będzie dodatkowa warstwa aluminium, która podobnie jak w alumatkach, zwiększa termoizolacyjne właściwości maty. Dodatkowa warstwa zapewnia karimacie również wodoodporność, która jest niezbędna nawet w wakacyjnych wypadach. Odpowiednia izolacja od wilgotnego podłoża to nie tylko gwarancja komfortu, ale i również bezpiecznego, zdrowego wypadu.
Maty samopompujące
Wprawdzie tego rodzaju izolacja była już wynaleziona wiele lat temu, struktura rozporowa, którą wykorzystują maty samopompujące wymagała wiele ulepszeń. Sam koncept konstrukcji z pianki, która pod wpływem powietrza zwiększa swoją objętość. Mechanizm wykorzystuje również zewnętrzną, szczelną warstwę i zawór, który po otwarciu umożliwia przepływ powietrze, rozpierającego wnętrza komórek.
Największą zaletą takiego rozwiązania jest zdecydowanie efektywniejsza izolacja od chłodnego podłoża, znacznie przewyższająca nawet karimaty z aluminiową warstwą. Całość jest również lekka, więc miłośnicy podróży w naturze z pewnością docenią zaoszczędzone gramy bagażu.
Dmuchane materace
Dmuchane materace to z pewnością przede wszystkim gwarancja minimalnego ciężaru. Mówimy jednak o materacach zaprojektowanych przed wszystkim do użytku outdoorowego, a konstrukcja takich produktów musi cechować się wykorzystaniem znacznie wytrzymalszych i cięższych materiałów.
Materace o dmuchanej konstrukcji wykorzystywane są najczęściej podczas mniej dynamicznych, górskich wypraw, gdzie izolacja termiczna to jeden z najważniejszych aspektów podróży, o który musimy zadbać w pierwszej kolejności. Dla miłośników ekstremalnych wrażeń, w ofercie wielu sportowych sklepów łatwo znaleźć dmuchane materace o konstrukcji wypełnionej dodatkowym ociepleniem.