Koszulka w góry
Góry to idealne miejsce, by odpocząć od miejskich hałasów i codziennego natłoku obowiązków. Wędrówki po szlakach to znaczny wysiłek fizyczny, jednak z pewnością każdy, kto chociaż raz pokonał swoje słabości i osiągnął cel wyprawy, zna uczucie satysfakcji, które jest warte każdej kropli potu. Warto pamiętać jednak, że udana wyprawa wymaga odpowiednich przygotowań, w skład których należy wchodzi odpowiednio wybrana odzież.
Jaka koszulka w góry?
Koszulka to bardzo ważny element odzieży outdoorowej. To pierwsza warstwa, która ma kontakt z naszą skórą, a często jest jedyną, którą mamy założoną, gdy podróżujemy w cieplejsze dni. To właśnie dlatego to, z jakiego materiału jest wykonana stanowi kluczowe kryterium, którym powinniśmy się kierować podczas zakupów.
Ustalmy sobie jedno - bawełniana odzież jest świetna, jeśli wybieramy się na relaksujący spacer po mieście. Bawełna i sport to nigdy nie jest dobre połączenie. Ten klasyczny materiał pozwala skórze oddychać, ale błyskawicznie wchłania wytwarzany pot. Uczucie mokrej koszulki jest nie tylko nieprzyjemne, ale i niebezpieczne. Bardzo łatwo wtedy o wychłodzenie organizmu przy pierwszym, mocniejszym podmuchu.
Naturalny materiał dla sportowej koszulki?
Miłośnicy naturalnych tkanin również mają w czym wybierać. Dla miłośników aktywności w plenerze idealnym wyborem będzie bielizna termoaktywna z wełny merino. To naturalne włókna, które wbrew swojej nazwie, są dużo lepszym materiałem, niż wełna, która zazwyczaj wykorzystywana była tylko w mroźnych warunkach. Bielizna termoaktywna z wełny merino świetnie sprawdza się nawet latem. Antybakteryjne właściwości materiału pozwalają komfortowo trenować bez ryzyka przegrzania organizmu i powstawania brzydkich zapachów.
Termoaktywne koszulki
Syntetycznym odpowiednikiem takich koszulek są termoaktywne modele wykonana z poliestrowych włókien. Chociaż na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że poliester to materiał, w którym jest nam gorąco, to sportowa odzież wykorzystuje same pozytywy tych włókien, przy odpowiednio splecionej tkaninie.
Termoaktywna bielizna ma za zadanie zapewnienie optymalnego komfortu termicznego, co jest kluczowe podczas aktywności. Podczas aktywności fizycznej wytwarzamy znacznie ilości ciepła i wilgoci, a w połączeniu z wietrzną pogodą, bardzo łatwo wtedy o (w najłagodniejszym scenariuszu) przeziębienie. Koszulka termoaktywna z poliestru tworzy suche warunki dla skóry, odprowadzając wilgoć na zewnątrz. Nie chłonie wody, więc lepiej sprawdza się podczas dynamicznych aktywności.
Warto pamiętać o tym, jak bardzo zmienna potrafi być górska pogoda. W naszym ekwipunku nie może zabraknąć kurtki lub polaru, czy innej warstwy ocieplającej. Jeśli wydaje sporto funduszy na outdoorową, techniczną odzież, pierwsza warstwa również musi cechować się podobnymi parametrami. Odpowiednio wytworzone włókna poliestrowe z kolei, bardzo szybko schną i świetnie wentylują ciało. W cienkim „koszulkowym” wariancie (nie każdy to wie, ale polary też wykonuje się z poliestru) ma bardziej śliską powierzchnię. W bardzo ciepłe dni, poliestrowe koszulki delikatnie chłodzą skórę.