Krem SPF w góry
Odpowiednie przygotowanie skóry to podstawa każdego wypadu w góry, bez względu na porę roku.
Każda trekkingowa wyprawa, czy nawet rekreacyjny spacer to wspaniała okazja do pracy nad własnym ciałem i odetchnięcia od męczącej codzienności. Każdy podróżnik powinien jednak pamiętać o tym, by odpowiednio się przygotować, dbając nie tylko o ekwipunek, ale również o należyte przygotowanie skóry. Aby ochronić się przed mroźnym powietrzem i intensywnymi promieniami słońca, wybierz odpowiedni rodzaj filtru UV, i nałóż go jeszcze przed wyprawą.
Ochrona skóry w górach
Często początkujący podróżnicy popełniają błąd, smarując kremem z filtrem skórę już po tym, gdy zaczyna doskwierać pierwsze szczypanie, a naskórek zdaje się z każdą chwilą bardziej zaczerwieniony. Na tego typu dyskomfort jesteśmy narażeni zarówno zimą, jak i latem, niezależnie od tego, czy spacerujemy po szlakach, czy oddajemy się zabawie na stoku. Wszystko przez to, że góry znajdują się wysoko nad poziomem morza i jesteśmy w nich narażeni na wysoki stopień promieniowania. To właśnie z myślą o tym zostały stworzone filtry i kremy z filtrami, które mają za zadanie chronić skórę w każdych okolicznościach.
Skóra, chociaż stanowi pierwszą ochronę naszego ciała, jest w przypadku ludzi bardzo wrażliwa, szczególnie w trudniejszych warunkach. Chociaż większość zwierząt świetnie adaptuje się do otaczającego klimatu, my podczas podróży musimy pamiętać zarówno o odpowiednim ekwipunku, jak i odzieży. Zimowe warunki sprawiają, że skóra potrzebuje intensywnego nawilżania i ochrony przed działaniem mrozu, czy wiatru. Warto pamiętać również o tym, jak bardzo pogoda górska potrafi być zmienna, a mroźne powietrze możemy poczuć nawet podczas wyprawy wczesną jesienią, czy późną wiosną.
Jak chronić skórę latem i zimą?
Wyprawa w chłodniejsze dni to ryzyko narażenia skóry na mroźne powietrze i intensywny wiatr. Czasami może zaskoczyć nas również nagły, intensywny deszcz, przed którym wprawdzie chroni nas kurtka trekkingowa, jednak narażone są odsłonięte partie ciała. Intensywny i długotrwały kontakt z mroźnym powietrzem może wywołać mikro odmrożenia naskórka, które stanowią ostatni alarm przed poważniejszymi powikłaniami. Każdy, kto chce uniknąć odmrożeń, powstawania ran, czy wysypek powinien zabezpieczyć skórę odpowiednio tłustym kremem z filtrem UV.
Przygotowanie skóry również stanowi niezbędny krok, ponieważ czasami samo zastosowanie filtru UV może nie wystarczyć. Połączenie filtru UV z nawilżającym kremem ochronnym to świetny sposób na przywrócenie i wzmocnienie naturalnej ochrony skóry. Podróżując w zimniejszy okres należy przede wszystkim skupić się na miejscach najbardziej narażonych na utratę ciepła, czyli rękach, stopach i twarzy. Świetnie jest użyć tłustego kremu ochronnego, który często jest właśnie przystosowany do tego typu warunków atmosferycznych.
W cieplejsze dni nasza skóra narażona jest na nieco inne zagrożenia. Cieplejsze dni to zawsze intensywne promieniowanie UV, które wcale nie występuje wyłącznie w słonecznie dni. Trekking w górach latem, czy wiosną wymaga zabezpieczenia skóry kremami z wysoką ochroną przeciwsłoneczną, głównie bazującą na filtrze UV. Bardziej wymagająca skóra z problemami może potrzebować dodatkowego nawilżenia, by po urlopie nie wrócić w przesuszoną cerą. Podrażniona tkanka jest bardziej narażona na poparzenia słoneczne i wymaga kremów, które dodatkowo odbudują jej warstwę lipidową.
Jaki krem z filtrem?
Chociaż właściwości kremów na mróz i lato często się różnią, niezmienne pozostaje w nich to, że produkty przystosowane do aktywności w górach łączy obecność filtra UV, kryjącego się pod wartością SPF. Znacznik ten to współczynnik, który informuje o zdolności kremu do ochrony przed promieniami ultrafioletowymi, na które narażona jest skóra. Promienie UVA i UVB są szkodliwe i mogą powodować problemy skórne, szczególnie przy długotrwałym oddziaływaniu na nią.
Czy każdy rodzaj promieniowania jest szkodliwy? Który jest najbardziej niebezpieczny? Promieniowanie ultrafioletowe możemy podzielić na 3 rodzaje.
- UVA to najdłuższa fala promienia, która dociera do naszej skóry nawet w pochmurne dni. UVA wnika nawet do tkaninki podskórnej.
- UVB to zdecydowanie rodzaj promieniowania, które wpływa na skórę znacznie intensywniej. Ten rodzaj promieni sprawia, że się opalamy, a przy tym wywołuje ryzyko poparzeń. Najniebezpieczniejsze jest połączenie promieniowania UVA i UVB, ponieważ powoduje rumień i wpływa na starzenie się skóry. To właśnie przed nim chronią filtry SPF.
- UVC to najkrótsza fala, na którą nie jesteśmy narażeni, ponieważ jest zatrzymywana w warstwie ozonowej.
Najlepszy krem w góry
Podczas zakupu kremów z filtrami należy pamiętać, że liczy się nie tylko poziom wskaźnika SPF, ale również kilka innych czynników. Dla naszego bezpieczeństwa należy wziąć pod uwagę to, że podczas aktywności krem schodzi z naszej skóry wraz z potem lub ściera się niezależnie od nas. Krem należy nakładać zarówno przed wyprawą, jak i w jej czasie, systematycznie dbając o ochronę skóry.