Kubki termiczne

Spacer po górach to zawsze konfrontacja z naturą. Najłatwiej jest wybrać się w podróż latem, jednak każda pora roku to zupełnie inne doznania, dlatego nawet początkujących ciągnie do wypraw w różne pory roku. Poza sezonem letnim, jesteśmy narażeni na powiewy zimnego wiatru, opady i inne sytuacje, które mogą spowodować błyskawiczne wychłodzenie się organizmu. Przy dłuższych wyprawach, zazwyczaj jesteśmy dokładnie przygotowani, jednak jak rozgrzać się w takiej sytuacji, kiedy wybraliśmy się jedynie na lekkie podejście?

Kubek na podróż
Podobnie jak termosy, których konstrukcja ma dużo wspólnego z kubkami termiczny, ich zadaniem jest długotrwałe utrzymywanie wewnętrznej temperatury. Termosy są pojemne, przystosowane do przenoszenia dużego zapasu płynu, bądź gorącej zupy. Znaczącą różnicą jest również sposób spożywania napoju - kubki posiadają nakrętkę, która pozwala pić bezpośrednio z nich. Taka konstrukcja sprawia, że kubki termiczne zyskują coraz większą popularność - nie tylko wśród miłośników aktywnego spędzania czasu.
Na gorąco i na zimno
Zasada utrzymywania temperatury jest niezwykle prosta - podwójne ścianki tworzą izolującą przestrzeń, która chroni wewnętrzną temperaturę. Zadaniem kubka jest utrzymanie temperatury napoju, zarówno gorącego, jak i zimnego. Kubek termiczny świetnie sprawdzi się podczas transportu gorącej herbatki, rozgrzewającej kawy, czy zimnej, orzeźwiającej wody. W takiej konstrukcji nie możemy jedynie transportować gazowanych napojów, ponieważ gaz może spowodować, że nawet najszczelniejsza nakrętka nie uchroni płynu przed wyciekiem.
Większość kubków termicznych posiada ścianki ze stali nierdzewnej, które są całkowicie bezpieczne w kontakcie z żywnością. Mimo to, producenci często ostrzegają, by nie wlewać do kubków termicznych produktów z alkoholem, czy mlekiem, gdyż te mogą wchodzić w reakcję chemiczną z metalem.

Idealny kubek na trekkingowy wypad
Kubki termiczne nie różnią się bardzo konstrukcją, jednak warto zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników podczas zakupu.
Pojemność kubka
Pojemność kubka z reguły nie różni się za bardzo. Zazwyczaj modele mieszczą maksymalnie 500 ml płynu. Im mniejszy model kubka, tym szybciej będzie tracić ciepło. Większe modele to dodatkowy ciężar, ale przy dłuższych wyprawach stanowią lepszy wybór.
Materiał konstrukcji
Najpopularniejszymi modelami kubków termicznych są te wykonane ze stali nierdzewnej. Ważny jest również materiał zewnętrzny, ponieważ plastik słabej jakości może połamać się podczas pierwszej wyprawy. Z pewnością istotny jest również materiał nakrętki, ponieważ należy upewnić się, że jest wykonany bez użycia BPA lub innych, szkodliwych substancji.

Świetną fakturą materiału będzie antypoślizgowa, chropowata powierzchnia. Z kubków termicznych zazwyczaj korzysta się w trakcie aktywności, więc należy zminimalizować ryzyko wyślizgnięcia się bidonu.
Ustnik i nakrętka
Ustnik to element, który odróżnia kubki termiczne od termosów. Otwór powinien ułatwiać nam spożywanie napoju i chronić przed przypadkowym rozlaniem się płynu. Ustnik nie może być zbyt szeroki i powinien być wykonany z materiału, który jest odporny na wysokie i niskie temperatury.