Nosidełka turystyczne
W czasach szybkiego rozwoju elektroniki, zaawansowanych, interaktywnych zabawek dla dzieci, czy możliwości wspólnego oglądania programów familijnych, spędzanie czasu na świeżym powietrzu może wydawać się coraz mniej atrakcyjne. Ba, nawet jeśli aktywne spędzanie czasu wciąż jest naszą pasją, jak pogodzić hobby z rodzicielstwem?
Kiedy dziecko się rozwija, potrzebuje znacznie więcej witaminy D, niż my, jako dorośli. Bardzo istotne jest również przebywanie z pociechą na świeżym powietrzu, z dala od miastowego smogu. Warto wspomnieć również, jak ogromną rolę w wychowaniu dziecka pełni rozwijanie jego poznawczych zdolności i zaspokojenie ciekawości świata od pierwszych lat. To właśnie dla najmłodszych turystów, producenci wychodzą z coraz to nowszymi modelami turystycznych nosidełek, pozwalając cieszyć się z długich spacerów i wędrówek na szlakach zarówno im, jak i rodzicom.
Czym się różni nosidełko tradycyjne i turystyczne?
Wiele osób zastanawia się nad bezpieczeństwem turystycznych siedzisk. Tradycyjne, miejskie nosidełko przednie pozwala na krótkotrwałe spacery w komfortowych warunkach, jednak przy dłuższych aktywnościach nie spełnia swojej roli, mogąc powodować dyskomfort zarówno rodzica, jak i dziecka. To właśnie nosidełka turystyczne zapewniają komfort podczas outdoorowych podróży.
Pierwszą zauważalną różnicą jest konstrukcja turystycznych siedzisk dla dzieci. W większości modeli stosuje się te same udogodnienia, co w turystycznych plecach, włączając w to szerokie pasy, systemy równomiernego rozkładania ciężaru, pasy biodrowe, czy systemy odpowiedniej wentylacji. Niezwykle praktyczne są również modele posiadające kieszenie, pozwalające na wygodny transport kocyka, pieluch, czy innych dziecięcych akcesoriów.
Kiedy można używać nosidełka?
Pierwsze modele nosidełka można wybierać już w momencie, gdy dziecko potrafi samodzielne siedzieć, utrzymując główkę. Najczęściej, za dolną granicę wieku odpowiedniego dla podróży w tego typu siedziskach, uznaje się więcej około od szóstego do ósmego miesiąca życia. Pierwsze plenerowe podróże mogą być niezwykle fascynujące i odkrywcze dla młodego umysłu, który już od pierwszych lat może odkrywać piękniejszą stronę otaczającego go świata.
Większość przenośnych siedzisk ma limit około 20 kilogramów, więc rezygnację z nosidełka można przeprowadzić bardzo stopniowo, powoli oceniając zdolności dziecka do samodzielnego chodu.
Jak wybrać nosidełko turystyczne?
Podczas wyboru odpowiedniego modelu, warto zwrócić uwagę na parę rzeczy związanych z potencjalnym turystycznym nosidełkiem. Przede wszystkim, należy wstępnie ocenić komfort i bezpieczeństwo jego noszenia.
- Konstrukcja zapewniająca widoczność - maluch będąc w nowym miejscu, będzie bardzo ciekawy świata dookoła niego. Ważne jest, by bez konieczności wiercenia się, mógł swobodnie obserwować zmieniający się krajobraz.
- Regulowany pas piersiowy i biodrowy - pasy umożliwiają dopasowanie całości do ciała osoby noszącej nosidełko, dzięki czemu ciężar jest równomiernie rozłożony, nie obciążając kręgosłupa.
- Regulowane siedzisko - pozwalające dopasować nosidełko do wzrostu dziecka.
- Podstawka - dolny element konstrukcji, umożliwiający postawianie siedziska na ziemi w sposób bezpieczny dla dziecka.
- Szelki podtrzymujące - zabezpieczające pasy, które utrzymują malucha w komfortowy dla niego sposób i chronią przed zbytnim wychyleniu się małego podróżnika.
- Dodatkowe udogodnienia - wszelkiej maści dodatki, takie jak zadaszenie, kieszenie, czy oparcie dla stóp dziecka.
Kluczowe jest to, by siedzisko było zaprojektowane i wykonane przez zaufaną markę, dbającą o komfort podróży i bezpieczeństwo dziecka, rozumiejąc potrzeby zarówno starszego, jak i młodszego turysty. Przy wyborze odpowiedniego turystycznego nosidełka, może zdecydowanie pomóc zestawienie jednych z najczęściej wybieranych modeli Dromader, wraz z nowościami sezonu 2019.
Rhino Dromader
Niezwykle praktyczne nosidełko, idealne zarówno podczas miejskich spacerów, jak i długich wypraw turystycznych. Dzięki możliwości regulacji wysokości oraz pasów bezpieczeństwa, siedzisko może być odpowiednio dopasowane do wzrostu dziecka. Dodatkowy komfort zapewniają regulowane strzemiona na stopy chroniące przed cierpnięciem nóżek. Na uwagę zasługuje również praktyczny daszek, który chroni malucha przed słońcem i deszczem, zapewniając komfort nawet podczas zmiennej pogody. Stabilności dopełnia system nośny 3D Optifit, charakterystyczny dla nosidełek Dromader.
Kangoo Dromader
Nosidełko zapewniające komfort nawet podczas długich spacerów i wypraw. Regulowana wysokość, pasy bezpieczeństwa i strzemiona na nogi, pozwalają maluchowi przez długi czas czerpać przyjemność z obserwacji otaczającego go świata. Komfortu dopełniają również funkcjonalne kieszenie, umożliwiające wygodny transport niezbędnych przedmiotów. Nosidełko posiada niezbędny daszek, a ponadto posiada tylną podporę, zapewniającą stabilną pozycję siedziska w czasie postoju.
Koala Dromader
Koala Dromader podobnie jak w poprzednich modelach umożliwia łatwą regulację siedziska, by zapewnić niezbędny komfort dziecka, jak i osobie noszącej nosidełko. Praktyczne kieszonki, daszek oraz system 3D Optifit sprawiają, że siedzisko świetnie sprawdza się podczas górskich wędrówek. Odpowiednia konstrukcja stelaża umożliwia postawienie nosidła, co ułatwia wkładanie do niego dziecka i uprzyjemnia postój. Dodatkowo, tylny panel wykonano z przewiewnej i wytrzymałej siatki, zapewniającej niezbędną przepustowość powietrza podczas wymagających marszów.
Czy podróż w nosidełku jest bezpieczna?
Wiele jednak zależy od przygotowania malucha do podróży oraz jej odpowiednie zaplanowanie. Należy pamiętać przede wszystkim o tym, że dziecko będzie odczuwać temperaturę inaczej, siedząc nieruchomo. Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie - ciepłe ubrania, zapakowane dodatkowe koce - wszystkie te elementy zawsze warto mieć przy sobie. Tutaj właśnie ogromne znaczenie mają komory w nosidełkach, dzięki którym nie zachodzi konieczność noszenia dodatkowego bagażu.
Dzieci kochają przyrodę
Podsumowując, przy odpowiednim korzystaniu z nosidełek turystycznych, staje się możliwe połączenie pasji i opieki nad dzieckiem. Maluch może być nawet bardziej szczęśliwy, niż rodzice, ponieważ już od małego, ciekawość dzieci znacznie przerasta nasze wyobrażenie. Plenerowa wycieczka to nie tylko wspaniała okazja do pooddychania świeżym, zdrowym powietrzem, ale również niesamowite doświadczenie poznawania świata i uczenia się szacunku do przyrody.