Spodnie trekkingowe
Nietrudno zauważyć, że w sportowych sklepach istnieje zazwyczaj spory wybór outdoorowej odzieży. Każdy początkujący miłośnik plenerowych wypadów, miałby kłopot z wyborem idealnej kurtki, chcąc przygotować się na każde okoliczności. Kiedy do tego dojdą różne modele trekkingowych spodni, sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana. Od czego może zależeć wybór tego odpowiedniego modelu? Czym się kierować, przy wyborze trekkingowych spodni?
Czym są spodnie trekkingowe?
Na samym początku, warto zrozumieć różnicę pomiędzy spodniami trekkingowymi, a zwykłą, sportową odzieżą, nieprzemakalnymi spodniami, czy kolokwialnie ujmując - ‘dresem’? Spodnie trekkingowe, jak sama nazwa wskazuje, mają za zadanie zapewnić odpowiednią ochronę i komfort podczas trekkingowych aktywności. Oczywiście, sporty plenerowe mogą być wykonywane zarówno podczas intensywnych opadów śniegu, jak i w upalne dni, stąd właśnie tak szeroki wachlarz modeli trekkingowej odzieży.
Biorąc pod uwagę najbardziej skrajne różnice temperaturowe, spodnie trekkingowe możemy na początku rozgraniczyć na dwie podstawowe kategorie: letnie i zimowe modele.
Trekkingowe spodnie na zimę
Podczas zimowych wypraw w góry, czy w inne wymagające miejsca, spodnie mają za zadanie nie tylko chronić od zewnętrznych temperatur i wilgoci, ale również utrzymywać produkowane ciepło. Materiał takich spodni powinien być znacznie cieplejszy i nieprzewiewny. W zimowych, trekkingowych modelach dolnej odzieży często wykorzystuje membranę, która nada odpowiednią grubość i termoizolację. W modelach przejściowych (zimowo-wiosennych), korzysta się częściej z materiału typu softshell, który zapewniając komfort termiczny, nie pozbawia skóry odpowiedniego przewiewu.
Krój zimowych spodni również trochę się różni od tradycyjnych spodni, ponieważ często spotyka się dodatkowe wzmocnienia tyłu oraz okolic kolan. Popularne są również fartuchy, chroniące przed możliwością dostania się śniegu. Przed wilgocią niezbędna jest również impregnacja technologią DWR, która nadaje materiałowi hydrofobowe właściwości.
Trekkingowe spodnie na lato
Letnie wyprawy często wiążą się z uciążliwy upałami, nieprzewidywalnymi załamaniami pogody i ugryzieniami komarów, czy innych owadów. Tutaj oddychalność materiału ma ogromne znaczenia. Często stosowane są również tkaniny odprowadzające wilgoć na zewnątrz, co w znacznym stopniu zwiększa komfort, nawet podczas intensywnego wysiłku.
Tak, jak w przypadku zimowych spodni, modele letnie posiadają często specjalny krój, ułatwiają przepływ powietrza. Popularna jest tutaj konstrukcja umożliwiająca szybkie odpięcie, bądź rozpięcie nogawek, by zapewnić skórze natychmiastową oddychalność. Modele te z pewnością łączy jednak częsta impregnacja DWR, by ochronić przed nieprzewidywalną zmianą pogody. Materiał powinny cechować również szybkoschnące właściwości i filtr UV.
Dobór odpowiedniego materiału
Jak już zostało wspomniane wcześniej wybór odpowiedniego materiału, zawsze będzie zależeć od temperatur podczas planowanych podróży. W przypadku spodni zimowych, zdecydowanie materiał powinien być gruby, zapewniać odpowiednią izolację, nawet kosztem oddychalności.
Letnie spodnie trekkingowe często wykonane są z nylonu, który jest lekkim, szybkoschnącym materiałem - idealnym na wypady w upalne dni. Podobnie cenioną tkaniną jest ta poliestrowa, która zapewnia oddychalność, jednocześnie nie tracąc na wiatroszczelności.
Tym, co powinno łączyć materiały w każdych trekkingowych spodniach, jest technologia DWR - na to zawsze warto zwrócić uwagę, ponieważ kontakt ciała z wilgocią jest niepożądany bez względu na zewnętrzną temperaturę. Dodatkowo, warto zadbać o to, by spodnie zostały wzmocnione technologią Rip-Stop i nie poddawały się wszelkim przetarciom, czy rozerwaniom, o które wyjątkowo łatwo w plenerowych warunkach.
Softshellowe, czy z membraną?
Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, nawet spodnie z membraną potrafią zapewnić oddychalność zbliżoną do softshellowych modeli trekkingowej odzieży. Mimo wszystko, utarło się jednak, że podczas letnich podróży, warto wybierać spodnie softshell, które często mają już podklejoną dodatkową, cienką warstwę termoizolacyjną, bądź przeciwwiatrową.
W przypadku spodni z membraną, jedną z najpopularniejszych jest membrana Gore-Tex®, która zapewnia dodatkowo nieprzemakalność. Ze względu na swoje właściwości, często wykorzystywana jest w sportowym obuwiu i odzieży, dlatego można uznać ją za czołowy element zimowych, trekkingowych spodni.
Dodatki i akcesoria
Komfort aktywności zależy w dużej mierze od praktycznych detali w odzieży. Wydawałoby się, że wszystko zależy od wykorzystanych materiałów i przeznaczenia spodni, jednak są dodatkowe rzeczy, na której warto jeszcze zwrócić uwagę przy zakupach przed outdoorową wyprawą:
- Dopasowany i luźny krój - w zależności od temperatury, możemy swobodnie operować pomiędzy krojem slim fit, bądź loose fit. Oczywiście, należy przede wszystkim unikać zbyt ciasnych spodni, ponieważ takie, mimo zapewnianej oddychalności, spowodują dyskomfort i będą bardzo niewygodne w użytkowaniu podczas aktywnego spędzania czasu. Reszta tak naprawdę zależy już od preferencji i zastosowania - dla przykładu, spodnie nie mogą być zbyt luźne, bo zminimalizować ryzyko zahaczenia o napotykane przeszkody.
- Liczba kieszeni - mają plecak z tyłu, warto zapewnić sobie spodnie z wygodnymi kieszeniami, które pozwolą mieć zawsze pod ręką najpotrzebniejsze przedmioty.
- Dolne ściągacze - dolne zabezpieczenie nie tylko zwiększa komfort podróży, zwiększając izolacyjne właściwości, ale również zabezpiecza sam materiał przed przetarciami i ryzykiem zaczepienia się.
Jakość i wygoda przede wszystkim
Wybór spodni w dużym stopniu bazuje na ich przyszłym wykorzystywaniu - warto zastanowić się, czy częściej będą używane latem, czy zimą, w górach, czy podczas niewymagających spacerów. Kluczem jest jednak wybór odpowiedniej jakości i wybranie zaufanej marki, która specjalizuje się w połączeniu innowacyjnych rozwiązań i sprawdzonych, przetestowanych materiałów.