Stuptuty na zimę

Stuptuty - wszystko, co musisz wiedzieć
Chociaż łatwo o nich zapomnieć przy kompletowaniu sportowej garderoby, ich przydatność jest naprawdę wyjątkowa. Kiedyś, wykorzystywane jedynie w ekstremalnych, górskich, zimowych warunkach. Teraz zyskują popularność nawet wśród biegaczy, czy miłośników kolarstwa. Zadaniem stuptutów jest przede wszystkim ochrona obuwia i spodni, zależnie od warunków.

Czym są stuptuty?
Chociaż łatwo o nich zapomnieć przy kompletowaniu sportowej garderoby, ich przydatność jest naprawdę wyjątkowa. Kiedyś, wykorzystywane jedynie w ekstremalnych, górskich, zimowych warunkach. Teraz zyskują popularność nawet wśród biegaczy, czy miłośników kolarstwa. Zadaniem stuptutów jest przede wszystkim ochrona obuwia i spodni, zależnie od warunków.
Stuptuty - co powinniśmy wiedzieć?
Pozornie wydawałoby się, że ten niewielki fragment materiału nie posiada skomplikowanej konstrukcji. Wyglądem przypomina przedłużenie spodni, osłaniającą wierzch obuwia. Na pierwszy rzut oka, każdy model może wyglądać podobnie, jednak różnią się on zależnie od ich przeznaczenia - zupełnie jak w przypadku innych elementów odzieży dla sportowców.
Stuptuty muszą zapewnić maksymalną ochronę, czy to przed zewnętrzną wilgocią, czy małymi elementami, takimi jak piasek, czy żwir. Rodzaj zapięcia, materiału, czy wykorzystana membrana zależy od tego, w jakich warunkach będziemy wykorzystywać stuptuty.
Jakie stuptuty na zimę, jakie na lato?
Cieplejsze dni okres sprzyjający wielu outdoorowym sportom. Jazda na rowerze, bieganie, czy trekkingowe wyprawy nauczyły nas, że odpowiednio dobrana odzież to podstawa bezpiecznego i komfortowego wypadu. Na takie wypady nie zabiera się nadmiaru bagażu, a jedyne niezbędne elementy. Warto jednak pamiętać o tym, że stuptuty to nie tylko większy komfort aktywności, ale również skuteczna ochrona dla naszej odzieży. Letnie modele często wykonane są z wytrzymałego materiału, który nie tyle, co zatrzymuje wilgoć, a przede wszystkim chroni przed gałązkami, igłami, kamieniami, piaskiem czy ziemią, przyczyniając się do przedłużenia żywotności naszego obuwia, czy spodni. Takie rodzaj stuptutów stosuje się szczególnie przy górskich wędrówkach, gdzie pełno jest ostrych, wystających skałek.
Zimowe stuptuty mają zdecydowanie więcej zadań do wykonania. Zacinający deszcz, czy zaspy mogą pokonać niejedną parę wodoodpornych spodni. Z pewnością wielu fanów aktywności w taką pogodę wie, że wilgoć nie musi wcale przedostawać się przez sam materiał, a przez łączenia, czy przestrzeń pomiędzy końcówką spodni a cholewką butów. Tutaj idealnie sprawdzają się stuptuty, ponieważ ich zadaniem jest zapewnić maksymalną ochronę przed przemakaniem.

Czy stuptuty są konieczne?
Na początku warto wziąć pod uwagę cenę stuptutów. Większość modeli przeznaczonych dla casualowych użytkowników nie będzie droższa, niż 100 złotych, co stanowi niezbyt wygórowaną cenę w porównaniu do komfortu i zwiększenia trwałości odzieży, jaką oferują. Oczywiście wybierając tani model musimy liczyć się z tym, że nie podoła on w bardziej wymagającym środowisku.
Rodzaje stuptutów
Jak już zostało wspomniane wcześniej, grubość, rodzaj materiału i wytrzymałość. Różnic jest jednak znacznie więcej i z pewnością jeśli mamy bardziej specyficzne wymagania, znajdziemy na sportowym rynku model odpowiedni dla siebie. Łatwo można jednak podzielić stuptuty na główne kategorie, co pozwoli w łatwiejszy sposób się odnaleźć.
Stuptuty turystyczne
Najbardziej klasyczny model stuptutów to taki, który jest długi i posiada wodoodporną membranę. Taki model ma za zadanie przede wszystkim chronić przed wilgocią i chronić znaczną część zarówno spodni, jak i obuwia. Ze względu na swoją konstrukcją, można je znaleźć również poprzez frazę „stuptuty trekkingowe”, ponieważ często wykorzystywane są właśnie w trakcie tej aktywności.
Stuptuty biegowe
Model ten jest znacznie krótszy, obejmując przede wszystkim część obuwia. Zadaniem takich stuptutów jest przede wszystkim chronić stopę przed wpadającą ziemią, piaskiem, czy mokrym podłożem. W przeciwieństwie do tradycyjnych modeli zazwyczaj ich tkanina zapewnia wysoki stopień oddychalności. Mając na uwadze częstotliwość wykorzystywania ich przez biegaczy, wiele modeli będzie posiadało odblaskowe elementy. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystali z nich rowerzyści, czy miłośnicy leśnych przechadzek.

Jak wybrać stuptuty?
Istnieje kilka aspektów, na które powinniśmy zwrócić uwagę, szczególnie przy pierwszym zakupie. Ważne, by wybrany produkt nie powodował dyskomfortu, czy dodatkowych utrudnień podczas wyprawy.
Membrana - odpowiednia wodoodporność to podstawowy parametr, gdy zależy nam na wielogodzinnym uczuciu suchości stopy nawet w ekstremalnych warunków. Kluczem jest nie tylko materiał, ale również zastosowanie membrany, podobnie jak w trekkingowych spodniach.
Sposób zakładania - zapięcie rzepem, czy zamkiem? Na całej długości, czy jedynie na jej fragmencie? Wszystko zależy od tego, czy będziemy mieć okoliczności, by ewentualnie ściągnąć stuptuty, czy wygodniej będzie nam pozbyć się ich jednym, szybkim ruchem.
Jakość materiału - czsami nawet niewielka, ostra skałka może spowodować uszkodzenie materiału spodni, czy właśnie stuptutów. Zależnie od terenu, na który planujemy się udać, powinniśmy wybrać taki model, który sprawdzi się w wybranym środowisku. W przypadku bardziej ekstremalnych warunków świetnie sprawdzi się dodatkowe wzmocnienie w postaci zastosowania technologii Rip-Stop.