Trening brzucha
Jak zmniejszyć obwód brzucha?
Nadęty, wzdęty brzuch i brak chęci do ćwiczeń to przypadłość, która tak naprawdę dotyka bardzo dużej części populacji, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Przyczyn upatrujemy się wynajdując przeróżne powody - brak sportu w naszym życiu, siedząca praca czy nieprawidłowe odżywianie. Chociaż niektóre z powodów nie są zależne od nas, na każdym etapie możemy podjąć walkę z problemem, by poprawić zarówno nasze samopoczucie, jak i wygląd.
Uczucie ciężkości, czy zbyt ciasno opinająca się koszulka negatywnie wpływa na naszą pewność siebie - szczególnie, jeśli nie prowadzimy zbyt aktywnego trybu życia, a marzenia o atrakcyjnej sylwetce na lato przekładane są z roku na roku w formie sylwestrowych, nigdy niespełnianych postanowień.
Sytuacji z pewnością nie pomaga to, że aktualnie siłownie są zamknięte, podobnie jak kluby fitness, czy baseny. Szczuły, wyrzeźbiony brzuch nie jest również łatwo uzyskać początkującym osobom w domowych warunków - głównie z powodu braku odpowiedniej wiedzy, ja się za niego zabrać.
Dlaczego mamy wzdęty brzuch?
CIĘŻKOSTRAWNA DIETA
To, co jemy w dużej mierze przekłada się na nasze samopoczucie. Pozornie mogłoby się wydawać, że nabrzmiały brzuch to efekt jedzenia zbyt tłustych rzeczy. Prawda jest jednak nieco bardziej skomplikowana.
Wzdęcia w brzuchu są wynikiem gazów, które powstają, kiedy fermentacji ulegają smażone produkty białkowe. Proces trawienia takiego jedzenia jest długi, a uczucie ociężałości może nam towarzyszyć cały dzień. Podobny wpływ ma spożywanie trudno rozpuszczalnych węglowodanów, roślin strączkowych i produktów o wysokiej zawartości błonnika. Jeżeli podczas jedzenia spożywasz dodatkowo - napoje z gazem istnieje duża szansa, że zmiana żywieniowych nawyków pozwoli błyskawicznie zauważyć różnice w sylwetce.
NIETOLERANCJE POKARMOWE
Nietolerancje niektórych produktów spożywczych nie muszą mieć ostrego przebiegu. Czasami objawy występują w formie bólów głowy, osłabienia, czy senności, które często trudno połączyć z problemami związanymi z pokarmem. W przypadku biegunki, bólów brzucha, czy właśnie wzdęcia, możemy próbować eliminować niektóre pokarmy lub zdecydować się na odpowiednie testy.
Wzdęty brzuch - jak jeść?
Przy wzdętym brzuchu czasami wystarczy nawet kilka zmian, które regularnie wcielane w życie staną się zdrowymi nawykami. Nawet jeśli całkowicie nie wyeliminują problemu, z pewnością pozwolą, chociażby w najmniejszym stopniu odczuć ulgę i złagodzić dolegliwości.
Regularne posiłki
Stałe godziny jedzenia z pewnością trudniej zorganizować, kiedy prowadzimy dynamiczny tryb życia. Warto jednak odchodzić od starych nawyków trzech posiłków dziennie - mniejsze porcje jedzone co 3 godziny stanowią zdecydowanie zdrowszy harmonogram dla naszego ciała.
Nie mów przy jedzeniu
Czasami w dolegliwościach związanych z nabrzmiałym brzuchem winowajcą okazuje się połykane powietrze. Zdarza się, to kiedy spieszymy się i staramy się szybko zjeść. Podobnie dzieje się, kiedy w trakcie jedzenia rozmawiamy.
Zdrowa dieta
Unikanie ciężkostrawnych pokarmów to jeden z tych nawyków, który sprawi, że możemy po kilku dniach cieszyć się mniejszym obwodem brzucha. Usunięcie z jadłospisu produktów, których nietolerowanych pokarmów z pewnością przełoży się na ogólną poprawę samopoczucia.
Zdrowe nawyki powinny również obejmować spożywanie minimum 1,5 litra wody dziennie. Oczywiście, nie zastąpi tego żadna herbata, a tym bardziej słodzone napoje.
Jak zmniejszyć brzuch?
Brak tłuszczu i odznaczające się mięśnie brzucha to często efekt licznych przeróbek programami graficznymi, które w skuteczny sposób zakłamują rzeczywistość. Niestety, w dzisiejszych czasach o ile nie chcemy się odcinać od znajomych i codziennych informacji ze świata, jesteśmy w dużej mierze skazani na zasyp retuszowanych zdjęć celebrytów, przez co czasem nawet podświadomie jesteśmy mniej zadowoleni z własnego wyglądu.
Chociaż idealne ciało nie istnieje nie oznacza to, że nie powinniśmy dążyć do lepszej i zdrowszej wersji siebie. Droga do poprawy sylwetki przede wszystkim obejmować zdrową dietę i odpowiednią formę ćwiczeń. Nieprawidłowy trening to nie tylko ryzyko kontuzji i zbędnego wysiłku, ale również utrwalanie błędów.
Najczęściej wykonywanym ćwiczeniem w domowych warunkach są brzuszki. Często powtarza się, że regularnie wykonywane brzuszki i przysiady to klucz do atrakcyjnej figury osiągany niewielkim wysiłkiem i czasem. Tutaj warto wspomnieć, że o ile regularne ćwiczenia to faktycznie dobry nawyk, to same brzuszki mogą tutaj bardziej zaszkodzić, niż pomóc.
Brzuszki to ćwiczenie, które bez odpowiedniej rozgrzewki może wywołać bóle kręgosłupa, szczególnie odczuwane podczas pozycji siedzącej. Osoby początkujące często napinają mięśnie szyi podczas zginania się lub co gorsza - ciągną rękoma za kark, by sobie te ćwiczenie ułatwić. To w najłagodniejszym przypadku może skończyć się kilkudniowymi bólami, a w najgorszym - poważniejszą kontuzję.
Trening w domu
W poszukiwaniu odpowiednich ćwiczeń na mięśnie brzucha łatwo możemy znaleźć takie, które dedykuje się osobom już w posiadającym pewną formę. Amatorzy mogą sobie zaszkodzić lub zwyczajnie nie podołać, a nic tak nie demotywuje motywuje do dalszego działania niż spektakularna porażka już na starcie.
Wciąż istnieje szereg ćwiczeń, które w łatwy i bezpieczny sposób można wykonywać w domu. Jednym z popularniejszych jest unoszenie nóg do góry, które można bezpiecznie wykonywać praktycznie codziennie. Świetnym sposobem będzie kupno miękkiej maty do ćwiczeń, która pozwoli na wykonywanie dowolnych trening w domowym zaciszu. Mata działa nie tylko asekuracyjnie, ale również jako skuteczna ochrona przed hałasem, który mógłby zdenerwować naszych współlokatorów, bądź sąsiadów.
Innym przydatnym elementem do ćwiczeń na mięśnie brzucha będzie drążek do podciągania. Chociaż wydawałoby się, że tego typu ćwiczenie jest dedykowane raczej zaawansowanym użytkownikom, tak naprawdę drążek pozwala na szereg zarówno trudniejszych, jak i prostszych ćwiczeń. Nawet swobodny zwis będzie przez nas odczuwany.
Podciąganie nóg przy zwisie może przypominać nieco zwijanie się, ale to zdecydowanie ćwiczenie, które pomoże w rzeźbieniu sylwetki. Ta pozycja otwiera również drogę do kolejnego ćwiczenia - skrętu tułowia, który angażuje mięśnie skośne.