Turystyczne naczynia
To wspaniałe uczucie, kiedy na górskim szlaku możemy zregenerować siły ciepłym posiłkiem, bądź uczcić nim zdobycie szczytu. Gotowanie w plenerze może być przyjemne i przede wszystkim - zdrowe, jednak należy wcześniej przygotować niezbędne wyposażenie. No i właśnie... Co ze sobą zabrać?
Naczynia w podróży
Każda kuchnia, czy to w domu, czy na polu, czy w ogródku potrzebuje odpowiedniego wyposażenia. Naczynia latami były udoskonalane i wzbogacane o nowe patenty, przez co kupując zestawy musimy liczyć się z wysoki kosztami. Czy w przypadku turystycznych naczyń jest tak samo? Chociaż wydawałoby się, że w większości sytuacji wystarczy zwykła menażka, ale nawet podczas jej zakupu należy upewnić się, że będzie przystosowana do warunków, w których przyjdzie nam przyrządzać posiłek. Czym więc powinniśmy się kierować przy zakupie polowych naczyń?
Na rynku outdoorowych produktów, każdy miłośnik podróży znajdzie naczynia przystosowane do warunków, w których przyjdzie mu kucharzyć. Kupowanie outdoorowego wyposażenia może być trudniejsze, jeśli nie wiemy, czego do końca potrzebujemy. Chyba najłatwiejszą metodą jest wybranie gotowego zestawu naczyń, które najczęściej zawierają te niezbędne elementy. Bardziej zaawansowani mogą wybierać pojedyncze produkty. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zestawy są skonstruowane tak, by można było je złożyć wkładając jedno naczynie do drugiego - to pozwala zaoszczędzić sporo miejsca w plecaku.
Jakie naczynia powinniśmy brać w góry?
Najbardziej podstawowym zestawem naczyń jest garnek, patelnia i kubek. Pozwala to przyrządzić prosty posiłek i gorący napój, zakładając, że mamy dostęp do źródła ciepła. Często jednak zestawy wzbogacone są o czajniki, sztućce, czy talerze. Nie można również zapomnieć o praktycznej, niezastąpionej menażce.
To od nas zależy, ile elementów przyda się podczas wyjazdu. Jeżeli planujemy grilla, czy ognisko, a wybieramy się samochodem, to oczywiście możemy bardziej „zaszaleć”, mając świadomość, że nie będziemy musieli wszystkiego dźwigać w plecaku. Na taki wyjazd spokojnie możemy wyposażyć się w turystyczne talerze i sztućce.
Menażka czy naczynia?
Na samym początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie czym właściwie jest menażka. W skrócie jest to zamykana konstrukcja, której możemy używać zarówno jako garnuszek, jak i turystyczna miska. To klasyczne naczynie jest od lat wykorzystywane przez harcerzy i miłośników kempingu, a nawet przez żołnierzy. Każde element menażki jest wykonany w taki sposób, by umożliwić wykorzystywanie go w konkretne sposób. Pokrywa może zamienić się w prostą patelnię lub mieszadło, a często w zestawie znajdziemy również łyżkowidelec, którego nazwa nie uwzględnia możliwość wykorzystywania go również jako kuchennego noża.
Chociaż menażki są świetnym wyborem, gdy podróżujemy samodzielnie, gdy w grę wchodzi przygotowanie posiłku dla kilku osób jest znacznie ciężej. Nie tylko chodzi o pojemność, ale również możliwość gotowania wyłącznie jednej rzeczy jednocześnie. Wtedy, zdecydowanie lepiej będzie wejść w posiadanie zestawu naczyń, a do tego najlepiej zestawu lekkich talerzy lub miseczek.
Czym powinny się cechować?
Każda wyprawa w plener powinna być przemyślana. Musimy nie tylko odpowiednio wszystko zaplanować, ale również przygotować się na różne nieprzychylne scenariusze. W trakcie wyprawy trzeba zadbać o odpowiednie odżywianie, uwzględniając również to, że trasa może nieoczekiwanie się wydłużyć.
Od naczyń turystycznych powinniśmy przede wszystkim wymagać tego, by były wykonane z lekkiego materiału, który nie będzie nas zbyt obciążał podczas podroży. Gabaryty naczyń powinny być małe, ale jednocześnie pojemne na tyle, by przygotować posiłek nawet w mały przyjaznych warunkach atmosferycznych.
Z jakiego materiału wybrać turystyczne naczynia?
Stal nierdzewna
Stal nierdzewna to zdecydowanie rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują naczyń o wyjątkowej trwałości. Stal nierdzewna jest odporna na korozję, więc sprawdzi się nawet w wilgotnym środowisku. Taki model naczyń pozwala przyrządzić gorący posiłek. Warto jednak pamiętać, że waga czasem jest kluczowa, a produkty wykonane ze stali są zazwyczaj ciężkie. Podróżnikom zaleca się jednak korzystanie ze stalowych sztućców, które nie stanowią znaczącego ciężaru, a mogą wytrzymać wiele sezonów.
Tytan
Tytan można uznać za jeden z nowszych trendów na outdoorowym rynku. Taki materiał cechuje przede wszystkim niezwykła lekkość w porównaniu do jej wytrzymałości. Tytan jest niezwykle funkcjonalny i ciężko tu mówić o jego wadach. No, może poza jedną, która dla wielu może okazać się tą kluczową - cena takich produktów jest znacznie wyższa, dlatego najczęściej kompletuje się pojedyncze elementy, stopniowo tworząc swój plenerowych ekwipunek.
Aluminium
Aluminium w outdoorze to klasyka, która zasłużyła na to miejsce całkiem słusznie. Wytrzymała konstrukcja, która świetnie przewodzi ciepło pozwala szybko podgrzać lub przyrządzić posiłek. Niezwykła lekkość sprawia, że nawet przy całym zestawie nasz plecak nie odczuje znacząco ciężaru naczyń.