W góry z dzieckiem
Górska wyprawa z dzieckiem
Pasję do sportu i spędzania czasu na łonie natury najlepiej zaszczepić w dziecku już w najmłodszych latach. Wiele osób przeraża wizja spędzania aktywnie czasu wspólnie z pociechami ze względu na wiele potencjalnych problemów, które mogą z tego wyniknąć. Prawdą jest jednak, że przy odpowiednim przygotowaniu, nawet z najmłodszymi maluchami można świetnie spędzić czas, mogąc już od wczesnych chwil dzielić się swoją pasją.
Podróżnicza pasja od najmłodszych lat
Podróżowanie z dzieckiem staje się coraz łatwiejsze dzięki licznym udogodnieniom, które oferuje sportowy rynek. Nawet jeśli nasza pociecha nie umie jeszcze chodzić, turystyczne nosidełka przystosowane do wielogodzinnych wędrówek, pomagają nam zadbać o każdy detal wyprawy.
Wspólna wyprawa to wspaniała odskocznia od weekendów spędzanych w domu, przed komputerem lub telewizorem. Wiele dzieci z pewnością uzna wyprawę w góry za niezwykłą przygodę, pełną nowych bodźców, widoków i zapachów. Przy niewielkim nakładzie pieniężnym, możemy zafundować naszym latoroślom niezapomniane przeżycia.
Dzieci uczą się od nas na każdym kroku. Pokazując, że chcemy się dzielić swoimi pasjami, sprawiamy, że dzieci czują się wyjątkowo. Efektem tego, zaszczepiamy w nim pasję, którą w ciągu kolejnych lat może zaowocować wielokrotnymi, wspólnymi wypadami pełnymi radości, ale również korzyściami zdrowotnymi dla całej rodziny.
Jak zaplanować górską wyprawę z małym dzieckiem?
Pierwsze wyprawy to przede wszystkim konieczność dostosowania podróży do możliwości dziecka, a nie do naszych preferencji. Wybrana trasa nie może być zbyt długa i trudna. Trzeba również mieć na uwadze charakter swojej pociechy. Czy może długo wytrzymać w nosidełku, czy jest marudna? Nawet po zapewnianiu starszego dziecka, że jest gotowe przejść kilkanaście kilometrów, szybko możemy zdać sobie sprawę, że nie można wierzyć takim optymistycznym zapewnieniom.
Koniecznie sprawdź pogodę
Planowanie wyprawy należy zacząć przede wszystkim od upewnienia się, że nie zaskoczą nas żadne warunki pogodowe. Dziecko nastawia się wciąż na dobrą zabawę, a każdy nieprzyjemne bodziec może drastycznie obrócić przyjemność w konieczność, co będzie skutkowało marudzeniem, płaczem i obustronnym stresem.
Każda wyprawa wymaga zabezpieczenia się przed ewentualnymi załamaniami pogody. Pierwsze wspólne wyprawy najlepiej planować na przełomie wiosny i lata. Już wtedy należy zadbać o nakrycie głowy i kremy z filtrem, by zapewnić dziecku maksymalny komfort i bezpieczeństwo przed upałem.
Chłodniejsze dni to konieczność zakupu pelerynek i zabrania dodatkowej odzieży wierzchniej, by malucha nie przewiało i by się nie przeziębił.
Częste postoje i odpowiedni prowiant
Dla nas górskie wyprawy to możliwość odstresowania się, podziwiania pięknych widoków, spokoju, zdrowej aktywności i przetestowania własnych umiejętności. Dla dziecka taka wycieczka to przede wszystkim zabawa. Gdy tylko zachce się jeść, zacznie się nuda lub zechce się postoju, pociecha może stać się bardzo marudna. Właśnie dlatego, warto zaopatrzyć się w ulubione zabawki i przekąski, by w „kryzysowej sytuacji” móc uratować wypad, poprawiając brzdącowi nastrój. Ważne również, by postoje robić dosyć często, nie pozwalają, by pociecha zaczęła się nudzić i chcieć wrócić do domu.
Plenerowe atrakcje
Popularniejsze szlaki często oferują wiele atrakcji dla najmłodszych. Zaplanowanie wycieczki z uwzględnieniem obecności kolejki górskiej to świetny sposób, by uniknąć płaczu i marudzenia. Kolejka górska to nie tylko świetna atrakcja, ale również pewna forma nagrody dla dziecka, którą można wygrodzić grzeczne przejście określonej odległości lub zachowanie.
Dodatkowe formy zabawy
Podczas planowania wycieczki warto zwrócić uwagę, czy w okolicy znajduje się mini zoo lub park linowy. Taka forma zabawy może stanowić świetnie dopełnienie aktywności i nagrody. Może w okolicy znajduje się ciekawy budynek lub pozostałości ruin ukryte pod bujną roślinnością? Krótki research na temat okolicy pozwoli ciekawiej zaplanować wyprawę, przez co może okazać się ciekawsza nawet dla nas. Wszystko zależy od odpowiedniego nastawienia i przygotowania na każdą ewentualność.