Bieganie w lesie
Bieganie w lesie
Rok 2020 zdecydowanie powitał nas szeregiem mało przyjemnych niespodzianek, do których możemy zaliczyć przymusową kwarantannę i zagrożenia dla naszego zdrowia (w tym psychicznego). Izolacja i ograniczenie dostępności miejsc, gdzie możemy się zrelaksować. Zamknięto również siłownie i kluby fitness, pozbawiając większość osób możliwości oddania się treningom, do których są przyzwyczajeni. Konieczność pozostania w domu może bardzo negatywnie wpłynąć na samopoczucie niektórych osób, czemu może towarzyszyć również spadek formy.
Właśnie w tym momencie, warto wykorzystać fakt, iż otwarte zostały lasy, oferując możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu. To świetna okazja, by spróbować sportu w leśnym zaciszu, pozbywając się stresu. Dzisiaj przyjrzymy się dokładniej temu, co możemy osiągnąć dzięki regularnym biegom.
1. Wyciszenie i relaks
Gdy znajdziemy się na pięknej, leśnej ścieżce, poczujemy zapach przyrody, a do naszych uszu dotrą piękne dźwięki wiosennej natury. Tak bliski kontakt z naturą pozwala zapomnieć o codziennych problemach - szczególnie, jeśli mieszkamy w większym mieście. Taki trening jest o wiele przyjemniejszy, niż korzystanie z bieżni na siłowni, czy bieganie w kółko wśród blokowisk. Wiosenna pora zagwarantuje nam, że w chwilę pozbędziemy się stresu i poczujemy się jak na wakacjach, dzięki kojącym, pięknym widokom zieleni.
2. Idealne podłoże do biegania
Wielu biegaczy z pewnością będzie radzić początkującym, by przygotowali odpowiednie obuwie i wybrali podłoże, które nie narazi na potencjalne kontuzje. Buty biegowe odpowiednio zabezpieczają stopę, jednak nie można zapominać o tym, że bieganie samo w sobie mocno obciąża stawy, szczególnie na prostym i twardym podłożu.
Leśnie ścieżki są miękkie, pozwalają odciążyć stopy i kolana. Dodatkowo, często możemy natrafić na pagórki lub zbiegać, a tak zróżnicowany teren umożliwia skuteczniejszy i szybszy trening, które wzmocni mięśnie nóg i poprawi stabilność. Mimo konieczności uważania na korzenie i inne leśne przeszkody, efektywność ćwiczeń jest błyskawicznie zauważalna.
3. Urozmaicenie codzienności
Zmiana otoczenia bardzo korzystnie wpływa na samopoczucie, które może zdecydowanie ulec pogorszeniu w trakcie spędzania zbyt dużej ilości czasu w zamknięciu, na co jesteśmy skazani w ostatnich dniach. Terapią dla naszego mózgu będzie nawet spacer po lesie, a jeśli zdecydujemy się bardziej intensywne spędzanie czasu, dołączymy do tego okazję do przygotowania formy na lato.
W trakcie biegania mamy możliwość podziwiania zmiennego krajobrazu, kojących widoków dla naszych oczu. Taki kontakt z naturą jest bardzo ważny dla osób, które ostatnie dni spędziły w domowym zaciszu, bądź w stresującej pracy.
4. Świeże i czyste powietrze
W trakcie aktywności fizycznej, oddychamy znacznie intensywniej, dlatego większość siłowni szczególnie dba o odpowiednią wentylację pomieszczenia. Trenując w środku, nasze płuca narażone są na wdychanie spalin i innych zanieczyszczeń, co bardzo negatywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie.
Biegając po lesie, wdychamy powietrze oczyszczone przez rośliny. Ćwiczenia w takim otoczeniu pozwolą się dotlenić i odetchnąć również w przenośni, ułatwiając relaks.
5. Ochrona przed upałem i deszczem
Wiele osób ceni sobie trening w zamkniętej placówce, ponieważ umożliwia to ćwiczenie bez względu na pogodę. Biegi w centrum miasta mogę stać się nieprzyjemne i niezdrowe nawet, gdy zwyczajnie zbyt mocno przygrzewa słońce lub ciepłemu deszczowi towarzyszy lekki wiatr. Las oferuje naturalne schronienie, którym są drzewa. Rośliny skutecznie zapewniają cień, chłodniejszą temperaturę i świeże powietrze. Drzewa zapewniają również ochronę przed deszczem, więc trzymając się ścieżek możemy spokojnie oddawać się ćwiczeń bez obawy o zmoknięcie. Bez względu na porę roku, trening w lesie korzystnie wpływa na każdy organizm.