Buty trekkingowe

Pierwsze buty trekkingowe
Pierwsze kroki na szlaku to zawsze wyzwanie, przygoda, od której łatwo się uzależnić. Trekking to świetny sport zarówno dla miłośników adrenaliny, jak i spokojniejszych osób, pragnących odstresować się na łonie natury. Niezależnie od stopnia trudności naszej wyprawy, nie można zapomnieć od odpowiednim obuwiu.

Tanie buty trekkingowe?
Czy buty trekkingowe naprawdę są tak drogie? Kiedy wyszukujemy tego typu obuwie w internecie, bądź specjalistycznych sklepach, łatwo natknąć się na naprawdę wysokie ceny. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że zakres tych cen jest naprawdę spory, a większość tego typu butów jest przystosowana do wyjątkowo wymagającego terenu.
Jeśli dopiero zaczynasz przygodą na szlaku, z pewnością nie potrzeba tutaj profesjonalnego sprzętu. Nie można jednak wybrać się w góry, czy spacer po leśnych ścieżkach w casualowym obuwiu, ponieważ ucierpią nie tylko nasze buty, ale przede wszystkim stopy. Należy również pamiętać, że bez odpowiedniej amortyzacji, spacer po nierównym podłożu mocno eksploatuje nasze stawy, a konsekwencje mogą być odczuwalne dopiero za jakiś czas.
Jakie kupić pierwsze obuwie trekkingowe?
Trekkingowe wyprawy wiążą się z aktywnością na nierównych, często również niestabilnych terenach. Powierzchnia pełna jest korzeni, małych kamieni, czy igieł drzew, dlatego zadaniem trekkingowego obuwie jest przede wszystkim ochrona stopy. Trekkingowe buty mają za zadanie również chronić przed wilgocią - z pewnością niejednokrotnie natkniemy się na mokrą nawierzchnię, której nie podołają trampki, czy adidasy.
Nierówności terenu stanowią duże obciążenie dla naszych stawów. Stąpając po niestabilnej powierzchni możemy się również łatwo narazić na kontuzje, dlatego obuwie górskie musi zapewniać odpowiednią amortyzację stopy. Warto również zdecydować się na model nieco wyższy, który będzie dodatkowo stabilizował kostkę.

Niestabilne podłoże to również wilgotne, śliskie kamienie, na które łatwo zarówno na leśnej, jak i w szczególności - górskiej ścieżce. Buty trekkingowe cechują się wytrzymałą, antypoślizgową podeszwą, która ma za zadanie zapewnić nam maksymalną stabilizację kroku. Wytrzymałość podeszwy zapobiega jej ścieraniu się, a grubsza konstrukcja stanowi skuteczną izolację od podłoża, której nie zapewni casualowe obuwie.
Buty do codziennego użytku nie są przystosowane do aktywności, podczas których nasze ciało wytwarza pot. Wilgoć po krótkim biegu nie będzie tak odczuwalna, jak wielogodzinna podróż w mokrych butach. Nieoddychająca konstrukcja to dyskomfort, brak higienicznych warunków, ryzyko otarć i wychłodzenia stopy. Trekkingowe obuwie odprowadza wilgoć na zewnątrz, pozostawiając suche i zdrowe środowisko. Oczywiście, pod warunkiem, że oddychająca jest również ubrana skarpeta.

Jakie buty w góry?
Pierwsze zakupy mogą być bardzo udane, jeśli weźmiemy pod uwagę kilka parametrów, które powinno spełniać obuwie trekkingowe. Zazwyczaj, pierwsze wyprawy odbywają się na dosyć łatwym terenie, dlatego nie potrzebujemy produktu z najwyższej półki.
Rodzaj wyprawy
Czy planujemy aktywnie spędzić sezon? Czy może to jedynie jednorazowy wyjazd, który ma na celu pomóc nam odkryć nowe pasje? To, z jaką częstotliwością będziemy korzystali z naszego obuwia w dużym stopniu powinno wpłynąć na to, na jaki model się zdecydujemy, a co za tym idzie - jak dużą kwotę przeznaczymy na tego rodzaju sprzęt. Jeżeli wyjeżdżamy w cieplejszym okresie, z pewnością nie potrzebujemy drogich, masywnych butów z membraną. Warto jednak upewnić się, że konstrukcja posiada wzmocnienia palców i pięty, jeżeli zależy nam na wytrzymałości butów.
Materiał
Podczas zakupu pierwszej pary trekkingowych butów należy zwrócić uwagę na wykorzystany materiał. Zazwyczaj taki model obuwia wykonany jest ze sztucznej skóry. Należy upewnić się, że konstrukcja jest wodoodporna. Jeżeli nie planujemy trudnej ekspedycji, nie musimy koniecznie stawiać na grubą membranę - warto wybrać model z impregnacją DWR, dzięki której materiał będzie odpychał cząsteczko wody, zamiast nimi nasiąkać.
Odpowiedni rozmiar
Każdy wie, że źle dobrany rozmiar butów to pozbawienie się komfortu, bez względu na to, jak bardzo są wygodne. Za małe obuwie mogą skończyć się kontuzją, a za duże z pewnością nie wspomogą poczuciu stabilności. Warto jednak wspomnieć o tym, że trekkingowe obuwie nie powinno być tak dopasowane, jak modele zakładane na co dzień. Każdy doświadczony podróżnik doradzi model kilka milimetrów większy. Powodem takiej decyzji jest między innymi to, że podczas aktywności, nogi mogą spuchnąć, a dopasowana konstrukcja zacznie uciskać newralgiczne części stopy. Dodatkowo trekkingowe skarpety często są grubsze, niż te casualowe.
Wysokie, czy niskie?
Buty za kostką to najlepszy wybór, jeśli zależy nam na ochronie kostki podczas nieco trudniejszych podejść. W trudnych warunkach, czy w trakcie bardziej stromych podejść jest niezbędne, jednak jeżeli to nasza pierwsza wyprawa, to może warto postanowić na lżejszy model? Cięższe buty to również większe obciążenie każdego kroku, a niedoświadczeni wędrowcy mogą znacznie to odczuć. Na niezbyt wymagających szlakach niska cholewka może okazać się lepszym wyborem.