Czapka na zimę

Sportowa czapka to nieodłączny element sportowego outfitu. Każda część outdoorowego ekwipunku jest dostosowana do konkretnych warunków atmosferycznych i typu aktywności. Ciepła, zimowa czapka nie sprawdzi się podczas dynamicznych biegów, a lekka, poliestrowa konstrukcja nie nadaje się do jazdy na stokach. Jak wybrać odpowiedni model?

Jak wybrać czapkę na zimę?
Czapki zimowe różnią się materiałem, zdolnością do zatrzymywania ciepła, kształtem i oddychalnością. Najistotniejsze jest odpowiednie połączenie materiałów i zastosowanie splotów. Czapka przystosowana do aktywności fizycznych musi zapewnić ochronę przed zimnem, ponieważ mówi się, że nawet 70% ciepła ucieka przez głowę. To właśnie dlatego, konstrukcja powinno chronić nie tylko przed mrozem, ale również przed wiatrem i wilgocią.
Chociaż wydawałoby się, że wełna, czy kaszmir o grubym splocie to ciepły, masywny materiał, który idealnie nadaje się do zimowych warunków, to nie zawsze się to sprawdza. Jeśli tkanina nie pozwoli skórze oddychać, wytworzona wilgoć może przesiąknąć i spowodować błyskawiczne wychłodzenie organizmu. Czapka powinna również chronić przed wiatrem, więc nie może przepuszczać podmuchów.
Jakie są czapki zimowe?
Czapki możemy łatwo podzielić ze względu na cienkie i grube. Te drugie to klasyczne, przystosowana do mroźniejszych warunków. Taki model jest ciepły, zazwyczaj chroniąc przed zimnem i wilgocią opadającego śniegu. Grubsze czapki zimowe zawsze powinny znaleźć się podczas dłuższych spacerów i aktywności na stoku. Często można spotkać modele z podszewką z mikropolaru, która zapewnia dodatkową izolację. Podszewka sprawia również, że czapki pewniej leżą na głowie i przylegają do skóry.

Masywne czapki nie sprawdzą się podczas dynamicznych aktywności. Miłośnicy ekstremalnych sportów na stoku również nie wybierają ciepłych modeli, ponieważ zazwyczaj muszą ubierać ją pod kask. Fani joggingu i sportów zapewniających skoki adrenaliny zazwyczaj wykorzystują czapki o z cienkiej tkaniny. Taka przylegająca konstrukcja musi odprowadzić pot i dostarczyć skórze dopływ powietrza. Czasami lepszą wyborem może okazać się nawet założenie kominiarki pod kask, czy zabudowanych modeli osłaniających usta przed mroźnym powietrzem.
Jaka czapka na zimę?
Dobieranie czapki do reszty stroju wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Za klucz do odpowiedniego wyboru można uznać to, by decydować się na takie modele, który posiadają zbliżoną konstrukcję do pozostałych części ubioru. Grubość materiału powinna być taka, jak reszta ubrań, stanowiąc po prostu jej przedłożenie.

Czapka zimowa - jak wybrać?
Podczas zakupu zimowej czapki warto zwrócić uwagę na kilka parametrów. Dopasowana czapka powinna być przystosowana do konkretnej aktywności i warunków atmosferycznych, co łatwo można określić odczytując jej właściwości. Kluczowe parametry pozwolą poznać przeznaczenie każdego modelu.
Oddychalność - poziom oddychalności, zupełnie jak w przypadku trekkingowej odzieży, odgrywa ogromne znaczenie. Parametr ten mówi o tym, jak tkanina pozwala skórze oddychać, a tym samym odprowadza wytwarzaną wilgoć, czyli pot. Zbyt przewiewna tkanina nie sprawdzi się podczas długich, powolnych wypraw.
Wodoodporność - wiele czapek przystosowanych do długich wypraw posiada wodoodporną membranę, która za chroni przed długimi, intensywnymi opadami.
Wiatroszczelność - ochrona przed wiatrem jest szczególnie istotna podczas wypraw w górach. Membrana wiatroszczelna często musi znieść ostre, intensywne podmuchy wiatru. Nie zawsze potrzebujemy jednak takiej ochrony — do wieczornego joggingu wystarczy cienka, oddychająca konstrukcja.