Jesienne skarpety trekkingowe
Skarpety trekkingowe
Trekkingowa odzież jest zdecydowanie droższa niż casualowe ubrania ze względu na swoje przystosowanie do trudniejszych warunków. Każdy element sportowej odzieży jest projektowany tak, by sprzyjać konkretnym aktywnościom, od trekkingowych kurtek, po specjalnie przystosowaną bieliznę.
To właśnie bielizna jest najczęściej “pomijanym” zakupem. Wiele osób uznaje, że nasze codzienne, bawełniane elementy tej części garderoby będą odpowiednie. Większość kojarzy bawełnę z czymś naturalnym, więc automatycznie - z czymś dobrym dla naszej skóry. Prawdą jest jednak, że trekkingowa odzież rządzi się swoimi prawami, a na parametry kupowanej bielizny powinniśmy spojrzeć pod nieco innym kątem, szczególnie kiedy kupujemy trekkingowe skarpety.
Trekkingowa odzież
Odpowiednie obuwie trekkingowe zaleca się nawet początkującym. W naturze podłoże jest pełne nierówności i zupełnie inaczej się po nim chodzi, niż po miejskich chodnikach i wydeptanych ścieżkach. Gruba podeszwa, oddychające wkładki i membrany nie sprawdzą się jednak wtedy, gdy to właśnie tkanina najbliższa skórze powinno w pierwszej kolejności zapewniać jej odpowiednie środowisko.
Wybór odpowiednich skarpet bywa trudny i zależy od tego, w jakim terenie zamierzamy je wykorzystywać. Należy również wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne.
Trekkingowe skarpety - czy konieczne?
Skarpety same w sobie są pierwszą warstwą, która dotyka naszej skóry. Ich zadaniem jest przede wszystkim izolacja od zimnego podłoża. Skarpety nie mogą powodować otarć skóry i uciskać jej. Tkanina skarpet musi chronić przed ryzykiem otarcia przez buty. Materiał ma również bardzo ważne zadanie odprowadzania wytwarzanej wilgoci. W trakcie wysiłku wytwarzamy sporą ilość potu, a bawełniana bielizna wchłania wilgoć, przez co zatrzymuje się przy skórze bez względu na to, jak mocno oddychające buty mamy.
Jakich skarpet nie brać w góry?
Ustalenie tego, jakie skarpety nie nadają się na górską wyprawę, nie jest zbyt trudne. Z pewnością możemy łatwo wykluczyć wszystkie skarpetki z bawełny. Chociaż ten naturalny materiał świetnie sprawdzi się podczas miejskiego spaceru. W górskich warunkach, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, należy zapewniać stopom maksymalną izolację cieplną, a zawilgocone stopy z pewnością w tym nie pomogą. Bawełna może sprzyjać powstawaniem oparzeń i odcisków.
Konstrukcja skarpet nie może również powodować żadnego ucisku. Każdy materiał i fason, który może powodować otarcia przy dłuższym noszeniu, należy z pewnością skreślić z listy swojego ekwipunku.
Skarpety trekkingowe na jesień - jaki materiał?
Trekkingowa skarpeta powinna odprowadzać wilgoć na zewnątrz. Materiałem wpasowującym się w to kryterium jest przede wszystkim wełna. Warto jednak wspomnieć o tym, że wełniane skarpety również mogą znacznie się od siebie różnić.
Klasyczna wełna
Wielu osobom, wełna kojarzy się z ciepłymi, „babcinymi” ubraniami. Gryzące swetry, szaliki, czy czapki dla wielu z nas były koszmarem dzieciństwa. Kiedyś zimy bywały znacznie cięższe, a ciepłe, wielowarstwowe ubranie wybierane przez rodziców, miało nas uchronić przed zmarznięciem.
Obecnie, wełna wciąż jest stosowana, jednak produkty, które ją wykorzystują, zdecydowanie lepiej się prezentują. Atutem wełny jest to, że jest świetnym izolatorem. Jej sprężyste włókna wspomagają odprowadzanie wilgoci i nadmiaru ciepła.
Wełna Merino
Z pewnością każdy, kto przeglądał ofertę trekkingowych skarpet, z pewnością natknął się na wzmianki o wełnie Merino. Wełna ta pochodzi od owiec merynosów i pod wieloma względami przypomina tradycyjną. Świetnie zdolności termiczne wełny Merino z pewnością docenią miłośnicy aktywności w chłodniejsze dni. Materiał odprowadza pot na zewnątrz, pozostawiając suche i ciepłe warunki dla skóry. Odzież z takiej wełny nie gryzie - jest milutka w dotyku, dlatego noszenie skarpet z wełny Merino będzie samą przyjemnością.
Tkanina syntetyczna
Syntetyczne skarpetki trekkingowe stosuje się raczej na wypady w cieplejszym okresie. Taki rodzaj bielizny nie zapewnia zbytnio ciepła, a ich głównym zadaniem jest odprowadzanie wilgoci. Ze względu na swoją konstrukcję najlepiej sprawdzą się, kiedy nasza wyprawa jest krótka, ale bardzo intensywna.
Wybór odpowiednich skarpet
Konstrukcja skarpet przystosowanych do gór również różni się od tradycyjnej bielizny. Skarpety często wykonuje się, mieszając materiały, by uzyskać maksymalnie wytrzymałą i ergonomiczną konstrukcję. Większość trekkingowych modeli posiada wzmocnione panele w okolicach palców i pięt, które zarówno zwiększają trwałość skarpet, jak i chronią newralgiczne części stopy przed urazami.
Jedną z najczęściej wybieranych pozycji są skarpety z wełny Merino z domieszką elastanu, ponieważ świetnie dopasowują się do kształtu stopy. Taka konstrukcja utrzymuje się na stopach i nie zsuwa się w trakcie aktywności.