Pandemia a sport
Pandemia a sport
Nie da się ukryć, że pandemia ma katastrofalny wpływ na ekonomię, szczególnie na rynku turystycznym. Lockdown pozbawił wielu ludzi pracy, a wciąż obecne obostrzenia zmuszają do wielu zmian w prowadzeniu dotychczasowych działalności.
Wielomilionowe szkody na bieżąco omawiane są przez przedstawicieli władzy i rynku, by znaleźć odpowiednie rozwiązania. Pod koniec ubiegłego miesiąca, w trakcie dwudniowego spotkania w ramach ogólnopolskich obchodów Światowego Dnia Turystyki, przedstawiciele branży turystycznej omawiali przyszłość w branży w tym trudnym czasie pandemii.
Turystyka w Polsce
Najlepsze, co miłośnicy aktywnego spędzania czasu mogą teraz zrobić, to przede wszystkim wspierać lokalne atrakcje turystyczne. Jeszcze na początku roku można było mówić o występowaniu overtourismu w najpopularniejszych miejscach, który bardzo negatywnie wpływał na środowisko. Dziś, małe, lokalne przedsiębiorstwa agroturystyczne są w patowej sytuacji, nieporównywalnej z żadnym okresem w ostatnich latach.
Ten trudny czas powinniśmy wykorzystać po to, by małymi krokami zmieniać turystyczne nawyki, które w przyszłości mogą zaowocować znaczną poprawą wspomnianej sytuacji. Warto przede wszystkim wspierać rodzimą turystykę, odwiedzić najbliższe okolice. Zarówno w lasach, jak i parkach w trakcie fizycznych aktywności nie jesteśmy zmuszeni do zakładania masek, więc to świetny sposób, by ponownie poczuć wolność i wyciszyć nerwy.
Lokalna turystyka może ukrywać więcej skarbów, niż mogłoby się wydawać. W Polsce istnieje wiele interesujących szlaków rowerowych, a zwiedzanie mniej popularnych miejsc z pewnością będzie stanowić dodatkowe wsparcie dla mniejszych lokali gastronomicznych, utrzymujących się głównie z turystów.
Sport - jak odstresować się podczas pandemii?
Koronawirus wymusił na nas wiele zmian w codziennym funkcjonowaniu. Wszechobecne media codziennie informują o ilość nowych zachorowań i zgonów, jednocześnie sprawiając, że wiele zaczyna żyć w spotęgowanym stresie. Niepewna sytuacja dodatkowo potęgowana jest drugą falą szczytu zachorować i brakiem perspektyw poprawy.
Świetnym sposobem na stres jest sport. Chociaż nie ma lockdownu, mówi się o tym, by zostać w domu. Warto jednak pamiętać o tym, że odwiedzenie lokalnego lasku, czy przejażdżka rowerem po parku w żaden sposób nie stanowi ryzyka dla nas lub innych. Uważa się, że nawet jedna trzecia Polaków stwierdza, że standardowe aktywności fizyczne jak: bieganie, jazda na rowerze, fitness czy pływanie, pomagają w odreagowaniu codziennego stresu.
Stres nie tylko negatywnie wpływa na nasze samopoczucie, a również powoduje szereg fizycznych objawów. Można do nich nawet zaliczyć spadek odporności, który zdecydowanie nie jest pożądany w czasach, gdy mierzymy się z wirusem przenoszącym się drogą kropelkową podczas kaszlu, czy kichania.
Sport stanowi naturalne lekarstwo, które poprawia działanie całego organizmu. Można nawet posunąć się o stwierdzenie, że to rodzaj medytacji, pomagający uporządkować codzienne myśli.
Jogging w mieście?
Aktywność na świeżym powietrzu z pewnością nie jest wskazana dla tych, którzy mieszkają w większych aglomeracjach. Jak radzić sobie w takiej sytuacji?
Jeżeli nie mamy możliwość wyjechania gdzieś w okoliczną zieleń, powinniśmy zastosować kilka rozwiązań, które umożliwi bezpieczny trening w miejskiej dżungli. Może to idealny moment, by zacząć regularny trening z samego rana? Pogoda zawsze może być wymówką, a tym razem powód wczesnego biegania, czy jazdy na rowerze jest znacznie poważniejszy - mniejsza ilość ludzi to mniejsze ryzyko, więc dbamy zarówno o siebie, jak i o innych.
Chociaż w trakcie aktywności nie wymaga się noszenia maseczki, przy mijaniu przechodniów warto zasłonić nos i usta. Świetnym dodatkiem aktywności na dworze jest komin/wielofunkcyjna chusta, które pozwolą również uchronić się przed jesienną mżawką. Tego typu produkt zaczyna być bardzo popularny, ponieważ stanowi idealną alternatywę dla niewygodnych maseczek ze względu na swoją konstrukcję przystosowaną do aktywności sportowych.
Tarcza turystyczna
Aktualnie rząd pracuje nad Tarczą Turystyczną, która stanowiłaby szereg rozwiązań wspomagających branżę turystyczną w tym najtrudniejszym od lat okresie. Ustawa ma wkrótce stać się prawomocna i niebawem zostać wcielona w życie.
Tarcza Turystyczna wprowadzi między innymi następujące formy pomocy:
- wydłużenie terminu na składanie wniosków o przyznanie świadczeń na dofinansowanie wynagrodzeń pracowników
- zwolnienie ze składek ZUS
- możliwość ubiegania się organizatora turystyki o wypłatę na rzecz podróżnego środków pieniężnych w przypadku odwołania imprezy turystycznej w związku z koronawirusem
- wprowadzenie nowego świadczenia postojowego dedykowanego dla branży turystycznej
- utworzeniu Funduszu Pomocowego w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym
Warto jednak pamiętać, że to idealny moment, by okazać wsparcie lokalnym, mniejszym przedsiębiorstwom w ich najtrudniejszym okresie.