Pierwsze buty trekkingowe
Chodzenie po górach to wspaniała forma aktywności, pozwalająca popracować nie tylko nad formą fizyczną, ale również nad ogólnym samopoczuciem. Kluczem do udanej wyprawy jest odpowiednie przygotowanie ubiory i ekwipunku. Każdy, kto dopiero rozpoczyna przygodę z górami, szczególnie powinien zwrócić uwagę na przygotowanie odpowiedniego stroju, by pierwsze wrażenia z wyprawy były wyłączenie pozytywne.
Tanie buty trekkingowe
Podstawą udanej wyprawy w góry to wygodne, odpowiednio przystosowane buty. Pierwsze wypady wcale nie wymagają zakupu drogiego, trekkingowego stroju, ale nieodpowiednie obuwie może poskutkować dyskomfortem, bólami, a nawet trwałymi urazami i ryzykiem do kończenia wyprawy. Warto wspomnieć również o tym, że wiele początkujących turystów zniechęciło się do trekkingu właśnie przez źle dobrane buty.
Na swoją pierwszą wyprawę spokojnie można zabrać wygodny dres i sportową kurtkę. Ważne, by buty były trekkingowe. Wygodne trampki, czy sportowe obuwie przystosowane do płaskich powierzchni zupełnie nie sprawdzi się na szlaku, pełnym kamieni, wystających gałązek i mokrych miejsc. Warto wspomnieć, że koszt takiego obuwia wcale nie musi być bardzo wysoki. Pierwsze trekkingowe obuwie wcale nie musi być bardzo drogie. Grunt, to zwrócić uwagę na kilka parametrów, które określają to, w jakich warunkach sprawdzi się konkretny model.
Czym cechują się buty trekkingowe?
Trekkingowe obuwie znacznie różni się od klasycznych, sportowych modeli, ponieważ musi spełnić o wiele więcej zadań. Konstrukcja takich butów musi przede wszystkim chronić przed nierówną, wyboistą powierzchnią na górskich szlakach. Taka droga jest pełna ostrych kamieni, które przy nieodpowiedniej podeszwie będą bardzo wyczuwalne. Wystające gałęzie i głazy mogą również spowodować urazy.
Kolejnym zadaniem trekkingowych butów jest ich zdolność do amortyzacji wstrząsów. Drgania, które powstają w trakcie aktywności, w znaczny sposób obciążają stawy, a przy tym mogą wywołać kontuzje. Tak samo istotna jest odpowiednia stabilizacja kostki i podeszwa, która ochroni przed ryzykiem chodzenia po wilgotnej, śliskiej powierzchni. Trekkingowe obuwie zapewnia przyczepność, zarówno dla stabilności, jak i bezpieczeństwa podczas podróży.
Sama konstrukcja obuwia musi również znosić trudne, outdoorowe warunki. Takie buty muszą doprowadzić powietrze do skóry, ponieważ wykorzystywane są podczas wielogodzinnych wypraw. Cholewka musi być wykonana z oddychających materiałów, które odprowadzą wykorzystywany pot, ale również ochronią przed zewnętrzną wilgocią. To właśnie dlatego często stosuje się w nim wodoodporną membranę i hydrofobową powłokę.
Trekkingowe buty — na co zwrócić uwagę?
Odpowiednie dopasowanie
Trekkingowe obuwie musi być dobrze dopasowane. W przypadku trampek, obuwie o rozmiar za duże nie stanowi dużego problemu. Trekkingowe modele to zupełnie inna historia. Często obuwie jest dostępne nawet w rozmiarach z połówkami, dla lepszego dopasowania. Podczas zakupu upewnij się, że wkładka jest dobrze dopasowana, a konstrukcja pozwala założyć trekkingową skarpetę. Najważniejsze jest to, by buty nie powodowały żadnego ucisku, nawet najmniejszego dyskomfortu.
Konstrukcję butów można dopasować odpowiednim sznurowaniem, dlatego system zapięć powinien pozwalać na precyzyjne dostosowanie konstrukcji. Wnętrze buta powinno być odpowiednio miękkie, a świetnym rozwiązaniem będzie wybranie modelu z wyjmowaną wkładką.
Wytrzymała, antypoślizgowa podeszwa
Podeszwa to bardzo istotny element trekkingowego obuwia. Podeszwa musi zapewniać przyczepność, która w dużym stopniu określa komfort podczas wyprawy. Podróż po górskich szlakach to ciągle zmieniająca się ścieżka o różnej powierzchni. Warto pamiętać również o kamieniach, wystających korzeniach i ostrych skałkach, które mogą nie tylko spowodować dyskomfort, ale i spowodować kontuzję.
Warto upewnić się, że wybrane, trekkingowe obuwie niweluje nierówności podłoża. Bardzo przydatna jest również obecność gumowego otoku wokół obuwia. Takie zabezpieczenie skutecznie chroni stopę przed urazami. Pierwsze trekkingowe obuwie powinno mieć średnią twardość podeszwy.
Oddychająca cholewka
Cholewka trekkingowych butów musi być przystosowana do plenerowych warunków. Materiał musi znosić wilgoć i chronić stopę przed kałużami i mroźnym powietrzem. Warto wybrać model z membraną, która pozwoli skórze oddychać, a przy tym ochroni przed wilgocią. Buty nie mogą przemakać, ponieważ może to skutkować nawet wyziębieniem organizmu. Konstrukcja cholewki musi być miękka, dlatego świetnym wyborem jest skórzana warstwa z wyściółką z oddychającej siateczki.