Sezon na ROLKI
Jazda na rolkach - warto?
Zamknięte siłownie, nieczynne kluby fitness i brak dostępu do basenów to jednych kolejna wymówka, by nie przykładać się do noworocznych postanowień, podczas gdy dla innych to strasznie niekomfortowy czas, który w dodatku trwa już od ponad roku.
Powitanie wiosny z pewnością również nie należało do najprzyjemniejszych - kilka ciepłych dni przepłaciliśmy intensywnymi śnieżycami, które skutecznie ostudziły resztki zapału do aktywności fizycznych. Warto jednak już teraz przygotować się na słoneczną pogodę, która już wkrótce zawita do naszego kraju.
Jazda na rolkach - korzyści?
Najlepszy sport to taki, który sprawia, że świetnie się czujemy i sam w sobie sprawia nam przyjemność. To właśnie dlatego jazda na rolkach jest popularna zarówno wśród osób ćwiczących okazyjnie, jak i między zapalonymi sportowcami. Ogromnym atutem jazdy na rolkach jest to, że odpowiednio dopasowane rolki pozwolą na jazdę po chodnikach, asfalcie, czy nierównych ścieżkach. Tak naprawdę jedynym ograniczeniem jest pogoda - z pewnością nie pojeździmy na ośnieżonej powierzchni.
Zdrowe ciało to dla wielu smukła sylwetka, jednak aktywność fizyczna wpływa nie tylko na to, jak prezentuje się figura. Podczas godzinnej przejażdżki nie tylko z łatwością spalimy lekki obiad, ale przy tym popracujemy nad krążeniem, sprawiając, że skóra stanie zdrowsza i jędrniejsza, a my sami dostaniemy prawdziwy zastrzyk energii.
Czy jazda na rolkach może obrócić się przeciwko nam? Nie brak opinii, że skating to kontuzjogenna aktywność. Czy jesteśmy jednak tak samo zagrożeni podczas przyjemnej przejażdżki? Warto wspomnieć o tym, że poprawiając gibkość swojego ciała i koordynację ruchową znacznie zmniejszamy ryzyko podczas każdej innej aktywności.
Jak jazda na rolkach wpływa na ciało?
Chociaż wcześniej wspomniałam, że spalimy niewielki obiad podczas przejażdżki, wiele zależy od intensywności treningu. To, w jakim stopniu jesteśmy wysportowani w znaczny sposób ogranicza nasze możliwości. Czynność jeżdżenia na rolkach chyba łatwo można przyrównać do biegania - na początku może być ciężko, ale taka forma aktywności to świetna okazja do pracy nad kondycją i spalaniem zbędnych kalorii.
Rozpoczęcie regularnego biegania często jest bardzo nieprzyjemne dla początkujących. Szybko się męczymy, postępy widzi się wolniej, niezbędna jest odpowiednia regularność aktywności. Jeżdżenie na rolkach jest znacznie przyjemniejsze, nawet, jeśli dopiero się uczymy. Oczywiście, bardzo ważne jest to, by sama konstrukcja stabilnie przylegała do stopy, a koła były wykonane z tworzywa o umiarkowanej twardości. W ten sposób, nawet przy niewielkim wysiłku będziemy w stanie się rozpędzić na tyle, że każdy nakład pracy mięśni będzie łatwo zauważalny. Podczas takiej jazdy praca nad kondycją jest czystą przyjemnością.
Nie bez powodu mówi się, że najtrudniejszy jest pierwszy krok. Nawet wieczorna przejażdżka po osiedlu to forma aktywności, która może stać się zdrowym nawykiem. Przyzwyczajając swoje ciało do wysiłku, z czasem będziemy go potrzebować nawet częściej, a co za tym idzie - łatwiej będzie stronić od wymówek. Warto pamiętać również, że nie ma czego się bać - nawet jeżeli koordynacja ruchowa nie jest nasza mocną stroną. Jazda na rolkach angażuje wiele różnych partii ciała, więc regularne ćwiczenia poprawiają nasze ogólnie zdolności fizyczne. Odpowiednio dopasowany but wewnętrzny zapewni komfort i stabilizację podczas jazdy. Teraz, wykonanie innych ćwiczeń stanie się o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze.
Kontuzje to nieodłączny element każdego sportu, dlatego tak samo jak w każdej innej dyscyplinie, ważny jest odpowiedni sprzęt. Warto upewnić się, że nasze rolki spełniają niezbędne normy. Początkujący docenią obecność hamulca, który z czasem stanie się już mniej potrzebny. Ważny jest jednak sposób zamknięcia - zaleca się dobranie trzystopniowego dopasowania, czyli sznurowanie, rzep na kostkę i regulowane klamry. Oczywiście, do tego obowiązkowo ochraniacze. Sama jazda na rolkach w porównaniu do biegania znacznie mniej obciąża stawy. W przypadku biegaczy - nieumiejętna technika może spowodować wiele problemów. Jazda na rolkach w znacznie mniejszym stopniu obciąża kręgosłup, zwiększając przy tym bezpieczeństwo ćwiczeń.
Za jedną z największych zalet jeżdżenia na rolkach z pewnością możemy uznać ogólną poprawę samopoczucia. Przyda się to każdemu, szczególnie w czasach pandemii. Radość z ćwiczeń na świeżym powietrzu i dotlenienie mózgu to naturalny sposób na zwiększenie produkcji endorfin, od poziomu których zależy nasz humor.