Rolki

( ilość produktów: 7 )
Płeć
Marka
Rozmiary
Kolor dominujący
Przedziały cenowe

Miejskie lodowiska, w dość krótkim zimowym sezonie, przeżywają intensywne oblężenie i cieszą się rzeczywiście sporą popularnością, bo nie dość, że są bardzo ciekawym sposobem na aktywne spędzenie wolnego czasu, to jeszcze wzmacniają więzy rodzinne lub integrują rówieśników. Jednak śmiało można zauważyć, że polskie zimy są coraz krótsze i mniej intensywne, więc z łyżw można przerzucić się na rolki męskie lub na rolki damskie. Oczywiście jedne i drugie są bardzo funkcjonalne, a przy tym rozróżnia je design – te dla pań są bardziej wyraziste, te dla panów są – z reguły – bardziej stonowane. To sport przydatny jeszcze z dwóch powodów. W ciągu jednej dłuższej przejażdżki można spalić nawet kilkaset kalorii. Do tego doskonale rzeźbiona jest sylwetka, więc osiągany efekt ma charakter całościowy.

Aktywność fizyczną najlepiej jest zaszczepiać w dzieciach już od najmłodszych lat – tak, by stało się to dla nich nawykiem. Do żadnej aktywności nie powinno się nikogo zmuszać, za to zdecydowanie powinno się zachęcać. Przykład idzie z góry, więc dzieje się bardzo dobrze, kiedy do poczynań dzieci aktywnie włączają się ich rodzice lub opiekunowie. Właśnie nikt, tak jak rodzice, nie wie, jak dzieci potrafią szybko rosnąć, co doskonale potwierdza choćby częsta i konieczna wymiana ubrań, na szczęście łyżworolki regulowane – zgodnie z nazwą – łączą w sobie rolki z łyżwami i do tego – dosłownie – rosną razem z powiększającą się stopą dziecka. Tego rodzaju sprzęt, najczęściej, ma charakter rekreacyjny, dlatego wykorzystane łożyska mają symbol ABEC-3 albo ABEC-5. W zasadzie od zawsze prędkość ma w sobie coś pociągającego i dostarcza, tak pożądaną przez wielu, adrenalinę. Niemniej chęć rozwijania zawrotnych prędkości nigdy nie powinna przysłonić zdrowego rozsądku, bo nikt nie odpowiada za swoje bezpieczeństwo, jak sam rolkarz czy wrotkarz.

Łyżworolki dla osób zaprawionych w bojach i doświadczonych będą miały duże koła, szerokie łożyska (najczęściej ABEC-9) i stosunkowo krótkie buty, które najdalej będą sięgać do kostki i tym samym nie krępują ruchów stawów skokowych. Dobór odpowiednich łożysk odpowiada nie tylko za komfort jazdy, ale także za trwałość i za wytrzymałość poszczególnych modelów. Oznaczenie łożysk skrywa się pod skrótowcem ABEC – im wyższa cyfra znajduje się przy nim, tym kółka będą kręcić się szybciej. Rolki dla dziecka powinny mieć łożysko z numerem 1. lub 3. Najczęściej występują łożyska z numerem 5. Wielkość kółek jest bezpośrednio uzależniona od umiejętności potencjalnego użytkownika – większe kółka wymagają większych zdolności. Akurat tutaj zasada działania jest bardzo prosta. Rolki dziecięce powinny mieć koła o średnicy 64 mm; te dla średniozaawansowanych dorosłych powinny mieć średnicę mieszczącą się w zakresie 76-84 mm; zaś dla wyczynowców stosowna będzie średnica kół pomiędzy 90 a 110 mm, a najbardziej ekstremalne modele będą mieć kółka o średnicy nawet 125 mm.

Rozmiar kół to jedno, ale równie istotna jest ich twardość. Jej stopień oznaczony jest literą A wzbogaconą o konkretną wartość liczbową. I tak – koła miękkie mają parametr od 74A do 82A, natomiast koła twarde mają wartość od 84A do 101A. Twardsze koła oznaczają mniejszy opór, więc można jechać na nich szybciej, ale jazda traci na płynności i wyraźnie da się odczuć występujące, a zupełnie niepotrzebne, drgania. Natomiast miękkie koła zwiększają komfort jazdy, ale szybciej się zużywają. Kolejny czynnik doboru, który często jest lekceważony, to dobór odpowiedniego rozmiaru. Tu dzieje się zupełnie podobnie, jak w przypadku tradycyjnych, klasycznych butów – but nie może uciskać stopy, ale też stopa nie może w takim bucie przemieszczać się zbyt swobodnie i w zasadzie bez kontroli. Kiedy sprzęt jest kupowany w sklepie stacjonarnym, wówczas nie ma żadnego kłopotu z przymiarką – wystarczy daną parę założyć, zapiąć, następnie wstać i przejść się kilka kroków lub nawet bezpiecznie przejechać kilka metrów. Przed zrobieniem zakupów w internecie warto zmierzyć swoją stopę, co pozwoli poznać właściwy dla niej rozmiar i pomoże uniknąć ewentualnych, późniejszych rozczarowań. Wystarczy postawić stopę na kartce papieru, obrysować ją i zaznaczyć dwa kluczowe punkty – koniec pięty oraz oraz koniec palucha, czyli najdłuższego palca u stopy. Zmierzenie odległości pomiędzy tymi punktami pozwoli poznać długość wkładki. Otrzymaną wartość dobrze jest zwiększyć o 0,5 cm lub o 1 cm, bo skarpety zwiększają wielkość stopy, a do tego – w czasie wysiłku – będzie ona nieco puchnąć. Oczywiście im wysiłek jest dłuższy i intensywniejszy, tym zmęczenie jest silniejsze, ale dzięki temu znacznej poprawie ulega kondycja, a do tego wydzielane są endorfiny, czyli hormony szczęścia.

Jest jeszcze kilka elementów, na które warto zwrócić uwagę podczas robienia zakupów. Jednym z nich jest poziom przewiewności. Zastosowany materiał powinien zagwarantować skuteczną i efektywną cyrkulację powietrza, co jest ważne o tyle, że stopy są jednymi z bardziej potliwych części ciała i gromadzący się pot powinien być skutecznie odprowadzany na zewnątrz. W momencie wybrania możliwie lekkiego egzemplarza, można łatwo zauważyć, że waga rolek, łyżworolek lub wrotek wpływa na poziom trudności jazdy – niższa waga to prostsze przemieszczanie się. Oczywiście jazda nie może odbywać się bez kontroli jadącego, bo to on ma bezpośredni wpływ na przebieg danego przejazdu, ale zawsze przydatne będą hamulce, które – w zależności od konieczności i okoliczności – pozwolą się zatrzymać bezpiecznie i w warunkach w pełni kontrolowanych. Bardzo przydatna jest możliwość szybkiej i sprawnej wymiany hamulców na nowe, by móc nieprzerwanie cieszyć się z jazdy. Tak naprawdę propagowania bezpieczeństwa nigdy za wiele. W tym kontekście warto przypomnieć o konieczności jazdy w kasku i w ochraniaczach. Sam kask powinien być dobrze dopasowany i wręcz musi być wymieniony na nowy, po każdym – nawet najmniejszym – upadku, gdyż niezauważalne mikropęknięcia powodują całkowitą bezużyteczność kasku. A nałokietniki i nakolanniki chronią newralgiczne części ciała podczas każdego awaryjnego lądowania.

Damskie rolki regulowane są doskonałym przykładem tego, jak istotna i jak przydatna jest możliwość spersonalizowania sprzętu, zgodnie ze swoimi potrzebami i oczekiwaniami. Ich długość, w łatwy sposób, można dopasowywać do siebie, a nawet więcej – tę samą parę rolek może używać, wymiennie, kilka koleżanek. Ktoś, kto stawia na połączenie łyżw z rolkami, powinien wybrać łyżworolki Nils. Są sprzętem sprawdzonym, solidnym i popularnym. Jeśli ktoś poszukuje jeszcze czegoś innego, to dla niego właściwe będą łyżworolki Coolslide. Rzeczywiście pozwalają na płynną i przyjemną jazdę. K2 to nie tylko nazwa szczytu niezdobytego zimą, ale także nazwa własna amerykańskiego producenta, który w swojej szerokiej ofercie ma m.in. K2 łyżworolki. To kolejny, ale także świetny wybór. Jak widać, asortyment na rynku jest naprawdę szeroki i z całą pewnością każdy znajdzie coś właśnie dla siebie. Łyżwy są świetne w miesiącach zimowych, a rolki i łyżworolki sprawdzają się w pozostałych miesiącach.

pixel