Trekkingowe skarpety


Idealne skarpety do trekkingowej wyprawy
Każdą trekkingową wyprawę powinno poprzedzać odpowiednie przygotowaniu ekwipunku i dobór sportowej odzieży. Uwierające buty czy zbyt cienka kurtka, mogą nie tylko negatywnie wpłynąć na nasz komfort, ale realnie zagrozić zdrowiu w trakcie podróży. Najważniejsze, by każdy krok był dla nas swobodny i przyjemny, dlatego wiele wydajemy na trekkingowe obuwie.
Warto odpowiedzieć sobie jednak na pytanie - jaki jest sens kupowania drogich, oddychających butów, gdy ubieramy jednocześnie nieodpowiednią skarpetę? Można porównać efekty do noszenia grubych kalesonów w upalny dzień. Niewygodne skarpety mogą dodatkowo powodować podrażnienia, które powodują coraz większy dyskomfort z każdą minutą drogi.
Zadanie skarpety jest przede wszystkim izolacja od wewnętrznej części buta, pochłanianie wytwarzanej przez nas wilgoci i amortyzację kroku. Model trekkingowy powinien być przystosowany do anatomii stopy, by pozwolić wygodnie cieszyć się wyprawą. Jak więc rozpocząć swoje poszukiwania idealnych skarpet?
Skarpety z wełny merino
Tak samo, jak inne części bielizny sportowej, trekkingowe skarpety muszą być wykonane z odpowiedniego rodzaju materiału. Często kojarzy się, że bielizna powinny być jak najbardziej naturalna, a wiele firm promuje produkty bawełniane. W trakcie przechadzki po mieście w upalny dzień, rzeczywiście, tego typu odzież może być przyjazna dla skóry. Bawełna jednak chroni wilgoć, więc gdy podczas trekkingowej wyprawy wytwarzamy pot, ten zostaje zatrzymywany przy skórze. To nie tylko powoduje dyskomfort, ale jest niehigieniczne i może skończyć się odparzeniem oraz nieprzyjemnym zapachem.
Najlepszym wyborem są skarpety wykonane z wełny merino. Oczywiście, wełna kojarzy się z czymś noszonym wyłącznie zimą. Tym, co różni tradycyjną wełnę od merino, jest wykorzystanie włókien stworzonych z wełny merynosów, rasy owiec niezwykle cenionej ze względu na swoje runo.
Owce te żyją niemalże w ekstremalnych warunkach. Wyjątkowo mroźne zimy i cieplejsze okresy roku wymagają, by ich okrywa włosowa była przystosowana do zmiennych warunków. Latem zapewnia merynosom oddychalność, nie pozwalając na przegrzanie organizmu. Zimą, skutecznie chroni przed opadami deszczu i śniegu, zabezpieczając przed utratą ciepła. Warto wspomnieć również o tym, że otrzymana wełna jest wyjątkowa miła w dotyku.

Produkty z wełny merino
Jednym z czołowych producentów odzieży merino jest marka Smartwool, amerykański producent trekkingowej odzieży. Wykorzystywanie najlepszej w outdoorowym świecie, wełny merino sprawia, że produkty świetnie sprawdzają się w wymagających warunkach, podczas intensywnego wysiłku.
Cechy wełny merino
Utrzymywanie komfortu termicznego
Runo merynosów jest gęste, ale jednocześnie posiada niezwykle cienkie włókna. Zapewnia to więcej powietrznych przestrzeni między pojedynczymi włóknami, co skutkuje świetną izolacją termiczną. Można uprościć cały proces do tego, że zimą, wełna zatrzymuje ciepło przy skórze, nie pozwalając na jego utratę, podczas gdy latem, odprowadza jego nadmiar, zapewniając świetną oddychalność.
Wytrzymałość i elastyczność
Charakterystyczną cechą wełny merino jest jej wytrzymałość. Elastyczne włókna potrafią rozciągać się i wyginać, świetnie sprawdzając się w bieliźnie termoaktywnej. Naturalny skręt sprawia, że materiał jest trwały i często stosowany w outdoorowej odzieży.

Antybakteryjne właściwości
Tkanina z wełny merino świetnie odciąga wytwarzaną wilgoć na zewnątrz, co pozwala na zachowanie higienicznego środowiska. Ponieważ skarpety mają bezpośredni kontakt ze skórą, ich warstwa musi poradzić sobie z wytwarzanym potem. Gdyby zatrzymywała go przy skórze, mnożyłyby się bakterie, powodując dyskomfort i brzydki zapach. Oddychająca wełna merino zapobiega temu, sprzyjając dłuższym ćwiczeniom.
Hydrofobowe włókna
Tkanina taka, jak bawełna w kontakt z wodą natychmiast nią nasiąka. Taki efekt jest zdecydowanie niepożądany w przypadku trekkingowej odzieży. Tutaj zdecydowanie królują włókna z runa merynosów, ponieważ ich struktura naturalnie chroni skórę zwierząt przed opadami. Materiał nie nasiąka wodą, idealnie sprawdzając się podczas outdoorowych wypraw.
Antystatyczna powierzchnia
W przeciwieństwie do klasycznej wełny, włókna merino nie elektryzują się, zapobiegając pojawianiu się “iskrzenia”.
Szybkoschnący materiał
Atutem odzieży z wełny merino jest również jej zdolność do szybkiego wysychania. Jest to szczególnie ważna właściwość, gdy podczas naszej wyprawy, niechcący do środka butów dostanie się zewnętrzna wilgoć. Niewielkie włókna świetnie odprowadzają cząsteczki wody, wykorzystując przestrzeń powietrza.
Bez “drapania”
Najprawdopodobniej wielu osobom wełna kojarzy się z nieprzyjemnie drapiącymi szalikami, czy sweterkami. Taka odzież była jednak wykonana z tradycyjnej wełny, której włókna posiadają szeroką średnicę. Grube, twarde i mało elastyczne włókna powodowały mikro ukłucia, które były odczuwane jako nieprzyjemne drapanie. Włókna merino są dużo cieńsze, a ich rozciągliwość i miękkość sprawia, że w kontakcie ze skórą są miłe w dotyku i nie powodują podrażnień, idealnie sprawdzając się w sportowej bieliźnie.

Jak wybrać skarpety z wełny merino?
Chociaż wcześniej wspominane było o uniwersalności wełny merino, nie można liczyć na to, że kupione skarpety sprawdzą się zarówno podczas lekkiej wyprawy wiosną, jak i na stoku zimą. Dla ułatwienia wyboru odpowiedniego modelu wiele marek, jak Smartwool, dzieli skarpety, przypisując do nich pasujące określenie do ich grubości i zastosowania.
- Light – lekki model skarpet, który świetnie sprawdzi się w zróżnicowanym terenie. Skarpety Light poradzą sobie podczas większości wędrówek, zapewniają stopie cyrkulację powietrza przez wiele godzin.
- Medium – skarpety o średniej grubości, które zostały przystosowane do aktywności w chłodniejszych warunkach.
- Heavy – model przystosowany do najchłodniejszych dni. Zimowa skarpeta świetnie sprawdzi się podczas aktywności na stoku narciarskim lub trekkingowej wyprawy w góry.
Kolejnym aspektem, który warto wziąć pod uwagę w trakcie kupowania skarpet, jest ich wysokość. W przypadku modeli Smartwool skarpety występują w wielu wariantach, adekwatnie do rodzaju obuwia i aktywności.
Odpowiednie dopasowanie
Kluczem do komfortowej wyprawy jest wybranie modelu, który nie posiada żadnych szwów mogących spowodować odciski lub otarcia. Warto o tym pamiętać, że elastyczny ściągacz w górnej części może nie przeszkadzać podczas miejskiego spaceru, ale w trakcie wielu godzin aktywności w górach, stwarza ryzyko ogromnego dyskomfortu. Trekkingowe modele skarpet Smartwool dostosowane są odpowiednio do anatomii stopy, dodatkowo często dzieląc się również na modele damskie i męskie.
Konserwacja wełnianych skarpet
Podobnie jak w przypadku puchowych kurtek, o skarpety w wełny merino należy odpowiednio dbać, by nie straciły swoich wyjątkowych właściwości. Do prania skarpet najlepiej używać zimnej lub lekko ciepłej wody. Odzież najlepiej prać wywiniętą na „lewą stronę” i używać wyłącznie delikatnych środków piorących. Nigdy nie używaj zmiękczaczy i wybielaczy oraz nie prasuj odzieży z wełny merino! Suszyć skarpety należy na płasko, by uniknąć rozciągnięcia.