Rolki dla początkujących
Rolki dla początkujących
Jak rozpocząć przygodę z rolkami?
Jesień zdecydowanie na dobre przegoniła już lato, zmuszając nas do założenia kurtek, dogrzewania pomieszczeń i kupna nowego parasola. Wiele osób cieszy się, że pożegnaliśmy już tegoroczne upały, jednak znajdą się również tacy, którzy zdecydowanie będą za nimi tęsknić. Znalazłyby się również osoby, które cieszą się z konieczności zakładania wierzchniej odzieży, by ukryć pod nią niedoskonałości i ponownie oznaczyć się w wydarzeniu "1 stycznia idę na siłownię".
Trzeba przyjąć na klatę to, że czas grillów i plażowania się skończył. Warto wspomnieć jednak o tym, że jesień to wbrew pozorom idealny moment, by rozpocząć pracę nad formą. Chociaż temperatura na zewnątrz, szczególnie rankiem, wydaje się nieprzyjazna, zdecydowanie bardziej sprzyja plenerowym aktywnościom, niż upały. Poprawa sylwetki to świetny sposób na poprawę samooceny i samopoczucia, a rozpoczynając aktywność już teraz, na przyszłe lato będziemy mogli pochwalić się figurą jak z okładki.
W sporcie ważne jest to, by miał na nas pozytywny wpływ, zapewniając zdrowie psychiczne i fizyczne. Wiele osób biega, jeździ na rowerze, a ostatnio w większych miastach królują hulajnogi, które stanowią również wygodny środek transportu. Trudno nie wspomnieć o tym, że jedną z plenerowych dyscyplin, zapewniających najwięcej endorfin jest jazda na rolkach. Wbrew pozorom, to nie tylko domena dzieci i profesjonalistów — wiele osób decyduje się na tę formę aktywności rekreacyjnie, w każdym wieku.
W tym artykule, przyjrzymy się temu, jak jazda na rolkach wpływa na formę i jak postawić swoje pierwsze kroki w tym sporcie.
Co daje jazda na rolkach?
Rolki to świetny sposób na poprawę formy. Chociaż lato za pasem, na pracę nad sylwetką zawsze jest odpowiedni moment i nie ma co robić sobie wymówek w tym zakresie. Poprawa zdrowia fizycznego w oczywisty sposób wpłynie również na poprawę naszego samopoczucia psychicznego, więc to idealny sposób na walkę z jesiennymi depresjami.
Prawidłowa postawa
Każdy, kto ma siedzący tryb pracy rozumie, że nieodpowiednio utrzymywana postawa potrafi zaowocować wielogodzinnym bólem, czy nawet trwałymi i bardziej niebezpiecznymi dolegliwościami. Regularny przerwy i komfortowe siedzenie to niezbędne, aczkolwiek nie wszystkie elementy potrzebne do zachowania zdrowia.
Zapewnienie sobie odpowiedniej aktywności fizycznej to podstawa, kiedy wiele godzin spędzamy przy biurku. Jazda na rolkach nie tylko sprzyja utrzymywaniu prawidłowej postawy, ale również angażuje pracę wielu mięśni pleców, zmniejszając ich napięcie. Rolki są świetnym sposobem na poprawę koordynacji ruchowej i rozwiązaniem dla osób, które mają tendencję do garbienia się.
Bezpieczniejsza niż inne formy aktywności
Sport to zdrowie, jeśli wykonywany jest w odpowiedni sposób. Przykładem może być bieganie — fantastyczna aktywność, pobudzająca mięśnie i poprawiająca aktywność. Bieganie może jednak w negatywnie drastyczny sposób wpłynąć na nasz organizm, jeśli… biegamy “źle”. Taka forma ćwiczeń bardzo obciąża kolana i przy złej postawie, łatwo o kontuzje i nadwyrężenia. Podobnie w przypadku wielu innych sportów i aktywności na siłowni.
Jazda na rolkach to jedna z najbezpieczniejszych form treningu. Sport ten nie obciąża kręgosłupa w czasie jazdy i angażuje każde partie ciała. Jeśli tylko odpowiednio się przygotujemy, wybierając stabilne rodzaje ochraniaczy, możemy śmiało rozpocząć walkę o formę, bez obaw o brak trenera.
Skuteczny sposób walki z kaloriami
Jak zostało wspomniane wcześniej, jazda na rolkach to sport, w którym łatwo zadbać o zgrabną sylwetkę. W czasie jazdy, by utrzymać równowagę i zapewnić sobie odpowiednią prędkość, niezbędne jest wykorzystywanie wielu partii mięśni jednocześnie. Skutkuje to znacznie przyspieszonym spalaniem tkanki tłuszczowej.
Szczególną rolę odgrywają tutaj nogi oraz pośladki — jazda na rolkach to właśnie jeden z najlepszych sposobów na wyrzeźbienie tych partii ciała.
Jakie rolki na start?
Przy wyborze rolek dla początkującej osoby, większość kierować się będzie ceną. Nie jest to do końca złe rozwiązanie dla osób, które nie są nawet pewne, czy taka forma sportu się im spodoba. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka podstawowych aspektów konstrukcji, ponieważ nieodpowiedni zakup może skutkować zniechęceniem się do fantastycznego sportu i zmarnowaniem pieniędzy.
Rozmiar i twardość kółek
Wielkość kół rolek określa możliwą do osiągnięcia prędkość. Dla początkujących osób nie ma potrzeby wybierania modeli, które pomogą w pokonywaniu rekordów na maratonie. Najpopularniejszymi modelami kółek są takie, których rozmiar nie przekracza 84 mm. Jest to optymalna wielkość pozwalająca na rozpędzenie się idealne dla początkującej i średniozaawansowanej osoby. Istotnym elementem jest również materiał, z którego wykonane są kółka. Bardzo ważne, by powierzchnia była miękka i gumowa — znacznie zwiększa to przyczepność do podłoża, a w konsekwencji chroni przed upadkiem.
Łożyska
Łożyska to element, który określa komfort doświadczany podczas jazdy. Łożyska oznaczane są wskaźnikiem ABEC, kończącym się cyfrą, która określa stopień możliwej do osiągnięcia prędkości. Dla początkujących, odpowiedni model rolek będzie posiadał łożyska ABEC5 lub ABEC7, umożliwiające odpowiednie rozpędzenie się.
Konstrukcja rolek
Przy zakupie butów, dokładnie sprawdzamy, czy oba buty są wygodne, badamy ich oddychalność, przymierzamy inne modele. W przypadku rolek powinniśmy nawet większą uwagę przywiązać do komfortu, ponieważ podczas aktywności, dużo łatwiej o obtarcia i przepocenia. Konstrukcja powinna w dużym stopniu przepuszczać powietrze. Najlepiej, by była wyłożona oddychającym materiałem mesh lub pianką Eva. Warto też upewnić się, że wybierany rozmiar jest odrobinę większy niż standardowy rozmiar naszego buta. Dopasowanie to klucz do bezpiecznej jazdy, zapewniający wygodę i chroniący przed kontuzjami.
Ochraniacze
Nawet profesjonaliści podczas rekreacyjnej jazdy, nie rezygnują z ochraniaczy. Dla osoby, która swoją przygodę z rolkami dopiero zaczyna, zadbania o bezpieczeństwo powinno być podstawą, bez której nie ma mowy o żadnej nauce jazdy.
Ważnym elementem ochraniającym ciało jest kask. Nie jest on wymagany, jednak zdecydowanie zalecany, szczególnie osobom, które narażone są na pierwsze upadki.
Najważniejszym aspektem jest ochrona nadgarstków, kolan i łokci, ponieważ są to partie ciała najbardziej podatne na uszkodzenia w czasie upadku. Pierwsze wypady na rolki z pewnością mogą skończyć się utratą równowagi i przewrotką, jednak ochraniacze przystosowane do jazdy na rolkach są projektowane w taki sposób, by wypadki były praktycznie nieodczuwalne. Istotny jest wybór dostosowanego do nas rozmiaru sprawdzonej marki, by ochraniacze w żaden sposób nie krępowały ruchów i pozwalały na swobodną jazdę.