Siłownia w domu
Siłownia w domu — jak i dla kogo?
Siłownia w domu to świetnie rozwiązanie dla każdej osoby, która pragnie poprawić swoją formę, oszczędzając przy tym czas i pieniądze. Osoby, które nie czują się zbyt pewnie i komfortowo, trenując publicznie, również często decydują się na stworzenie własnego sportowego sanktuarium w domowym zaciszu.
Trening w domu jest często idealną opcją dla osób, które nie mieszkają w większym mieście i nie mają łatwego dostępu do siłowni. Korzystanie z wybranych przez siebie urządzeń do ćwiczeń to również gwarancja odpowiednio dopasowanego treningu. Bardzo ważnym aspektem jest również oszczędność czasu, którą doceni każda osoba, pragnąca w ciągu pracy, czy szkoły, jednocześnie dbać o formę.
Jak stworzyć siłownię w domu?
Sprzęt do ćwiczeń staje się coraz powszechniejszy i bardziej kompaktowy. Jeśli dopiero zaczynamy naszą walkę o idealną sylwetkę, nie potrzebujemy profesjonalnego sprzętu. Dodatkowo, cena urządzeń jest coraz przystępniejsza. Za stworzeniem własnej siłowni przemawiają jeszcze dwa argumenty – kiedy wszystko przygotujemy i dokonamy pierwszych zakupów, istnieje duża szansa, że trudniej będzie już znaleźć wymówkę.
Krok 1 - przygotowanie miejsca
Na początku, wystarczy wygospodarować trochę miejsca. Najlepiej, kiedy na siłownię zostanie przeznaczony zupełnie osobny pokój – zdecydowanie zapewni to niezbędny komfort, a pozostałym domownikom nie będzie przeszkadzać. Oczywiście, atutem domowej siłowni jest również to, że jeśli nie ma wystarczająco miejsca, nawet małą powierzchnię możemy wykorzystywać na ćwiczenia całego ciała.
Odpowiednie podłoże jest kluczem bezpiecznego, efektywnego treningu. Jeśli nie możemy pochwalić się antypoślizgową podłogą, odpowiednim rozwiązaniem będzie wykorzystanie maty treningowych. Przy większej powierzchni, świetnym pomysłem będzie obłożenie jej pianką typu puzzle, ponieważ istnieje możliwość odpowiedniego dostosowania jej kształtu. Mata amortyzująca idealnie nadaje się na miejsce, gdzie rozpoczniemy rozgrzewkę i bezpiecznie przygotujemy się do ćwiczeń siłowych.
Zabezpieczenie powierzchni to również sposób na uniknięcie jej uszkodzenia. Ciężkie hantle i sztangi mogą łatwo zarysować podłogę.
Wentylacja
Kolejnym aspektem, który powinniśmy uwzględnić przy planowaniu domowej siłowni, jest odpowiednia wentylacja. Nie chodzi tu wyłącznie o nasz komfort w czasie treningu, ale o zachowanie higienicznych warunków dla ćwiczeń i przechowywania sprzętu sportowego.
Krok 2 - sprzęt do domowej siłowni
Sprzęt do ćwiczeń w domu musi być tworzony z użyciem najnowszych technologii i z uwzględnieniem najwyższych, najbardziej restrykcyjnych norm bezpieczeństwa. W zaciszu domowego gniazdka – najczęściej – jest się zdanym tylko na siebie, nie można liczyć na pomoc z zewnątrz, choćby od zawodowego trenera personalnego. Właśnie z tego względu, dobór każdego z urządzeń powinien być odpowiedni dla naszego wieku, postury oraz aktualnej formy.
Hantle - w przypadku małych pomieszczeń, hantle treningowe są niezbędnym wyposażeniem domowej siłowni. Ogromny wybór na rynku umożliwia odpowiednie dopasowanie ciężarów do formy i planu treningowego, sprawiając, że zarówno początkujący, jak i zaawansowany użytkownik znajdzie coś dla siebie. Hantle są często wykorzystywane w połączeniu z innymi ćwiczeniami, więc przy odrobinie wiedzy, pozwalają na stworzenie planu treningowego dla idealnej sylwetki.
Stepy i steppery - siłownia to nie tylko ciężki sprzęt dla pasjonatów kulturystyki. Smukła sylwetka to jeden z popularniejszych kanonów piękna, a nie ma nic lepszego, niż realizowanie celów przyjemnym, relaksującym sposobem. Fitness to świetny sposób na zbędne kilogramy bez względu na płeć, czy wiek. Step to idealny dodatek takiego treningu, który idealnie sprawdzi się dla osób, które marzą o posiadaniu jędrnych pośladków i ud. Podobnie jest ze stepperem. Wybierając model z uchwytem, zapewnimy sobie bezpieczeństwo oraz wygodę, więc to świetnie rozwiązanie dla osób starszych oraz użytkowników, który mają problem z utrzymywaniem równowagi.
Rowerki treningowe - rowerki na siłowni to świetny sposób zarówno dla poprawienia sylwetki, jak i podczas pracy nad kondycją. W trakcie ćwiczeń bardzo ważny jest odpowiedni plan treningowy, a trening na rowerku często dopełnia pozostałe ćwiczenia siłowe. Większość konstrukcji zaprojektowana jest tak, by nie zabierać dużo powierzchni. Składana konstrukcja i transportowe kółka coraz częściej są spotykane właśnie ze względu na to, jak wiele osób decyduje się na siłownię i fitness we własnych czterech ścianach. Atutem jest również cena tych urządzeń, bo w porównaniu do stabilnej bieżni, ich ceny są znacznie niższe.
Ławeczki do ćwiczeń - niezastąpiony element każdej osoby, która skupia się przede wszystkim nad budowaniem tkanki mięśniowej. Większość ławeczek oferuje szerokie możliwości treningów, pozwalając pracować nad górnymi partiami mięśniowymi oraz dolnymi i brzucha. Warto wybrać model z regulacją wysokości oraz kątem nachylenia. Nasza oferta obejmuje bardzo wiele poziomów rozbudowania ławeczek, pozwalając wybrać taką, która będzie odpowiednia dla naszych treningów oraz dysponowanej powierzchni.
Krok 3 - przemyślany plan treningu
Pełny trening, zasadniczo, składa się z trzech części: rozgrzewki – często niesłusznie pomijanej, a przy tym bardzo istotnej, bo to właśnie ona przygotowuje cały organizm do intensywnego wysiłku. Celowo podwyższona temperatura ciała pozwala kościom, mięśniom i stawom pozwala uzyskać maksymalne osiągi, nie uszkadzając ich przy tym. Po właściwym treningu najlepiej ponownie rozpocząć sesję rozciągania, by powrócić do optymalnego funkcjonowania i zrelaksować zmęczone mięśnie.
Mniej zaprawieni w bojach amatorzy fizycznego wzmacniania się powinni zacząć od zaopatrzenia się w funkcjonalny sprzęt fitness. Świetnie sprawdzą się tutaj wszelkie taśmy i gumy rozciągające – można je wykorzystać zarówno do trenowania rąk, jak i nóg. Zestawy do ćwiczeń fitness stanowią kompleksowe uzupełnienie sprzętu siłowego. W skład takiego kolektywu, śmiało, mogą wchodzić: skakanki, ściskacze, mniejsze i większe hantle. Ogólnym i najważniejszym założeniem fitnessu jest rozwój organizmu oraz wzmocnienie kondycji jako całokształtu. Mało który trening pozwala na uzyskanie równomiernych efektów. Jest to też swoisty przedbieg do zasadniczego trenowania siłowego, a później staje się jego idealnym uzupełnieniem.
Jeżeli budżet przyszłego siłacza jest nieco ograniczony, sprzęt siłowy swobodnie może on kupować etapowo – kiedy na jednym urządzeniu osiągnie oczekiwane efekty, wówczas może rozszerzyć zaplecze treningowe. To świetny sposób, by stopniowo urozmaicać domową siłownię i jednocześnie nie zbankrutować w ciągu jednego doby. Dobry i funkcjonalny sprzęt do ćwiczeń siłowych niekoniecznie musi być najtańszy, ale za to na pewno powinien być trwały i wytrzymały, by mógł służyć przez wiele lat. Zdecydowanie należy jednak pamiętać, że każda sesja treningowa powinna być przeprowadzona z całkowitym rozsądkiem i z pełną rozwagą.