Akcesoria do skatingu

( ilość produktów: 3 )
Rozmiary
  • Kółka
Kolor dominujący

Każda z pór roku ma swoje lepsze i gorsze strony, swoich zwolenników i przeciwników. Dokładnie potwierdzają to wiosna i lato – dla niektórych to najlepsze, najciekawsze i dające największe możliwości pory roku, pozostałych zaskakują zmieniającymi się lub zbyt wysokimi temperaturami. Trudno dogodzić absolutnie wszystkim, ale trudno też nie przyznać, że te dwa – wspomniane okresy – cieszą się największą popularnością: nie ma się czemu dziwić, bo to właśnie wtedy można pozwolić sobie na wiele aktywności sportowych, które trudno zrealizować w pozostałej części roku. Wariantów jest na tyle dużo, że każdy znajdzie coś odpowiedniego właśnie dla siebie. Można zdecydować się albo na działanie solo, albo na współdziałanie w grupie. Na obydwa warianty, wymiennie, pozwala np. jazda na rolkach. Śmiało może być przeznaczona zarówno dla młodszych, jak i dla starszych. Stale jest popularna i w ogóle na tej popularności nie traci. Jest znacznie atrakcyjniejsza i dynamiczniejsza, niż zwykły spacer. Do tego, wraz z rozwojem kondycji i poprawą techniki, można wykonywać coraz odważniejsze, trudniejsze triki. Nawet najbardziej zaawansowany technologicznie, najdokładniej dopracowany sprzęt, który przez cały czas użytkowania jest w poszanowaniu, trzeba – w wyniku eksploatacji – od czasu wymienić. W odniesieniu do rolek nie od razu trzeba wymieniać je całe, ale intensywne korzystanie z nich prowadzi do konieczności, kiedy trzeba wymienić łożyska do rolek.

Należy pamiętać o tym, że łożyska są mocno narażone na silne zniszczenia, bo to one – w ogromnej mierze – pochłaniają powstające wstrząsy. To one odpowiadają również za płynność jazdy na rolkach. Dobór łożysk będzie dość mocno zależał od charakteru jazdy, jaka będzie mieć miejsce najczęściej. Z tego właśnie powodu trzeba spoglądać na oznaczenia stosowane przez producentów. Podstawowy współczynnik wyraża się skrótowcem ABEC wzbogaconym o cyfrę. Zasada działania jest prosta – im wyższa cyfra, tym szybsza jazda jest możliwa. Oczywiście osoby początkujące powinny nie przesadzać z rozwijaniem prędkości, by każdy przejazd przebiegał w pełni bezpiecznie i tak też zakończył się. Wariant o wartości 5 nadaje się do jazdy rekreacyjnej, zaś 9. nadaje się do naprawdę szybkich przejazdów. Równie istotny jest właściwy rozmiar łożysk. Podobnymi kryteriami należy kierować się, kiedy dobierane są łożyska do hulajnogi.

O łożyska, tak jak o każdy inny sprzęt, zdecydowanie warto i należy dbać. Trzeba pozbywać się drobinek piasku i pyłu, bo potrafią one spowalniać skręcanie się kółek, a to przekłada się bezpośrednio na szybsze zużywanie się łożysk. Najprostszy i najszybszy test na użyteczność to zakręcenie kółkiem – jeśli słyszalne będzie zgrzytanie lub piszczenie oznacza to, że trzeba je rozkręcić, a następnie solidnie wyczyścić i odpowiednio nasmarować. Do drugiej z wymienionych czynności można wykorzystać albo oliwę, albo specjalistyczny smar. Pierwsza substancja pozwala na szybsze toczenie się kół, ale trzeba ją częściej aplikować, zaś smar można nakładać rzadziej, ale nieznacznie spowalnia on ruch kół. Przed zabiegiem konserwacji warto zastanowić się nad tym, na czym zależy komuś bardziej – czy ważniejsza jest rzadsza konserwacja, czy jednak dynamika jazdy. Konserwantu należy użyć naprawdę niewiele; ważne, by został rozprowadzony dokładnie i równomiernie. W tym właściwym rozprowadzeniu na pewno pomoże przejechanie kilku kilometrów. Łożyska Nils mają bardzo szerokie zastosowanie – śmiało można zamontować je zarówno w łyżworolkach, deskorolkach, jak i hulajnogach. Zostały wykonane ze stali chromowanej, która sprawia, że są niezwykle wytrzymałe i wysoce odporne na korozję. Metalowo-gumowa osłona zabezpiecza przed niepożądanymi zanieczyszczeniami, a ponadto znacznie upraszcza konserwację łożysk. Natomiast opakowanie w postaci metalowego pudełka nie tylko prezentuje się ładnie, ale też chroni zawartość przed zniszczeniem i ułatwia jej transport.

Łożyska do deskorolki są wysoce odporne na ścieranie, co pozwala na wykonywanie nawet najodważniejszych ewolucji, nie tylko w skate parkach. Twarda, np. asfaltowa, nawierzchnia przyczynia się do szybszego ścierania się łożysk, dlatego dobrze jest, kiedy te są wykonane z syntetycznego kauczuku. Trudno go zedrzeć i do tego bardzo dobrze amortyzuje wstrząsy. Dla najbardziej wymagających i mocno zaawansowanych osób najlepsze będą łożyska Nils Extreme. Pochodzą z serii przeznaczonej dla profesjonalistów, którzy chcą osiągnąć możliwie najwięcej. Kółko skrętne pozwala na sprawne wchodzenie w zakręt i na bezpieczne pokonywanie ich oraz na wychodzenie z wirażów. To trudne i wymagające elementy pokonywanej trasy, dlatego trzeba je pokonywać bezpiecznie i po uprzednim przygotowaniu. Warto stawiać na rozwiązania kompleksowe i w ten sposób wybrać zestaw łożyska koła. Nie trzeba się zastanawiać, czy wszystko jest skompletowane, a montaż jest niezwykle prosty, o czym dobrze jest pamiętać przed kolejną wymianą łożysk i kółek. Jedne i drugie są ważne, ale nie mniej istotne są trucki do deskorolki. To te metalowe części pozwalają sprawnie wykonywać skręty i triki.

pixel